avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1682 soluții astăzi
Forum Activitate cernencobogdan

Activitate cernencobogdan

Stiti povestea ?

este pe bzi.ro

tramvaiul a fost dus in depozu si scos pe timp de noapte pt probe eu banuiesc ca l-au reparat

caut porti de atac a expertizei tehnice

- conflict de interese ... tramvaiul a fost dus in depou
- expertiza nu s-a efectuat cu proba in panta abrupta de pe copou (pot presupune ca mecanismul de franare nu functioneza in plan inclinat ..... ex: contact imperfect)
- persoana cu functie publica foarte importanta si cu foarte mare influenta s-a antepronuntat cu privire la cauzele accidentului .. eroare umana
- aceeasi persoana este direct implicata in achizitia acelor mijloace de transport
- aceeasi persoana are in subordine si societatea detinatoare a tramvaiului
- tramvaiul respectiv a mai fost implicat intr-un evenimet (in auzite un incendiu anul trecut)


Ce doresc sa va intreb

poate un cetatean al acestui stat, fara sa fie implicat in vre un fel in inident sau sa aiba in vreun fel interese legat de acel incident, sa sesizeze
procuratura generala pentru cele de mai sus astfel incat sa nu se musamalizeze defectarea sistemului de franare
sa determine verificarea procedurilor de revizie si a celor de verificare a tramvaiului la iesirea in cursa ?
o luam sistematic:


1. " va aratat cu degetul...... " si ce daca nu ii puteti face aducatie ???

2. " a doua oara asteptandu-ma la certuri.... " nu trebuie sa va simtiti timorat vrea sa se certe, foarte bine va certati !! OK !! dar reprosiurile dumneavoastra trebuie sa fie: clare, ferme, referitoare la exercitarea drepturilor dumneavostra

3. incasarea somajului ESTE UN DREPT AL DUMNEAVOASTRA CASTIGAT PRIN MUNCA dece sa fiti timorat ????

4. De unde stiti rezultatul celor doua cercetari interne de la banca si de la AJOFM ? ?? Ati primit o adresa de raspuns ???

5. De unde a rezultat ca ati mintit ??? Cum au formulat acuzatia ca ati mintit ??

6. Cum adica cei 250 de roni ...?? EI REPREZINTA DREPUL DUMNEAVOSTRA LEGAL CASTIGAT PRIN MUNCA
inteleg ca il aveti si este semnat de dumneaei in calitate de agent sau dealer sau broker

acest document constituie dovada faptei

apoi:
- dupa ce ati aratat filmul conduceri at mai fost la acea persoana si va tratat inacelasi mod ?

in fond si la urma urmei scopul actiunii dumneavoastra nu este sa obtineti raspuns ci sa va trateze corect
ACTUL DE ADEZIUNE A PENSIA PRIVATA AR TREBUII SA FIE IN DUBLU EXEMPAR :
UNUL PENTRU DUMNEVOASTRA

IL AVETI ?
Răspuns la discuția Mai exista Hingheri?
raspunsul privind sarcina asigurarii sigurantei cetateanuui l-am dat

puteti depune solicitare la ori ce primarie pt ca este obligata sa ia masuri

v-am dat privind comportamentul fata de caini

referitor la igiena spatiului public ...HM

cainii sunt o problema ? nici pedeparte

oamenii urineaza si fefecheaza in mijlocul orasului si tuturor li separe normal

parintii ii invata pe copii sa faca cele de mai sus in plin bulevard pe spatiul verde si li se pare normal

si voi vorbiti de caini


HA HA HA


nu stiu in ce oras locuiti

eu stau intr-un oras MURDAR si nu pot sa fac nimic pt ca daca mas intoarce in orasul natal care este FOARTE curat nu as avea ce sa muncesc
Răspuns la discuția Mai exista Hingheri?
am sa va spun doua lucruri

un sfat si o chestie comica

chestia comica este ca Politia are obligatia prin lege sa ceara serviciului de ecarisaj alat in subordinea primariilei sa vina si sa prinda cainii vagabonzi

AM GASIT INCADRAREA: legea politiei locale art 13 lit c

sfatul meu este:

1 . vorbiti cu cainiicu voce calma si calda ca si cand ar fii copii
2. evitati sa fiti agresiva
3. folositi comanda: MARS !! scurt si ferm ca si la militari
4. puteti sa le dati si de mancare din cand in cand (si ni privit gestul ca pe un santaj ci cape un act de bunatate)

TOTUSI CAINII NU LATRA LA OAMENII BUNI
buna

eu ti-am dat un sfat bun dar din pacate l-a sters pe motiv ca : mesajul e offtopic

eu am spus atunci:

1. stai cuminte si cauta in acest timp o alta firma (vezi sa nu te dai de gol)

2. nu are sens sa reclami la ITM pentru ca zbori din firma in secunda 2

3. stai cuminte !
asa cum te-au sfatulit colegii de mai sus, au facut unii si inspectorul ITM a anuntat ca va venii in control (este ilegal sa nunte in acest caz si sa mai si divulge numele reclamantului ) toata lumea a fost instruita ce sa raspunda si controlul a iesit bine mai putin pentru:
- reclamant si
- angajatii care nu au apucat a fi pusi in tema si au declarat adevarul

TOTI AU ZURAT
si nu cu avionul

coincidenta sau nu era tot o firma de paza

ALT SFAT ESTE:
fa curs de recalificare profesionala ca sa poti ocupa si un alt fel de post
lucreaza eventual la un al doilea job ca sa ai experienta in noua profesiune

Cauta la formatorii profesionali ( cei cu cursuri de lacatusi, vopsitori etc) cursuri organizate prin POS DRU pentru ca sunt gratuite chiar daca esti angajat


uite cateva exemple:

1) [ link extern ]


2) CURSURI GRATUITE LUCRATOR IN COMERT SI LUCRATOR IN HOTELURI
Ramnicu Valcea
Nota: Pentru a putea aplica la jobul gasit de dumneavoastra trebuie sa apasati pe text-ul "Aplica pentru acest job AICI" care va va redirecta catre site-ul care contine anuntul respectiv.
Conturile dumneavoastra de pe findjob nu sunt valabile si pe celelalte site-uri cu locuri de munca.
Companie: ASOCIATIA SMART PROJECTS
Vezi toate locurile de munca ale acestei companii :
Joburi ASOCIATIA SMART PROJECTS
Domeniul: Educatie Training Consultanta
Detaliile joblui:
Asociatia Smart Projects impreuna cu SC Ascendo SRL deruleaza in perioada 01.11.2011-31.10.2012 un proiect finantat prin Fondul Social European POSDRU 2007-2013.
Incepand din martie 2011 se vor organiza cursuri GRATUITE pentru calificarile:
- LUCRATOR IN COMERT;
- LUCRATOR IN HOTELURI;
Totodata, va punem la dispozitie servicii GRATUITE privind facilitatea obtinerii unui loc de munca.



3) Bucuresti: Cursuri gratuite, operator calculator, designer web, tehnoredactor, din 10 ianuarie 2011
Data: 03-01-2011
Asociatia Difuzorilor si Editorilor Patronat al Cartii deruleaza in perioada 2010-2012 proiectul COMPEDIT - Cresterea competitivitatii economice prin orientarea profesionala, calificarea si recalificarea persoanelor angajate din sectorul editorial POSDRU/80/2.3/S/59533.

Proiectul este finantat din fonduri europene si vizeaza orientarea, consilierea profesionala, calificarea si recalificarea gratuita a angajatilor si colaboratorilor din sectorul editorial.

VEZI si intraba-i si pe cei care au annturi in ziare ca organizeaza cursuri

la fel este foarte posibil ca formatorul sa fie din BUCURESTI, TIMISOARA .... ETC dar sa tina curs la tine in localitate

bafta







Cursurile gratuite de calificare si recalificare derulate in cadrul proiectului sunt autorizate (recunoscute la nivel national pe piata muncii) si vizeaza urmatoarele ocupatii:
- Designer pagini web
- Tehnoredactor prelucrare de text si imagini
- Operator calculator introducere, validare si prelucrare de date
- Secretar, operator birotica
- Inspector resurse umane
Beneficiari: angajati si colaboratori din sectorul editorial,
Conditii de acces: minim studii medii.
Inscrierile se pot face zilnic la sediul ADEPC din Str. Petru Maior nr.
32, sector 1, Bucuresti sau online la adresa cursuricalculator@gmail.com
Oferta este valabila in limita locurilor disponibile.
Acte necesare inscriere:
- Curriculum Vitae,
- C.I./B.I.,
- Ultimul act de studii (dupa caz, Bacalaureat / Licenta),
- Adeverinta salariat

.
Răspuns la discuția contract de munca
bun

este OK pana acum

in situatia data, eu nu as avea motive sa invoc ilegalitatea si sa anulez contractul

verificati la casa de pensii daca vi-au virat contributiile

mergeti la ei si vorbiti sa depuneti o cerere

Probabil platesc contributiile si totul este OK

Oricum avand contractul din anul trecut sfatul meu este:
in fiecare an, la inceput, solicitati casei de pensii sa va comunice :
1. care este contributia platita de angajator in anul pecedent
2. care este contributia platita de dumneavostra in anul precedent
3. valoarea punctajului cumulat in anul precedent

documentul il indosariati si va pregatiti astefel dosarul de pensie

referitor la contract daca raspunsul este pozitiv (s-au platit toate contributiile)

nu va mai bateti capul cu contractul

sa aveti exemplarul dumneavoastra si e OK


bafta
Răspuns la discuția fals si uz de fals
vedeti mai sus ca am oferit solutii

mai mult eu le aplic si am rezultate fara sa ajung in instanta si sa ma toace
Răspuns la discuția contract de munca
Nu stiu exact dar nu cred ca este asa

intra pe net sau de la informatii , afla nr de telefon si suna la ITM

noi inregistram si anexele la contracte

[EDITAT]

inca ceva acum 4 luni inseamna aproximativ inceput octombrie, termen 15 zile pt inregistrare .... rezulta sfarsitul lui octombrie


stiu sigur ca in decembrie am inregistrat la ITM modificarile tuturor contractelor mele pt ca m-au chemat sa le semnez ca sa le depuna


acum doar verificam inca o data daca este adevarat

al doilea subiect cu semnatura .... stiti sigur ca nu ati semnat contractul ???

de 4 luni dumneavoastra sunteti platit corect ??

primiti fluturas pentru plata salariului ?

contractul este pe durata nedeterminata ???

raspundeti la intrebari si dupa aceea va pot da un sfat

pe angajator nu-l intrebati nimic