avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: SAF-T și facturarea electronică, obligatorii din 2022. Implementare și impact. Lectori: EY România. Joi, 27 Ianuarie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate decs

Activitate decs

Buna ziua,
Locuiesc la bloc, in sectorul 4.
Imi puteti spune, va rog, daca este necesar acordul vecinilor pentru un animal de companie (caine de talie mica)?
Multumesc
Răspuns la discuția Renuntare drept de mostenire
Citind alte discutii de pe forum mi-am dat seama am omis sa mentionez ca parintii mai aveau si teren extravilan la care mama nu vrea sa renunte.
Asadar, completez intrebarea initiala: mama poate da declaratie de renuntare la dreptul de mostenire doar pentru o parte din bunuri, respectiv casa si curte?
Va multumesc, am inteles acum.
O ultima intrebare: care este costul aproximativ pentru o astfel de declaratie?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Pentru linistea sufleteasca a matusii mele as vrea ca mama sa dea declaratie notariala. Nu stiu cand vor avea bani de succesiune si nu vreau sa stea cu griji pana atunci.
Daca am inteles corect, mama ar trebui sa dea declaratie pentru fiecare dintre cei decedati (tata, mama si frate).
Aceste declaratii au termen de prescriere sau sunt valabile pentru totdeauna?
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o solutie / sugestie.
Este vorba despre casa parinteasca a mamei mele aflata este intr-un sat din Teleorman. Este construita de parintii ei, care au avut 2 copii. Parintii si fratele mamei au decedat si nu s-a facut succesiune dupa niciunul dintre ei.
Mama ar vrea sa isi cedeze dreptul de mostenire asupra casei in favoarea cumnatei si a nepotului (sotia, respectiv unicul fiu al fratelui).
Din pacate, nu au bani pentru taxa de succesiune si ma intrebam daca o declaratie notariala (sau alta forma legala prin care sa isi exprime intentia) ar fi posibila.
In plus, imi puteti spune, va rog, daca fratii/rudele parintilor decedati au vreun drept de mostenire asupra acestei proprietati?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi.
Răspuns la discuția Acte cladiri anexe
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti spune, va rog, cum trebuie sa procedez pentru a le inscrie la primarie?
Ce acte/demersuri trebuie?
Ma gandeam ca pot sa fac proiect, ca la o casa si sa le "aduc" in legalitate.
In general, corpurile anexe nu au proiect? Nu sunt intabulate?
Au acoperis de tabla cu capriori. Exact ca o casa
Buna ziua,
Am un teren intravilan in jud Giurgiu pe care am adus un container (din acela in care locuiesc muncitorii pe santier) si un garaj turnat. Ambele sunt cumparate fara documente.
Pentru ca in timp se deteriorau, am turnat placa d ebetoon si le-am asezat pe ea, apoi le-am facut acoperis din tabla.
Practic, acum nu mai sunt mobile, au devenit fixe.
As vrea sa le declar drept anexe, sa le intabulez si sa platesc impozit pe ele, imi puteti spune va rog, cum trebuie sa procedez? Mentionez ca pe teren nu am nicio alta constructie.
Multumesc
Amintesc salariul pentru ca pentru mine este un venit.
Si pentru ca am citit ca daca veniturile depasesc un anumit prag se plateste CASS (sper sa nu confund denumirea taxei).

In declaratia unica este o rubrica “Alte venituri” si ma gandeam ca ar intra aici salariul si ca ar creste valoarea taxelor datorate statului din suma primita drept chirie, caz in care s-ar fi impus o reevaluare a situatiei privind inchirierea.

Este pentru prima data cand sunt in pozitia de a avea alte venituri in afara salariului. Nu stiu nimic despre categoriile de venituri, imi cer scuze daca am pus intrebari care pot parea stupide.