Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandonul de familie - tupeu al unei prim procuroare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandonul de familie - tupeu al unei prim procuroare

Buna seara.va rog respectuos sa ma ajutati cu un sfat! in data de 28 martie 2012 am depus o plangere impotriva fostului meu sot pentru neplata pensiei de intretinere.pe 30 octombrie primesc rezolutia de nup pe care o contest la judecatorie instanta imi admite si desfiinteaza rezolutia prin sentinta penala data in data de 9 ianuarie 2013 si trimite dosarul la parchet pentru cercetarea tuturor efectuarilor in cauza.de acest dosar se ocupa doamna prim procuroare care in data de 10 oct da inceperea urmaririi penale ,bineinteles ca l-au gasit pana la urma dupa lungi cercetari pe fostul meu sot ca a avut venituri insa apare o problema.In apararea sa fostul meu sot vine cu un mod de aparare ca are probleme cu alcoolul,si este depresiv,a venit si cu ceva internari de scurta durata pe la un spital de psihiatrie,bineinteles diferite tertipuri pentru a incerca sa se justitifice intr-un mod de neplata pensiei alimentare.mai pe inteles el sustine ca da intr-adevar obtine venituri dar nu poate sa plateasca pensia alimentara pentru ca nu se poate abtine sa nu consume alcool.Si cum bineinteles traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul in data de 12.12 2013 acesta este chemat la parchet pentru a i se aduce la cunostiinta rechizitoriu pentru care urma sa fie trimis in judecata. In aceeasi zi sunt chemata si eu telefonic de catre d-na prim procuroare pentru a lamuri cateva aspecte legate de acest caz.M-am prezentat si vreau sa va relatez cam in ce a constat conversatia mea cu aceasta doamna: ;V-am chemat sa discutam prieteneste sa va aduc la cunostiinta ca nu pot sa il trimit pe acest om in judecata! Nu ati vazut acest om saracul cum arata si are probleme cu bautura?ce mai vreti de la el?de ce ati mai facut d-na copilul cu el numai pentru pensia alimentara si ca sa va razbunati pe el?putin imi pasa mie de dosarul dvs am si lucruri mai importante de facut!daca v-ati facut copil sa vi-l cresteti nu sa umblati sa depuneti plangeri penale la parchet! Cand am incercat sa imi exprim punctul de vedere singurul raspuns pe care l-am primit a fostMI SE RUPE MIE DE PAREREA DVS!!!!!!!!.Va spun sincer ca inca sunt naucita!Nu pot sa imi imaginez ce se poate intampla acum? Daca a inceput urmarirea penala atunci de ce nu il mai trimite in judecata? numai pentru ca are probleme cu alcoolul?Va rog sa ma ajutati cu un sfat!unde sa ma adresez?la ce sa ma astept?ca eu sincer va spun nu mai inteleg nimic din ceea ce se intampla? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Doamna eu odata am deschis un topic, sub numele "ce vraji a mai facut instanta mea". In Romania doamna draga, justitia e halucinanta. Faceti o reclamatie la CSM si o plangere la Parchetul de pe langa CAB, pe abuz in servici. Expediati eventuala ordonanta de scotere de sub urmarirea penala, caci fara asta nu poate sa nu-l trimita in judecata, la Antena 3. Dupa ce faceti toate astea, va asigur ca nu se va intampla nimic. O alta varianta ar fi, nu faceti nicio plangere, din cele mai sus listate, si dati cu apa sfintita. Rezultatele ambelor variante va fi, din pacate, identic!
Constienta de aceste 2 variante, eu am ales-o pe prima in ambele cazuri. Macar acestor lepre nu le va mai fi la fel de comod, daca mai multi, ne vom obisnui sa reclamam astfel de asa zisi magistrati!

sau mai bine: nu va pierdeti timpul cu asta. consumati va energia sa obtineti din acest dosar hartiile depuse de sot- actele medicale declaratia ca consuma alcool si nu se poate abtine...ce mai e pe acolo (nu va fi simplu deoarece urmarirea penala este nepublica, secreta chiar si de parti, de la parchet nu puteti obtine acte din dosar, trebuie sa ajungeti cu dosarul in instanta, acolo nu mai e secret- facand plangere la judecatorie in temeiul art.278., chiar daca nu vi se admite cererea puteti copia dosarul). dupa ce le obtineti, le luati acasa, le puneti bine, va mai rupeti de la gura sa i dati copilului si ii multumiti lui Dumnezeu ca copilul dvs nu intra in contact cu un astfel de om. si pastrati hartiile bine ca poate isi aduce aminte "tatal" ca el are "drepturi" si cere program de vizitare. si atunci va vor fi de folos.
proastasatului, utilizator
aveti mare dreptate.sincer nu am crezut ca se poate intampla asa ceva ! va multumesc pentru raspuns!
Aveţi încredinţarea minorului, autoritate părintească comună sau autoritate părintească unică? Nu de altceva, dar d-na antepostatoare are perfectă dreptate, dacă într-un moment de luciditate cineva îi sugerează că poate cere autoritate părintească comună, şi el cere, are toate şansele să o primească, fiindcă un alcoolic poate fi un părinte bun ( :-/ ) după logica unora.
Obţineţi actele doveditoare, aşa cum s-a arătat şi depuneţi din nou, altă plângere la parchet. Poate nimereşte la alt procuror , este de notorietate că acelaşi caz, la doi judecători din aceeaşi instanţă, are soluţii diferite sau cazuri similare, la acelaşi magistrat, au soluţii diferite :((

P.S. Nu trebuie să fiţi năucită de răspunsul d-nei procuror, este un răspuns cât se poate de uzual al celor de la Protecţia Copilului, Autoritatea Tutelară, Poliţie şi iată, acum aflu că şi de la Parchet :thumbdown:
Martonze, utilizator
stiti ce este si mai halucinant! ca aveam exercitarea drepturilor parintesti comune.vazand ca nu se ocupa de copil si intr-adevar stiind ca acesta consuma bauturi alcoolice am deschis proces pentru ca sa exercit doar eu drepturile parintesti.am prezentat dovezi,martori,am cerut si internarile lui de la psihiatrie cu asa zisa lui ;depresie;,am solicitat si de la parchet faptul ca s-a inceput urmarirea penala impotriva lui.Raspunsul instantei:respinge cererea ca nefondata.in motivare printre altele:faptul ca acesta consuma bauturi alcoolice si are usoare probleme de tip psihic nu il afecteaza in exercitarea drepturilor parintesti. acum am depus recursul! sa vedem ce ma mqai asteapta si aici! va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si ;ma bucur; stiu ca e un mod ciudat de a ma exprima ca nu sunt singura care intampina astfel de probleme.Sincer va spun imi era si rusine sa scriu pe forum ,credeam ca lumea va crede ca eu am o problema! va multumesc inca o data !
Doamnă, cu recursul problema stă în felul următor : depinde UNDE se judecă recursul
Sunt Curţi de apel care resping la foc automat toate recursurile privind minorii şi familia, la Bucureşti sunt mai multe complete pe acest obiect şi unele admit AP unică, altele sunt la fel ca majoritatea din ţară.
Vă sfătuiesc să intraţi pe site-ul Just.ro al CA de care aparţineţi, tastaţi "divorţ" sau "minori şi familie" şi vedeţi ce hotărări dau completele de acolo. Eu am studiat înainte de recurs, am văzut că în ultimii doi ani s-au respins toate recursurile, totuşi am sperat...degeaba.

Încercaţi să obţineţi Rezoluţia de la procuror, oricum recursul se va programa pentru aprilie-mai anul viitor şi până atunci, se pot întâmpla multe.
Martonze, utilizator