avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate myhe

Activitate myhe

Răspuns la discuția Eroare casa de marcat
multumesc ptr raspuns
buna seara. va rog sa ma ajutati cu o informatie. am tastat pe casa de marcat suma ptr. un produs dar cind sa-mi scoata bonul sa inchis fiind pe baterie, am incarcat-o dar bonul tot nu iesea,am dat anulare suma si tot la fel nu iesea .am depistat ca rolele erau deplasate si astfel era blocat bonul.pina la urma am tastat din nou suma si am reusit sa scot bonul dar la raportul zilnic mi-a iesit suma dublata .va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa nu apara suma dublata in contabilitate,eu incasind doar jumatate........ cu multumiri
Răspuns la discuția cod rutier- contraventii
va multumesc ptr. raspuns
in data de 19 12 2011 am fost implicat intr-o tamponare. persoana vinovata de acest incident avea autoturismul inmatriculat in anglia, am incheiat constatarea amiabila iar apoi eu am mers la service ptr a vedea care este procedura sa-mi pot repara masina. aici au aparut unele probleme;; ptr a intra masina in service in vederea reparatiei trebuia verificata polita de asigurare, cum polita era incheiata in anglia si firma respectiva nu are reprezentanta la noi a trebuit sa gasim un colaborator a celor din anglia, pina la urma cu ajutorul functionarilor de la service am gasit un colaborator din bucuresti caruia i-am trimis documentele necesare ptr deschiderea dosarului de daune si trimitere lui in anglia ptr verificarea politei. de la bucuresti mi s-a transmis ca raspunsul poate sa vina intre 2-6 saptamini iar eu ma apropii de termenul de 30 de zile in care pot circula cu masina avariata de la data producerii accidentului. am fost si la serv. pol. rutiere si am intrebat daca se poate prelungii acest termen iar cei de acolo mi-au zis ca legal dupa aceasta perioada fiind depistat in trafic risc retinerea certificatului de inmatriculare sau pot scapa daca agentii respectivi inteleg situatia cu verificarea politei..intrebarea mea este cum sa procedez in aceasta situatie mentionind ca sint PFA si folosesc autoturismul in scopul desfasurarii acestei activitati cit ca nu am contract de comodat in aceasta privinta. va multumesc anticipat ptr. un eventual raspuns ... cu respect
buna ziua. as vrea sa stiu daca o firma de pompe funebre printre care si comercializare de monumente funerare de marmura si mozaic poate sa comercializeze aceste produse in tirguri ,standuri si piete sau numai la sediul declarat al societatii
cum pot recupera suma produselor lasate in custodie daca societatea, p.f.a., int ind, refuza sa le plateasca dupa ce le-a vandut// sper sa nu fie cazul dar eu ma informez in prealabil/// va multumesc ptr. raspunsul precedent:thumbup:
sint pfa si mi-am pierdut stampila,chitantier ,reg. incasari-plati,facturier ,pot fi amendat si cu cit/???? mentionez ca am dat anunt in ziar ,le-am declarat pierdute si nule si mi-am cumparat altele dar am uitat ca trebuie vizat de adm. reg.incasari-plati.....cu multumiri