avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Activitate iulia.dragomir

Activitate iulia.dragomir

si in urma numarului de clienti se stabileste aceasta taxa "de firma"? asta este dilema mea..nu am nicio problema cu cheltuielile cota parte chiar daca nici nu intru in scara acestui bloc, repet intrarea in spatiul comercial este separata. Problema mea este aceasta taxa. As dori sa stiu in ce temei LEGAL se calculeaza si care e justificarea sa.
Multumesc anticipat.
sunt de acord cu acest aspect nu am contestat cu nimic plata intretinerii pentru cheltuielile obisnuite ale blocului..unde e lege nu e tocmeala..nu sunt de acord cu suprataxa ptr firma nejustificata in niciun fel de administrator..de aceea vreau sa stiu daca este legala.
Multumesc.
Buna ziua.
As dori sa stiu daca exista vreun temei legal ca o asociatie de proprietari sa perceapa o suprataxa in plata intretinerii pe scara pentru simplu fapt ca acolo are punctul de lucru o firma. Singura explicatie halucinanta primita de la administrator a fost ca suntem firma si atat. Precizez ca intretinerea in acest caz este dubla fata de un apartament din bloc unde locuiesc in mod curent 2 persoane, iar firma are intrare separata nu beneficiez decat de apa din acest bloc, si totusi platesc toate celelalte servicii. Pot ataca in vreun fel aceasta suprataxa care imi dubleaza practic intretinerea?
Buna ziua,
Am nascut pe 11 ianuarie o fetita superba, in mai m-am reintors la munca si din pacate am ajuns abia in august sa-mi depun dosarul pentru indemnizatie/stimulent..dupa n disctutii cu doamnele de la asistenta sociala, de la fiecare am aflat alt lucru, ultima dintre ele spunandu-mi ca nu o sa mai primesc banii retroactiv pentru ca au trecut nu stiu cate zile de cand am nascut perioada in care ar fi trebuit sa depun dosarul. As vrea sa stiu daca acest lucru este adevarar, daca se specifica undeva in lege acest aspect. Multumesc
Răspuns la discuția Partaj
pentru ca nu se poate ajunge la o intelegere de comun accord..ea vrea bani noi nu suntem dispusi sa-i dam dupa tot ce s-a intamplat
Răspuns la discuția Partaj
demersurile cu banca au fost facute ei sunt de accord cu partajul..fosta sotie ar dori partaj amiabil cu conditia ca noi sa o despagubim cu 8000 de euro lucru care noua ni se pare absurd tinand cont de lucrurile enumerate mai sus.
Răspuns la discuția Partaj
cu riscul de a ma repeta..daca e nu a contribuit cu absolut nimic..ba din contra tot timpul cat noi am stat cu chirie am platit practic si acolo pentru a nu fi executat apartamentul si in plus am ramas si cu datorii uriase nu vad niciun motiv pentru care ea ar trebui sa beneficieze de ceva.
Discuție Partaj
Sotul meu impreuna cu fosta lui sotie au cumparat in anul 2008 un apartament cu ajutorul unui credit in cadrul caruia ea este coplatitor. Sotul meu a fost cel care a platit tot timpul ratele la apartament si utilitatile acest lucru putand fi demonstrat cu extrase de cont. In vara anului 2010 el a parasit domiciliul in cauza fiind deja inaintata cererea de divort. Noi ne-am mutat cu chirie, iar in ianuarie anul curent fosta sotie (divortul s-a incheiat in noiembrie 2010) l-a anuntat ca se muta din apartament pentru ca nu mai platise ratele iar acesta urma sa fie executat silit de catre banca. Noi am platit ratele din urma si pe cele in curs desi inca stam cu chirie. Ea s-a mutat la sfarsitul lunii martie iar noi am inceput sa renovam apartamentul deoarece arata deplorabil. In urma ei a ramas o inca o datorie de 2700 de ron la intretinere 600 ron la energia electrica si altele de valori mari la utilitati. As vrea sa stiu tinand cont ca noi am platit datorii foarte mari pentru acel apartament si ea nu a participat niciodata la cheltuielile casei in cazul in care ea deschide un partaj ce drepturi poate avea asupra apartamentului. Multumesc
Răspuns la discuția Prelungire contract de munca
Ideea e ca in mod normal acest contract ar fi fost prelungit insa tinand cont de starea mea nu cred ca acest lucru se va intampla..si as vrea sa stiu daca exista vreo cale legala prin care pot contracara acest lucru
Lucrez la o companie cu contract de munca pe o perioada de munca determinata de 6 luni, cu posibilitate de prelungire, care expira pe 7 octombrie. Sunt insarcinata in 4 luni, sefii mei au primit adeverinta de la medicul ginecolog iar eu am semnat o foaie prin care le aduceam la cunostiinta ca sunt insarcinata. Banuiesc ca nu vor sa imi mai prelungeasca contractul pentru a nu-mi plati concediul prenatal si as vrea sa stiu daca este legal, daca pot face acest lucru.