avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate aprilie1

Activitate aprilie1

Am o Dacie Break,de 2 ani sta pe butuci si vreau s-o radiez,fara a-mi cumpara alt autoturism.Am urmatoarele intrebari:
1-Remat-ul o poate lua din fata blocului tinand cont ca masina nu mai e"apta"'de asemenea efort ? Existavreun centru care sa o ia gratis,adica sa nu platesc eu drumul pana la centru de fier vechi,daca eu renunt la voucherele acelea?
2-Dupa ce iau actele de la Remat ma duc prima data la Udriste sau la Circa financiara?
3-Am citit ca-mi trebuie..nota de acceptare a producatorului validat...ce este si de unde iau asa ceva in Bucuresti?
4-IMi mai trebuiesc si alte acte in afara de certificatul de la Remat+cartea masinii+talon+placute inmatriculare+actele mele de proprietar?
5 -Trebuie sa mai fac ITP-UL,RAR-UL sau asigurarea la zi? am doar impozitul platit si atat.
M-ar interesa punctul 2,deoarece unul mi-a spus ca merg la Udriste prima data,altul ca la financiar,altul ca ar fi mai bine la Pipera....
6-Stie cineva vreun centru de rable/remat prin zona Ozana,Catelu,Glina? Eu nu am gasit pe site-ul A.F.M.si am inteles ca trebuie neaparat un centru autorizat.
Multumesc mult ptr raspunsuri
Asigurarea trebuie sa o platesc tot eu,daca vreau sa folosesc masina.Ei sunt falimentari,nu le arde lor sa plateasca asigurarea si in plus mi-au zis ca e treaba mea daca vreau sa plec in provincie cu trenul sau cu masina asta. Deci...nu prea am ce face.Totusi nu mi se pare corect sa nu pot plati pe 30 sau 90 de zile.Dar unde-i lege nu-i tocmeala...sa spunem.
Masina,un Logan este inscrisa pe firma. Eu ca salariat am acordul de a o cumpara de la ei,dar deocamdata nu pot face actele de vanzare-cumparare.
Problema este ca vreau sa plec in provincie cu aceasta masina, RCA-ul a expirat,iar eu nu-l pot face pe numele meu deocamdata. Se poate face doar pentru 30 zile pe numele firmei? Nu are rost sa platesc eu pe 6 luni un rca,tinand cont ca firma intra in faliment in iulie.Cum sa procedez ca sa pot circula linistit cu masina in provincie, fara sa am probleme cu politia rutiera ?
Răspuns la discuția Concediu medical urmat de preaviz
Daca cer o copie dupa contractul de munca si dupa fisa postului,compania este obligata sa le dea imediat sau dupa cateva zile? De 6 luni de cand am semnat noul contract nu au dat angajatilor asa ceva,iar eu chiar as vrea sa le primesc.
Răspuns la discuția Concediu medical urmat de preaviz
Eu am inteles ca daca imi bag preavizul cu legea 79 trebuie sa ma duc la munca,la program normal.Doar cu legea 55 am dreptul la 4 ore de munca in perioada preavizului.Companiei nu o sa-i convina sa muncesc "jumatate" din programul normal,tinand cont ca noi lucram 4 zile consecutive(cate 10 ore sau 8,depinde),urmate de 2 zile libere.
Deci...eu cum voi lucra in preaviz daca Eu cer demisia(am inteles ca e legea 79/1)?
Sunt in concediu medical pana pe data de 4 ianuarie.Problema cea mare este ca cei de la firma nu m-au crezut si mi-au retras si prima de Craciun si postul de sef de agentie(nu exista in acte, imi dadeau 100 lei in plus fata de celelalte angajate,cu conditia ca totul sa functioneze perfect in agentia respectiva).La firma unde lucrez s-a lucrat si de Craciun,si de Revelion si dupa.Neavand oameni(facusera disponibilizari,iar eu faceam oricum munca a doua persoane),s-au suparat destul de tare.Nu m-au crezut deloc ca eu pot avea probleme de sanatate.Mi-au spus ca se mai imbolnavisera brusc inca 4 angajati din alte agentii si ca"ne baga in comisie".Asta nu ma deranjeaza deloc,dar stiu ca la aceasta firma nu mai vreau sa lucrez.INTREBAREA mea ar fi: cand ma intorc pe 5 ianuarie la munca,imi pot face 2 cereri de preaviz ?(una o pastrez eu si cer nr. de inregistrare). Cum sa scriu mai exact in cerere? "Conf. art 79/1 va rog sa-mi aprobati demisia cu preaviz de 15 zile calendaristice?
Sunt obligati sa-mi dea un nr. de inregistrare imediat?
Pot cere imediat(la noi se amana mereu) o copie dupa contractul de munca si dupa fisa postului?
Unde ma pot adresa sa-mi verifice daca sunt platita corect la lichidare,tinand cont ca angajatii nu stiu exact cu cat e platita ora de munca la aceasta firma,iar eu mai am de luat si 10-11 zile de concediu odihna pe 2009?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri,chiar am nevoie de un sfat competent.