avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate platinium

Activitate platinium

somajul ar putea insemna vechime in invatamant?
Pana la venirea titularului pe post,dar nu mai tarziu de 31 august cand se termina anul scolar.Titulara in cauza vine pe 7 mai a.c,deci are tot dreptul
Sunt educatoare suplinitoare la o gradinita. Am dat inspectiile speciale la clasa (2), pentru obtinerea definitivarii in invatamant, avand vechimea la momentul actual de 1 an si 8 luni.
De luni, 7 mai, titulara se intoarce la post din concediu crestere copil.
Pentru a participa la examenul scris din 17 iulie nu trebuie sa am intrerupere in activitate.
Ce pot face, in acest caz?
Răspuns la discuția succesiune
Succesiunea dupa bunic este dezbatuta dar nu e facut partajul

Ref. la bunica.....nu a trecut termenul. A murit pe 18 iulie 2011.Ar mai fi o saptamana,deci tata sa se duca la notariat si sa faca o declaratie de acceptare a succesiunii. un nepot mai mult ca sigur renunta,dar ce e de facut? E plecat in strainatate,poate trimite ceva prin fax direct la notariat?sau ce se face in astfel de cazuri?
celalalt sigur accepta probabil deja a facut declaratia de acceptare in Buc,in cazul in care se poate face si in alta circumscriptie judecatoreasca decat cea a localitatii unde a domiciliat bunica,undeva in Ag

In cazul in care tata si nepotul acela nu se inteleg sa mearga( cel mai probabil) impreuna la notar,unul dintre ei poate cere instantei locale sa faca iesirea din indiviziune?judecatorul cum imparte? pe jumatate orice imobil?sau se poate "negocia" ca si la notar?
Cum ar fi mai bine?Sa fie de acord si sa mearga la notar amandoi sau sa astepte fiecare sa fie chemat in instanta?

Acel imobil -donatie- primita de tata de la bunici,am vb mai sus despre el. Apare in titlul de proprietate al bunicului. Intrebarea e de ce mai apare din moment ce era donat de 20 si ceva de ani. Exista riscul ca,daca se cere suplimentarea masei succesorale( cei 1000 mp trecuti "din pix" cand s-au emis certif de mostenitor anterior emiterii titlului de proprietate) cu imobilele din titlul de proprietate sa se imparta si donatia? E act original in regula,toti din fam au fost de acord cu donatia,sunt semnaturi de luare la cunostiinta din partea tuturor copiilor la vremea aceea

Mersi
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc frumos pt raspunsul dvs la solicitarea mea de a ma sfatui in legatura cu mostenirea.
Mai am cateva precizari de facut :

Tatal meu a fost acum 2 ani la arhiva succesorala si a luat un certificat in care se stipuleaza ca,la cererea lui s-a deschis procedura succesorala pt defunctul (tatal lui),in dosarul succesoral nr**/1993 a notariatului de stat campulung in care a fost emis certif de mostenitor nr **/1993. s-a eliberat prezentul pt a servi la Notar Public". s-a taxat cu 40 ron si se anexeaza copia dosarului succesoral

acum urmeaza noutatile. o sa precizez in linii mari ce scrie in acel certificat :

"de pe urma defunct Ionescu decedat la 05.05.1992 cu ultimul dom in loc ***** jud ******au ramas urm bunuri si mostenitori
a) bunuri mobile : NU au fost declarate
b)bunuri imobile : suprafata 1000 mp teren de casa,casa si anexele situate pe acest teren,imobil situat in com ****invecinat la est cu ***, la vest cu **** s.a.m.d
p.s : la data dezbaterii inca nu iesise titlul de proprietate actual,cel de pe numele defunctului. suprafata de 1000 mp a fost trecuta in dosar conform unei adeverinte eliberate de primarie,pt ca nu se stia atunci care terenuri si in ce suprafete ii revin defunctului. imobilele sunt mai multe la numar si apar in titlul de proprietate emis pe numele defunctului dupa moartea lui
In cazul acesta se cere suplimentarea masei succesorale? ulnul din imobile de ce mai apare in titlul acela daca a fost donat de bunici tatalui meu acum 40 de ani?
In actul de donatie scrie si " mai declaram (donatorii)ca locuinta ce se doneaza nu este grevata de sarcini,este transmisibila,existand continuu in stapanirea noastra,nefiind scoasa din circuitul civil printr-un act normativ,si totodata garantam pe donatar,de orice evictiune totala sau partiala"
deci daca anexam toate terenurile la dosar,se imparte si proprietatea aceasta obtinuta prin donatie?

revenim la dosar. mostenitorii:
1)bunica in calitate de sotie a defunctului,cu o cota de 2/8 parti
2)tatal meu.in calitate de fiu al defunctului.cota de 3/8 parti
3)varul meu Ionescu Daniel,in calitate de nepot de fiica predecedata,cota 3/8 parti
Au renuntat la succesiune : NU SUNT
Sunt straini de succesiune : Ionescu George,in calitate de nepot de fiica predecedata ( fratele celui de mai sus)
taxa succesorala s-a debitat pe numele mostenitorilor.



il ajuta la ceva ceea ce a facut? ce ar trebui sa faca?sa mearga la notar si sa faca o declaratie de acceptare a succesiunii de pe urma bunicii? nepotii ar trebui sa faca si ei acelasi lucru sau nu e obligatoriu?
Discuție succesiune
Buna seara ! Ma numesc George si doresc din partea dvs cateva sfaturi referitoare la o mostenire.
In 1992 a murit bunicul si aveau drept la masa succesorala bunica,tatal meu si un nepot de-al lui,celalat nepot (frati fiind) a renuntat la mostenire.
Mostenirea nu a fost impartita niciodata,dar anul trecut in iulie a murit bunica si urmeaza sa implineasca 6 luni de la deces in curand.
In mod normal acum cotele sunt de 50% pt tata si 50% pt nepotul lui?
Ce mostenire ar trebui dezbatuta acum? Mostenirea dupa bunicul decedat in 1992(pe numele lui este titlul de proprietate) sau dupa bunica decedata anul trecut?
Ce pasi sunt de urmat? Nimeni nu a primit citatie sa plateasca taxa de succesiune in termen de 6 luni,sau nu asa se face,nu stiu sigur
. Ar trebui platita de tata si nepotul lui? Fiecare isi vrea partea de 50% ,asta daca intre timp dupa decesul bunicii nu are cumva drept si nepotul care a renuntat la mostenirea dupa decesul bunicului,si cotele se schimba. Va rog dati-mi cateva sfaturi.Multumesc !
Răspuns la discuția ----dezbatere succesiune-----
va salut din nou. am facut cadastrul doar la acel teren care apare in certificatul de mostenitor si urmeaza zilele acestea sa mergem la notar si sa imi vanda cei 3 mostenitori fiecare partea lui. in cazul acesta o sa fie 3 contracte de vanzare cumparare?
ce se intampla cu restul de terenuri daca nu suplimentam masa succesorala? vor fi detinute tot de cei 3? notarul daca o sa vada titlul de proprietate care evidentiaza si restul de terenuri o sa refuze sa faca iesirea din indiviziune daca nu vrem sa suplimentam masa succesorala cu celelalte?
pe acele terenuri ce nu apar in masa succesorala pot face 2 dintre cei 3 act de donatie fara grevare de sarcini(inatacabil) in favoarea celui de-al treilea fara sa facem cadastrul anterior?
si am o nelamurire,e corect ca mamaia (sot supravietuitor) sa aiba 2/8 iar tata si varul sa aiba fiecare 3/8 ? nu trebuia sa aiba ea jumatate iar restul sa se imparta in cote egale celor 3,inclusiv ei?

important: unul dintre acele imobile ce nu apar in CM este chiar cel unde locuiesc,tatal meu primind de la parinti casa prin act de donatie,act in care scrie clar "mai declaram (donatorii) ca locuinta ce se doneaza nu este grevata de sarcini si totodata garantam pe donatar de orice evictiune totala sau partiala"
Bineinteles donatarul a luat la cunostinta ca pamantul aferent constructiei va trece in proprietatea statului conform legii 58/1974. asta ar insemna ca si acest teren trebuie dezbatut in eventualitatea in care il includem in masa succesorala? sau faptul ca locuinta care se doneaza nu este grevata de sarcini inseamna de fapt scutire de raport la masa succesorala? practic in act se face referire la casa si la cei 125 mp pe care e construita
Răspuns la discuția ----dezbatere succesiune-----
Din punctul meu de vedere aveti dreptate. toti mostenitorii adica bunica,tatal meu si varul mostenitor se duc la un notariat din circumscriptia unde domicilia defunctul,pt ca cel initial nu mai exista. acte necesare presupun ca sunt urmatoarele :
-Carte identitate pt fiecare(exista)
-Certificatul de casatorie al bunicii(care sa dovedeasca legatura cu defunctul,nu se mai gaseste,banuiesc ca trebuie scos un duplicat de la starea civila)
-Certificatul de deces al bunicului (nu mai exista dar avem copie simpla de la primarie)
-Certificat de nastere pentru var pt a dovedi legatura cu mama sa
-Certificatul de deces al mamei varului (posibil sa nu mai aiba originalul)
-Certificatul de nastere al tatalui meu
-Titlul de proprietate
-Certificatul de mostenitor
-Bani pt diferite taxe
Pana aici e partea simpla a lucrurilor. partea complicata acum urmeaza : terenul trecut in certificatul de mostenitor este de 1000 mp(in realitate sunt 3600). restul de proprietati nu apar in certif de mostenitor ci doar in titlul de proprietate.
Ideea este urmatoarea: eu vreau acel teren,tatal meu restul. cum sa procedam?
*******************************************************
intre timp am mai aflat ca trebuie dus la notar cu titlul de proprietate si certificatul care atesta ca s-a deschis procedura succesorala,pt suplimentarea masei succesorale cu celelalte terenuri
apoi stabilim o zi cu notarul cand vom face iesirea din indiviziune. intre timp trebuie facut cadastru pt fiecare din terenuri,pe numele tatalui meu restul de terenuri,pe numele meu cadastrul la terenul acela din certificat
Apoi in ziua cu iesirea din indiviziune se vor face si vanzarile respective si cam asta ar fi tot

Ideea e ca varul mostenitor e in capitala,e foarte ocupat si nu isi poate permite sa faca drumul pana in Arges de multe ori.sper sa nu fie nevoie de el si la suplimentarea masei succesorale ci doar la iesirea din indiviziune
Răspuns la discuția ----dezbatere succesiune-----
doamna Romascanu,certificatul de mostenitor este doar unul. la rubrica "mostenitori" sunt evidentiati doar cei 3: tatal meu,bunica si varul.fiecare cu cotele lor
ok ,din ceea ce spuneti reiese ca acum ar trebui facuta iesirea din indiviziune
cat despre titlul de proprietate raspunsul este DA(doar bunicul e proprietar),in conditiile in care el a decedat in 05. 1992,in luna 05. 1993 s-a eliberat certif de mostenitor pe numele celor trei, iar titlul de proprietate este eliberat in 09.1993
Poate a fost neglijenta noastra,poate a sistemului....nu mai conteaza,sunt oricum multe nereguli in tara aceasta
O sa discutam si cu un avocat,"cu hartiile in fata",dar va spune exact ce imi veti spune si dvs,ca trebuie facuta iesirea din indiviziune pt ca exista certificatul de mostenitor pe numele celor trei

"hartiile" nu sunt multe,de fapt sunt doar doua :titlul de proprietate si certificatul acela de mostenitor
Răspuns la discuția ----dezbatere succesiune-----
La partea cu "copiii infiati" poate nu m-am exprimat eu corect si v-am indus putin in eroare. acele 2 fete infiate sunt tot copiii naturali ai defunctului,numai ca au fost infiati de catre alte rude,asa era o moda pe atunci.deci nu bunicul a infiat fetele,pt ca e tatal lor natural,ca si al tatalui meu sau a acelei fiice predecedate,mama verilor respectivi. toti au aceeasi parinti naturali. altii le-au infiat si noi presupuneam ca odata trecut in tutela altcuiva pierzi orice drept de a mosteni parintele natural. in fine...e inutil si fara rost sa fac eu presupuneri in legatura cu ce spune codul civil.cel mai bine e sa consultam un avocat,ceea ce vom si face,pt ca e destul de delicat cazul
Va multumesc inca o data,doamna avocat!