avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate ionica1

Activitate ionica1

buna ziua.am executat silit o hotarare judecatoreasca intr-un dosar de litigii de munca.suntem 3 mostenitori.in acelasi timp, altcineva a formulat executare silita pe acelasi dosar folosindu-se de numele unuia dintre noi.societatea cu care am avut litigiul ne-a dat in judecata pentru recuperarea sumei de la cel de-al doilea executor.ce e de facut?cel de-al doilea executor ce obligatii avea?am inteles ca cel de-al doilea executor , atunci cand s-a facut cerere de renuntare la executare silita trebuia sa returneze banii la societate?
Buna seara.Am avut un proces - litigii de munca- care s-a terminat de judecat la curtea de apel, cu raspuns nefavorabil mie.As dori sa stiu daca ma adresez direct CEDO sau mai este alta instanta in romania careia ma pot adresa ?Va multumesc frumos.
buna ziua.conform noului cod civil , la recurs este nevoie de avocat?sau ma pot reprezenta singura fara avocat?
multumesc frumos.
Discuție pensie urmas
1)daca capul familiei a decedat , fiind cadru activ, sotia ca si urmasa, in momentul iesirii la pensie poate beneficia de pensia de urmas a sotului decedat (teoretic , atunci cand trebuia sa iasa la pensie sotul).
va multumesc
2) in ce conditii , avand un credit la banca , sotul decedat iar sotia coplatitoare, cu acte justificative nu se mai plateste rata si intra in functie asigurarea de viata valabila din momentul incheierii creditului.
buna ziua. as dori mai multe informatii referitoare la acestea:de cand intra in vigoare, ce procent se duce la privat, cat ramane la stat, care sunt spitalele?va multuemsc pentru informatii
Discuție somaj tehnic
buna ziua. sunt angajata la o societate din anull 2001. in 2009 in luna august si decembrie am fost trimisa in somaj tehnic cu 75%. acum sunt insarcinata. mai pot beneficia de acei 85%din salariu pt crestere copil?.
multumesc frumos.