avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate johnnyy c

Activitate johnnyy c

Discuție Fond Rulment
In vara lui 2009 am fost la asociatia de proprietari sa intreb pana cand trebuie sa merg cu achitarea fondului de rulment si mi s-a spus ca pana voi ajunge cu el la nivelul lunii cu cea mai mare intretinere in perioana ianuarie-decembrie 2009 (respectiv 377 lei in luna ianuarie 2009 in cazul meu). in luna ianuarie 2010 am ajuns cu fondul de rulment la suma de 377 lei cum mi s-a explicat. Bun, toate bune pana aici. Mentionez ca pe anul asta (2010) in lunile ianuarie si februarie intretinerea nu a depasit 310 lei, pentru ca am vazut la intretinerea pe februarie 2010 fondul de rulment iar 10 lei de plata, desi eu am ajuns cu el la zi. Ce si cum dr-cu se mai calculeaza fondul de rulment acum pentru ca la lege spune exact ce mi-au spus cei de la asociatie mai sus??? Au mereu scuza ca asa e programul de calculator si nu pot ele sa faca nimic. Cum, la unele asociatii rulmentul e inclus in intretinere si la altele nu??? Unde este portia de adevar??? Nici macar nu stiu sa-mi explice ce marja maxima e de plata la fondul de rulment...................
Va multumesc pentru raspunsuri; ca raspuns la intrebarea dvs, pierderile au fost pana in octombrie intre 2-3 metri cubi de apartament lunar/ apa rece si 1-2 de apa calda; daca se repeta situatia si in decembrie ca in noiembrie voi face adresa scrisa catre presedintele asociatiei pentru un control de apometre individuale. In incheiere mai am trei intrebari si astept raspuns din partea celor care imi puteti raspunde:
1. Un control al apometrelor individuale se face cu anunt inainte, sau aleatoriu fara a anunta proprietarii?
2. Cate persoane trebuie sa faca adresa pentru a trimite asociatia reprezentant sa verifice apometrele?
3. Fondul de rulment este inclus obligatoriu in intretinere sau se poate plati si separat?; spun asta pentru ca m-am dus sa-l platesc separat inainte si d-na administrator mi-a spus ca nu poate sa incaseze pentru ca nu-i permite programul din calculator; dar daca nu l-as plati o luna mi-ar baga penalizari; ce treaba are incasarea fondului de rulment cu programul din calculator???
Internetul e plin de nebunia ca apometrele din apartamente sunt slabute la inregistrarea consumului de apa fata de contoarul de pe scara; bun, dar in cazul asta diferenta de 80 metri cubi in plus la un bloc cu o scara si 20 apartamente (din care 5 sunt garsoniere, 5 cu trei camere, si restul cu doua camere), nu bate la ochi, pentru o asociatie de locatari, in asa fel incat sa se sesizeze??? in caz ca nu se sesiseaza, am dreptul sa cer, in scris cu adresa, catre presedintele asociatiei, ca citirea apometrelor sa se faca (pentru o perioada de 3-4 luni la rand) de catre un reprezentant al asociatiei de proprietari??? Mentionez ca pierderea (surplusul) administratoarea o imparte in mod egal, netinand cont de suprafata sau numarul de persoane, desi suntem 2 persoane si stam in garsoniera dar platesc pierderea in cote egale cu cei ce sunt 3-4 intr-un apartament cu trei camere. Astept un raspuns sau un sfat. Va multumesc.