Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alte intrebari privind intretinerea la apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alte intrebari privind intretinerea la apartament

Va multumesc pentru raspunsuri; ca raspuns la intrebarea dvs, pierderile au fost pana in octombrie intre 2-3 metri cubi de apartament lunar/ apa rece si 1-2 de apa calda; daca se repeta situatia si in decembrie ca in noiembrie voi face adresa scrisa catre presedintele asociatiei pentru un control de apometre individuale. In incheiere mai am trei intrebari si astept raspuns din partea celor care imi puteti raspunde:
1. Un control al apometrelor individuale se face cu anunt inainte, sau aleatoriu fara a anunta proprietarii?
2. Cate persoane trebuie sa faca adresa pentru a trimite asociatia reprezentant sa verifice apometrele?
3. Fondul de rulment este inclus obligatoriu in intretinere sau se poate plati si separat?; spun asta pentru ca m-am dus sa-l platesc separat inainte si d-na administrator mi-a spus ca nu poate sa incaseze pentru ca nu-i permite programul din calculator; dar daca nu l-as plati o luna mi-ar baga penalizari; ce treaba are incasarea fondului de rulment cu programul din calculator???
Trebuia sa postati multumirile dv acolo unde vi s-a raspuns pentru a face legatura cu subiectul.
Dar sa incercam sa raspundem la noile dv intrebari cu toate ca sunt formulate deficitar:
1. Cei care coordoneaza asociatia (comitet, administrator) pot stabili efectuarea controlului indexului apometrelor individuale la anumite intervale de timp sau ori de cate ori se constata diferente mari fata de apometrul de bransament.
2. Nu trebuie sa faca cerere mai multe persoane pentru a se verifica apometrele. Nu inteleg sensul intrebarii dv.
3. Fondul de rulment nu este inclus in intretinere. Acesta se plateste pe chitanta separat de cheltuielile de intretinere. Ati vrut sa-l platiti separat inainte DE CE?

johnnyy c a scris:

1. Un control al apometrelor individuale se face cu anunt inainte, sau aleatoriu fara a anunta proprietarii?

Pentru citirea apomoetrelor asociatia trebuie sa anunte proprietarii, printr-un afis, cu cel putin cinci zile de data in care se va efectua citirea. Acest termen este prevazut in HG 1588/2007, Art. 12, Punctul B, lit. b):
"b) să accepte accesul în apartamentul sau în spaţiul său, cu un preaviz de 5 zile, al unui delegat al asociaţiei, atunci când este necesar şi justificat să se inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spaţiu. Fac excepţie cazurile de urgenţă, când accesul se poate face fără preaviz, conform prevederilor din statutul asociaţiei de proprietari".

2. Cate persoane trebuie sa faca adresa pentru a trimite asociatia reprezentant sa verifice apometrele?

Asa cum spunea si dl. Adrian, nu este nevoie ca vreun proprietar sa faca cerere, totul depinde de reglementarile din cadrul asociatiei dvs. Depinde cine face aceasta citire: proprietarul, administratorul sau alt reprezentant al asociatiei.

3. Fondul de rulment este inclus obligatoriu in intretinere sau se poate plati si separat?; spun asta pentru ca m-am dus sa-l platesc separat inainte si d-na administrator mi-a spus ca nu poate sa incaseze pentru ca nu-i permite programul din calculator; dar daca nu l-as plati o luna mi-ar baga penalizari; ce treaba are incasarea fondului de rulment cu programul din calculator???

Fondurile nu se includ in intretinere, trebuie calculate sseparat. In functie de sistemul de penalizari care functioneaza in asociatia dvs., sa fie prevazute si penalizari in cazul neplatii. Administratorul nu are voie sa refuze incasarea niciunei sume, indiferent ca este intretinere sau contributia la fondurile asociatiei
Armenteros, utilizator