Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire contract de munca

Lucrez la o companie cu contract de munca pe o perioada de munca determinata de 6 luni, cu posibilitate de prelungire, care expira pe 7 octombrie. Sunt insarcinata in 4 luni, sefii mei au primit adeverinta de la medicul ginecolog iar eu am semnat o foaie prin care le aduceam la cunostiinta ca sunt insarcinata. Banuiesc ca nu vor sa imi mai prelungeasca contractul pentru a nu-mi plati concediul prenatal si as vrea sa stiu daca este legal, daca pot face acest lucru.
1. CIM pe perioada determinata inceteazade drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat (art.56j din Codul muncii).

2. In acest caz se aplica prevederile OUG 158/2005:
Art. 32 - (1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau activitatea acestuia încetează prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în situaţia în care a expirat termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă, a expirat termenul pentru care a fost exercitată funcţia publică ori a expirat mandatul în baza căruia a desfăşurat activitate în funcţii elective sau în funcţii numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti.
(3) Drepturile achitate în condiţiile prevăzute la alin. (1) urmează a fi recuperate de către casele de asigurări de sănătate de la angajator, după caz, conform legii.

3. Asadar dupa incetarea CIM va adresati casei de Asigurari de Sanatate pentru a va plati concediul medical.
4. Dar cel mai bine este sa intrati in somaj (art.56j din Codul muncii permite asta) daca aveti 12 luni lucrate in ultimele 24de luni.
5. In somaj fiind puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate si CCC pana la 2 ani.
6. Toate aceste concedii suspenda somajul care se reia, de undea ramas, dupa fiecare din ele.
Ideea e ca in mod normal acest contract ar fi fost prelungit insa tinand cont de starea mea nu cred ca acest lucru se va intampla..si as vrea sa stiu daca exista vreo cale legala prin care pot contracara acest lucru
din pacate nu puteti contracara
asa cum a spus si Dl. Valeriu acesta va inceta la data stabilita de parti initial.
puteti beneficia de somaj iar din somaj puteti intra in CCC.
iulia.dragomir a scris:

Lucrez la o companie cu contract de munca pe o perioada de munca determinata de 6 luni, cu posibilitate de prelungire, care expira pe 7 octombrie. Sunt insarcinata in 4 luni, sefii mei au primit adeverinta de la medicul ginecolog iar eu am semnat o foaie prin care le aduceam la cunostiinta ca sunt insarcinata. Banuiesc ca nu vor sa imi mai prelungeasca contractul pentru a nu-mi plati concediul prenatal si as vrea sa stiu daca este legal, daca pot face acest lucru.

Angajorul nu este obligat sa va prelungeasca durata c.i.m., astfel incat in lipsa unui acord cu rivire la prelungirea duratei c.i.m. acesta va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.