avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate george69ionescu

Activitate george69ionescu

Buna ziua
Daca mi.a incetat contractul de munca si nu mi.am luat concediul de odihna, iar angajatorul dupa, mi.a platit zilele de concediul, aceste zile dupa INCETAREA CONTRACTULUI DE MUNCA se pun la vechimea in munca?
in 2008 am efectuat succesiunea dupa I.N, ocazie cu care mostenitorilor I.L., sot supravietuitor si fii I.G. si I.R. le-au revenit o cota parte din masa succsorala.
in 2012 I.R. doreste da iasa din indiviziune.
1.in instanta evaluarea bunurilor imobile se face la pretul din 2007?
2.I.L. ii da cota ei parte lui I.G., prin contract de renta viagera in 2011, ocazie cu care are 81,25%din masa succesorala. In final sulta pe care ar trebui sa-i plateasca lui I.R., in ce perioada poate sa-o plateasca.
3.in final instanta poat sa-i ceara lui I.G. si I.L. cheltuieli de judecata,daca demonstreaza ca in repetate randuri au incercat sa se inteleaga pe cale amiabila, dar I.R. era de acord, iar pe urma se razgandea. In ce cote se vor impartii cheltuielile de judecata?
din 1996 I.R. nu s-a mai preocupat de ingrijirea parintilor I.N. si I.L. care traiau doar dintr-o pensie de 431 lei(in 2005)si in 2008 am efectuat succesiunea dupa I.N, ocazie cu care mostenitorilor I.L., sot supravietuitor si fii I.G. si I.R. le-au revenit o cota parte din masa succsorala.
in 2012 I.R. doreste da iasa din indiviziune.
1.in instanta evaluarea bunurilor imobile se face la pretul din 2007?
2.I.L. ii da cota ei parte lui I.G., prin contract de renta viagera in 2011, ocazie cu care el are 81,25% din masa succesorala. In final sulta pe care ar trebui sa-i plateasca lui I.R., in ce perioada poate sa-o plateasca.
3.in final instanta poat sa-i ceara lui I.G. si I.L. cheltuieli de judecata,daca demonstreaza ca in repetate randuri au incercat sa se inteleaga pe cale amiabila cu I.R., dar acesta era de acord ini'ial, iar pe urma se razgandea. In ce cote se vor impartii cheltuielile de judecata?
Din 1996 I.R. nu s-a mai preocupat de ingrijirea parintilor I.N. si I.L. care traiau doar dintr-o pensie de 431 lei(in 2005)si nici nu a particibat la conservarea sau imbunatatirea patrimoniului succesoral.

Discuție sulta
la iesirea din indiviziune, in ce conditii este platita sulta dispusa de instanta:obligatoriu in termenul dispus de instanta, consecinte in cazul in care nu se poate?;care este termenul de regula disspus de instanta?;daca se poate prelungii termenul pe parcusul a 1-2 ani?alte sfaturi
Discuție perete balcon
am cumparat un apartament prin programul prima casa,construit in anul 1980. Dupa ce m-am mutat in el la 5 luni ,am obs. ca balconul meu are dimensiumile mai mici fata de celelalte apartamente similare de pe partea mea.Ulterior am constatat ca vecinul meu de apartament, mutase peretele despartitor al balconului in cauza [n trecut,cu acordul fostului proprietar al apartamentului meu care era ruda cu el,fara sa aiba autorizatie.In prezent se reabiliteaza blocul si doresc ca vecinul respectiv sa mute peretele in cauza in pozitia initiala. Precizez ca la inceput am discutat cu vecinul acest aspect si a fost de acord sa mute peretele balconului, dar acum nu mai doreste acest lucru.Care este cadrul legal de al obliga pe vecin sa mute peretele pe pozitia initiala. Pot sa solicit sprijinul bancii cu care am facut contractul de vanzare-cumparare,intrucat politia si disciplina in constructie da ,,din umeri".Ce alt sfat imi dati?