avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate decs

Activitate decs

Răspuns la discuția PFA la 17 ani?


Cornel Vasile a scris:

OUG 44/2008
art. 8
(1) Pot desfășura activități economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au capacitate deplină de exercițiu, cu excepția membrilor întreprinderii familiale ce nu au calitatea de reprezentant, care trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani;
,,,,

Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră. Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.


Multumesc pentru raspuns. Inteleg asadar ca isi poate infiinta un PFA.
Exista mai multe forme de PFA? Care este cea mai avantajoasa forma pe noile legi fiscale avand in vedere ca venitul este in jur de 100 USD/luna?
Discuție PFA la 17 ani?
Fiul meu in varsta de 17 ani a inceput sa lucreze la proiecte micute (in domeniul IT), remunerate, pe platforma FIVERR.
Care este forma legala prin care poate incasa contravaloarea acestor proiecte?
Isi poate face PFA la aceasta varsta? Exista alta metoda mai avantajoasa prin care sa incaseze legal aceste venituri?
Nu ma pricep deloc la partea aceasta antreprenoriala, taxele mele au fost intotdeauna platite de angajator.
Multumesc anticipat pentru ajutor
Răspuns la discuția TVA 5%


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Ce valoare avea locuinta cumparata de sotul dvs cu 5% ?

49.500 EUR
Răspuns la discuția TVA 5%
Multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca daca gasim o locuinta sub aceasta valoare, putem beneficia de TVA 5%, chiar daca sotul meu a cumparat in nume propriu o alta locuinta cu TVA 5%?
Răspuns la discuția TVA 5%
150.000EUR
Discuție TVA 5%
Buna ziua!
Sotul meu a cumparat o locuinta cu TVA 5% pentru care am declarat ca renunt la orice pretentie, fondurile fiind furnizate de mama ta. Practic a cumparat fiind casatorit, insa este numai proproietatea sa.
Am vrea sa cumparam impreuna o casa, insa nu stim daca ne mai incadram la TVA de 5%, ma puteti ajuta cu aceasta informatie?
Mentionez ca eu nu am beneficiat niciodata de aceasta facilitate fiscala.
Multumesc
Buna ziua,
As vrea sa inchei contractul de munca pe care il am cu actualul angajator, va rog sa ma ajutati cu clarificari juridice privind modul in care trebuie sa procedez astfel incat drepturile pe care le am in calitate de angajat sa imi fie acordate.
Data la care voi incepe la noul angajator este 4 aprilie, cand ar trebui sa anunt oficial si sub ce forma (demisie/acordul partilor/alta varianta) actualul angajator privind intentia de a inceta contractul? Pentru continuitate, actualul contract trebuie sa se incheie cu 3 sau cu 4 aprilie?
Momentan am anuntat informal si seful ma preseaza sa depun demisia, insa nu stiu daca in cazul demisiei actualul contract mai este valabil sau se suspenda. Si, este vreo lege/masura, care ma protejeaza impotriva sicanelor sefului direct? Ce masuri (legale) pot intreprinde sa inceteze?
Care este perioada legala pe care trebuie sa o stau la actualul angajator in cazul demisiei? Pentru acordul partilor este o perioada minima obligatorie?
Va multumesc
Buna ziua,
Locuiesc la bloc, in sectorul 4.
Imi puteti spune, va rog, daca este necesar acordul vecinilor pentru un animal de companie (caine de talie mica)?
Multumesc
Răspuns la discuția Renuntare drept de mostenire
Citind alte discutii de pe forum mi-am dat seama am omis sa mentionez ca parintii mai aveau si teren extravilan la care mama nu vrea sa renunte.
Asadar, completez intrebarea initiala: mama poate da declaratie de renuntare la dreptul de mostenire doar pentru o parte din bunuri, respectiv casa si curte?
Răspuns la discuția Renuntare drept de mostenire
Va multumesc, am inteles acum.
O ultima intrebare: care este costul aproximativ pentru o astfel de declaratie?