avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate raluca32

Activitate raluca32

Doamne. Si iar doamne. Sunt cam in aceeasi situatie in ceea ce priveste pensia alimentara si multe altele. Singura noastra sansa in taote problemele catre justitie este CEDO pentru ca in aceasta tara Romanica NU MAI AVEM JUSTITIE.
Domnul Ciobanu , plangere penala am facut cand a fost inaintat primul fals la Tribunalul Giurgiu , rezultatul? nici acum nu mi-a fost data rezolutia . AM facut si pentru avocata care a inaintat acest fals cat si pentru partile semnatare, pentru avocata s-a dat NUP cu motivatia ca ea nu a avut de unde sa stie ca e fals si partea e de vina si pentru restul s-a declinat catre parchetul Giurgiu si de acolo Pauza am dat cateva cereri acolo dar nici un raspuns absolut nimic. Procesul a continuat... offffff stiu ca este greu de inteles detaliez mai in clarȘ
Am facut cerere de partaj la Judecatoria competenta , acolo s-a judecat s-a dat o sentinta care mie mi-a convenit(desi daca era alta in locul meu nu ii convenea deoarece in cazul meu al meu fost sot nu a contribuit cu nimic , dar avand in vedere codul familiei a trebuit sa ii dea si lui ceva)cel care a facut recurs a fost el pe motiv ca nu i s-a introdus lui creditul imprumutat in nume propriu in masa paratajabila au cerut si casare cu rejudecare la fond dar nu s-a dat ci s-a modificat sentinta judecatorie printr-o decizie a tribunalului giurgiu s-a dat o decizie care a arucat totul in aer . Au recalificat calea de atac in Apel desi ambele imobile nu valoareaza 1 miliard de lei dar au luat ei in calcul si creditul si de la sine putere au recalificat in Apel (pentru credit nu a fost anexat nici macar contractul). Decizia TRibunalului Giurgiu a fost casa de catre Curtea de Apel unde eu am facut recurs , iar Curtea a dat casare cu rejudecare in limite iar limitele sunt cu privire la inscrisul sub semnatura privata , cu privire la contributia dobandirii bunurilor avand in vedere inscrisurile noi depuse de mine prin care Curtea a constatat ca eu am inregistrat venituri pe intreg parcursul castatoriei si cu privire la datoriile comune, probe despre creditul pe care el il cere dar nu l-a dovedit . Pentru ca s-a dat cu rejudecare la acealsi tribunal am cerut stramutare pe probe si s-a admis stramutarea in prezent aflandu-ma la alt tribunal unde apelantul a mai venit cu inscris sub semnatura privata in care se pretinde altceva ca mama lui vinde vanzatoarei casei pe care noi am cumparat-o si inca la o persoana casa care era pretinsa ca s-a dat la schimb plus cu inca un martor care a spus cu totul altceva ca nu a existat nici un schimb de case , ca el este impreuna cu celalalta vanzatoare a casei de 7 ani (casa a fost cumparata in '99)multe aberatii care oricum nu l-au ajutat cu nimic pe apelant.
Am sa mai fac o plangere si pt acest inscris. Inscrisurile astea sunt false pentru ca exista un act autentic unuls ingur incheiat in fata notarului in care vanzatoarele declara ca au primit intreaga suma . Un act notaril de vanzare cumparare poate fi contrazis cu orice hartie fabricata peste noapte?
Doamna Avlil stiu, e un caz complicat
Da e si cum intelege judecatorul ca acesta instanta este desemnata sa judece prin stramutare . Curtea a constatat contributia exclusiva a mea la dobandirea bunurilor , iar pentru un judecator corect este usor de priceput ca sentinta primei instante este corecta .
Trebuie sa dau mai multe detalii. Cazul s-a complicat in urma recursului cand s-a dat in fata instantei tribunal o chitanta FALSA in care se pretinde un schimb de case privitor la imobilul dobandit din banii de la nunta(prima instanta a dat corect jumatate cu jumatate si mi-a atribuit mie imobilul iarasi corect). Dupa cum se stie Clar un act de vanzare cumparare incheiat in fata unui notar nu poate fi contrazis si normal ace ainstanta trebuia nici s anu puna in discutie acea hartie. Asa oricine poate scrie o hartie de acest gen si sa contrazica acte notariale. Decizia tribunalului s-a casat . Am mare nevoie de sfaturi credeti-ma. Bine spune doamna Romascanu pare naratiune eu in ultima infatisare si nu numai eu, am crezut ca ma aflu intr-un film cu .....stitu dumneavoastra ce... pentru ca apelantul a adus o alta chitanta in care pretinde ca casa care ar fi fost data la schimb a fost vanduta deci pretinde altceva se contrazice singur. Instanta vrea sa vada daca imobilul a fost cumparat pe bani desi actul notarial stipuleaza clar suma dar apelantul sustine sus si tare ca a fost schimb dupa care apare cu o anumita vanzare a casei pretinsa a fi data la schimb a venit si martorul lui care il contrazice . Dosarul este plin de probe aduse d emine probe prin care prima instanta si Curtea de Apel mi-a dat castig de cauza. Ma intereseaza sa ramana sentinta data de prima instanta sentinta in care i s-a atribuit si lui o casa . Va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția credit
Aceeasi problema o am si eu , un credit facut in nume propriu de el de capul asa fara ca eu sa stiu nimic nu am semnat nimic tot cu 6 luni inainte de divort. Foarte mare atentie cu instantele eu am patit -o rau un tribunal mi-a introdus minunatul credit in masa partajabila fara sa exista la dosar un contract de credit norocul ca am avut calea de atac in acre isntanta suprema a casat in tot decizia tribunalului.
Revin cu cazul meu de partaj bunuri comune, supun atentiei avocatilor si juristilor un caz care s-a complicat in urma undei decizii gresite.
In anul 2010 cer partajare bunuri comune pe cale separata de divort, divortul fiind pronuntat irevocabil inainte. Toate bune si frumoase prima instanta imi da castig de cauza pe probe concludente . Supuse partajului sunt doua imobile unul dobandit in timpul casatoriei celalalt de la bunicul meu. Paratul a avut doar 3 luni loc de munca , iar pe intreg parcursul casatoriei numai eu am intretinut familia, imobilele prin munca mea exclusiva. Prima instanta a apreciat ca imi revine cota parte 90% din casa bunicilor mei si 50 la suta din casa dobandita impreuna atribuindu-mi ca sa mai buna si mai mare ca valoare , iar celalalt imobil paratului stabilindu-i sulta. Se da sentinta eu nu fac recurs am zis e bine imi convine conditiile fiind bune atat pentru mine cat si pentru minora aflata in custodia mea. Paratul a facut recurs si fara probe , fara nimic doar cu o avocata, despre care ulterior recursului transformat de acea instanta in apel , am aflat ca este nasa judecatorului din complet care a judecat cauza si normal paratul a castigat m-am trezit cu un credit rasarit peste noapte in masa partajabila plus luata in considerare o chitanta facuta peste noapte care se pretindea un schimb de case refritor la imbilul atribuit mie desi pe acel imobil exista un act d evanzare cumparare incheiat la notar in acre clar se stipuleaza ca s-a dat o suma e semnat totul autentic. Am zis doamne unde ma aflu ce mi-au facut astia . Am avut cale de atac la Curtea de Apel , acolo Curtea a casat imediat decizia tribunalului si a dat cu rejudecare la acelasi tribunal am zis ahh e bine dar nu acolo fratlor ca ma nenorocesc astia iar nevinovata. Am facut sesizare la CSM despre faptul ca avocata este ruda cu judecatorul care a judecat cauza si desi stia nu a fost susbstituita din dosar si nici judecatorul nu s-a abtinut CSMul imi da raspuns favorabil raspuns pe care il atasez la cererea mea catre INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE de stramutare. Inalta curte imi admite cererea si imi da cauza la alt tribunal.
Trebuie sa mentionez ca Curtea de Apel a cerut probatorii sa se administreze martori interogatoriu inscrisuri pentru parat sa dovedeasca si a mai constatat ca eu am contributie exclusiva la dobandirea bunurilor. Ajungem la tribunalul desemnat in urma stramutarii se admit probele i-au cerut martori am zis ca aduc si eu daca am sa probez inca o data ce am probat in 3 instante . Vine ziua cu probatoriile apelantul parat aduce martori doi dintre ei aceeasi care au ami depus marturie automat instanta nu le aproba sa mai depuna marturie plus unul care nu mai depusese marturie . Se audiaza martorul lui prima oara martor care declara in marturie ca nu e adevarat nimic ca nu a existat schimb de case (atentie acest martor semnase pe chitanta plus ca apelantul a mai adus o chitanta in care se stipuleaza o vanzare a imobilului pretins dat la schimb de data asta deci credeti-ma ca nu mi-a fost dat sa vad asa ceva)ca acea casa nu apartine nicidecum fostei soacre in toata marturia a declarat invers sa ajute apelantul avocata apelantului in timpul amrturiei s-a scuzat si a is ca ea iese din sala , presedinta de complet a pufnit in ris in timpul marturiei i-am dat dreptate saraca mi-am zis nu are nici o vina ca acest caz este pe capul ei din cauza altora. A venit si randul martorului meu nimeni altul decat nasul de cununie care ne-a cununat care a declarat ca imobilul a fost achizitionat exclusiv cu bani si nu a fost nici un schimb de case deoarece am avut bani in urma nuntii organizate de tatal meu unde au participat 100 familii si s-au castigat multi bani, a declarat ca numai eu am muncit ca bunicii mei au fost intretinuti din veniturile familiei mele si ale lor avand pensie, ca eu mereu am avut venituri fapt constatat si de Curtea de Apel dealtfel. Eu cer sa se mentina sentinta de la prima instanta si respingerea apelului ca inadmisibil, nefondat, neintemeiat. S-a mai dat un termen din cauza creditului facut in nume propriu de el credit despre care exista un contract in acre exista numai semnatura lui, deoarece banca nu a raspuns afirmativ instantei cand au cerut dosarul. AM zis ok hai inca un termen ca si asa am intind de 3 ani ca sa ce?
Astept pareri . Ce sanse am sa se pastreze sentinta de la prima instanta.
In primele motive , cele depuse in termen, am scris si eu articolul si alineate care intrunesc motive de modificare in integralitate sau casare si am cerut retinerea cauzei pentru judecare aici deoarece nu mai vreau sa ma judec in acel tribunal nici batuta nici platita deoarece nu mai am incredere.
Mi-au nenorocit viata si cauza castigata la fond de mine sentinta de la fond a fost data cu drept de recurs deoarece masa partajabila ca valoare reise din expertiza ca valoreaza 700 milioane lei vechi si a fost data cu drept de recurs dar cand paratul a formulat recurs calea s-a recalificat ca apel deoarece domnii judecatori au considerat ca masa partajabila valoareaza 1 miliard pe motivul unui credit contractat de parat la banca , credit care in amblele instante nu a fost dovedit cu absolut nimic nici macar cu un contract de credit a venit cu o simpla factura d ela recuperatori, iar instanta de fond nu i l-a luat in calcul deoarece i-a cerut probe de destinatie .a creditului. Atat al fond cat si in apel nu a dovedit nimic si totusi in apel ma trezesc cu tot creditul cu dobanzi cu tot in masa partajabila fara ca eu nici macar un moment sa fiu parte contractanta ceva la acest credit sau macar sa vad contractul nici macar judecatorii nu au vazut dar l-au introdus in masa partajabila. Plus de asta au luat ca proba o chitanta de mana sub semnatura privata in care se pretindea un anumit schimb de imobile , schimb care nu a existat si eu am dovedit ca actul respectiv este fals dar degeaba au contrazis actul de vanzare cumparare fiind unicul act autentic cu o chitanta falsa sub motivarea citez: " exista prezumtia relativa ca in actul de vanzare cumparare sunt numai declaratiile vanzatoarelor" care declara:" declaram ca am primit suma in integralitate.

Nu mi-am imaginat nici in cele mai negre cosmaruri ca intr-un stat unde se pretinde ca exista justitie sa se ajunga ca intr-o decizie de Tribunal sa se contrazica un act autentic incheiat d enotariat de vanzare cumparare cantarind, din punctul lor de vedere, mai mult o chitanta falsa sub semnatura privata impotriva careia am inaintat plangere la ORGANUL COMPETENT PENTRU SOLUTIONARE SI AM ATRAS ATENTIA INSTANTEI DE LA TRIBUNAL . Mia precizezs faptul ca paratul, in ambele instante a dovedit ca a muncit 3 luni in cei 10 ani de casatorie.
Unde ne aflam oameni buni? in jungla?
Daca ati mai auzit asemenea cazuri(probabil mai sunt dar nu stiu eu)
Orice sfat imi este de folos.
Buna ziua.
Din pacate am ajuns cu cazul meu de partaj bunuri comune la Curtea de Apel Bucuresti und eam luat o prima amanare pana la toamna deoarece avocata partii adverse a cerut pentru inscrisuri pe care le-am depus eu fiind foarte multe si pentru completarea motivelor de recurs depuse mai tarziu dar cu 8 zile inainte de termen.
Mentionez ca motivele de recurs le-am depus in termenul legal si am ami depus mai tarziu o completare insemnand incadrearea in drept deoarce avocata mea a fost plecata dar m-a asigurat ca o completare poate fi depusa pana la termen neatragand nici o sanctiune.
Nu am prea multe cunostinte juridice am mai consultat si pe internet diferite articole de lege, nulitatea insemnand cu totul altceva numai ca avocata partii adverse a tinut sa "comenteze" ca doreste sa invoce nulitatea .
Instanta nu poate sa ia in calcul ce am depus eu in termen ?daca s-a mai depus si o completare?
Mentionez ca acea completare nu are nimic in plus privind motivele de recurs depuse de mine este doar incadrata in drept pe aceleasi motive de recurs.
Multumesc pentru raspunsuri. Speta este mult mai complicata deoarece paratul nu a dovedit NIMIC A cumparat o masina pe numele fratelui lui pe care ulterior a vandut-o masina care doar am vazut-o deoarece o tinea la parinti acasa si oricum eram deja despartiti in fapt lucru atestat de cererea mea de divort adresata instantei fix la cateva luni dupa contractarea creditului cerut de el, credit care nu a fost dovedit asa cum i s-a cerut de catre ambele instante. Bunurile imobile au fost dovedite clar cine ce si cum si cine a contribuit mai mult. Din pacate este un caz de coruptie la nivel inalt ca pentru care ma voi lupta pana la cel mai inalt nivel.
Ba da am demonstrat ca el a facut cu totul altceva cu banii si anume si-a luat o masina.Oricum astai am luat dosarul si ce mi-au vazut ochii este de domeniul filmelor de groaza: declaratie de martor de la fond cu nume sters cu pix negru. Norocul meu ca am avut copia de la acea declaratie facuta mai demult. Dosarul a fost MANARIT intoata regula. Astazi ei nu aveau incheierea de sedinta din data ultima cand s-a judecat au scos-o pana la urma dar evident nesemnata de domnii magistrati. Ce inseamna toate astea? pai se vede cu ochiul liber TRAFIC DE INFLUENTA, ABUZ SI MULTE ALTELE pe care sper ca domnii procurori de la DNA si domnii inspectori de la CSM sa le sanctioneze conform legii.


Si foarte interesant este ca numai eu am adus probe in acest dosar si totusi ...dar suntem in Romania unde totul este posibil.