avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate marian1973_bc

Activitate marian1973_bc

Bună ziua, in urma divorțului, am rămas cu fata . Divorțul a avut loc pe când fata avea 20 de ani, fiind elevă la școala postliceală sanitară anul 1 . Acum este anul 2, ...mai poate fata sa obțină pensie alimentară de la mamă ? Mulțumesc frumos
multumesc frumos, o seara placuta va doresc !
este deja un dosar de cercetare penala, si urmeaza a fi trimis in judecata. doamna s-a constituit parte civila dar prejudiciul mi se pare corect, daca se cunoaste autorul, sa si-l recupereze de la acesta...muncitorul era angajat cu forme legale de munca, si nimeni nu are de unde sti ce e in capul fiecaruia. muncitorul avea o vechime de 1 an si 4 luni si nu crease probleme pana la acea data....eu nu aveam de unde sti ce are el in cap , ca altfel il concediam inainte de eveniment :)
buna seara, in ce fel poate raspunde angajatorul pentru un angajat care a furat din casa clientului ? va multumesc !

mentionez ca este deschis un dosar de cercetare penala in care angajatul apare ca faptuitor. acum vor sa trimita dosarul in instanta si m-au chemat si pe mine ca martor . probe sunt oarecum suficiente ca angajatul meu a comis fapta, sustragand un lant de aur din casa clientului, angajatul fiind singurul care a intrat in casa omului ,iar cand trebuia sa mearga la amprentare nu a mai venit deloc la munca, fiind chiar zi de salariu. ...mi-a trimis raspuns sa-i dau banii pentru acea saptamana prin fratele sau. i-am spus sa se prezinte personal sa-i dau banii, nu a vrut sa vina, si de atunci nu mai stiu mare lucru despre el...stiu doar ca lucreaza tot in bacau
Răspuns la discuția factura neincasata
multumesc frumos dar nu stiu ce sanse as mai avea de vreme ce nu s-a mai incheiat contract ...au fost insistente, graba si....la final teapa
Buna seara, ma numesc Marian Nicolae, sunt administratorul unei societati comerciale care are ca domeniu de activitate "prestari servicii - instalatii"
in luna iunie 2017 am fost solicitat la o primarie din jud. Bacau pentru a igieniza si incarca cu agent frigorific vreo 10 aparate de aer conditionat.
in discutia initiala mi s-a spus ca trebuie sa emit factura, le-am raspuns ca nu este nicio problema ...singura chestie ar fi ca sunt neplatitor de tva.
mi s-a spus ca nu e nicio problema si sa le rezolv problemele de la aparate.
am igienizat 9 aparate si am incarcat cu freon 4 aparate.
suma pe care urma sa o primesc (dupa 30 de zile de la facturare) era de 1000 lei
am taiat factura, a semnat-o o domnisoara de la achizitii cu datele dansei urmand sa primesc banii la termenul convenit.
abia dupa ce am facut treaba si dupa ce am taiat factura mi s-a comunicat ca trebuie incheiat contract, ca trebuie sa fiu inscris in nu stiu ce registru national pentru achizitii sau ceva de genul ...chestii pe care normal ar fi trebuit sa mi le comunice inainte de a presta serviciile... am vrut sa incheiem contract, dar mi s-a spus ca trebuia inainte la fel si cu registrul national pentru achizitii...si nu au mai vrut sa incheie nici contract...mentionez ca nu am lucrat cu primariile sau cu statul niciodata si nu stiam despre ce e vorba si care sunt conditiile ...prestand servicii si taind facturi pe care faceam declaratie fiscala si plateam impozit statului e corect asa ..
mi-am luat o mare teapa cu aceasta primarie,... materiale , munca a 2 oameni si materiale folosite
au aparut alte lucrari mari si nu am mai avut timp de asta dar am incercat sa-i contactez de curand si nu-mi mai raspund la telefon ....am primit doar mesaj precum ca nu imi pot achita factura pentru ca nu am contract, nu sunt inscris in registrul de achizitii si tot felul de conditii care nu au fost in discutia initiala
intrebarea este daca as putea sa imi recuperez banii pe factura respectiva, din care 800 lei sunt doar materiale ......consider ca mi-am luat o mare teapa reprezentantii primariei ascunzandu-mi initial toate conditiile ...recunosc si greseala mea ca nu m-am consultat cu contabilul .
mentionez ca factura respectiva e introdusa in contabilitate si e platit si impozitul pe "profit"
va multumesc !
Răspuns la discuția Factura neachitata
chiar nimeni nu imi poate da vreun sfat sau o recomandare ...imi vine greu sa cred ca este asa de incalcita speta ..?
Buna seara, ma numesc Marian Nicolae, sunt administratorul unei societati comerciale care are ca domeniu de activitate "prestari servicii - instalatii"
in luna iunie 2017 am fost solicitat la o primarie din jud. Bacau pentru a igieniza si incarca cu agent frigorific vreo 10 aparate de aer conditionat.
in discutia initiala mi s-a spus ca trebuie sa emit factura, le-am raspuns ca nu este nicio problema ...singura chestie ar fi ca sunt neplatitor de tva.
mi s-a spus ca nu e nicio problema si sa le rezolv problemele de la aparate.
am igienizat 9 aparate si am incarcat cu freon 4 aparate.
suma pe care urma sa o primesc (dupa 30 de zile de la facturare) era de 1000 lei
am taiat factura, a semnat-o o domnisoara de la achizitii cu datele dansei urmand sa primesc banii la termenul convenit.
abia dupa ce am facut treaba si dupa ce am taiat factura mi s-a comunicat ca trebuie incheiat contract, ca trebuie sa fiu inscris in nu stiu ce registru national pentru achizitii sau ceva de genul ...chestii pe care normal ar fi trebuit sa mi le comunice inainte de a presta serviciile... am vrut sa incheiem contract, dar mi s-a spus ca trebuia inainte la fel si cu registrul national pentru achizitii...si nu au mai vrut sa incheie nici contract...mentionez ca nu am lucrat cu primariile sau cu statul niciodata si nu stiam despre ce e vorba si care sunt conditiile ...prestand servicii si taind facturi pe care faceam declaratie fiscala si plateam impozit statului e corect asa ..
mi-am luat o mare teapa cu aceasta primarie,... materiale , munca a 2 oameni si materiale folosite
au aparut alte lucrari mari si nu am mai avut timp de asta dar am incercat sa-i contactez de curand si nu-mi mai raspund la telefon ....am primit doar mesaj precum ca nu imi pot achita factura pentru ca nu am contract, nu sunt inscris in registrul de achizitii si tot felul de conditii care nu au fost in discutia initiala
intrebarea este daca as putea sa imi recuperez banii pe factura respectiva, din care 800 lei sunt doar materiale ......consider ca mi-am luat o mare teapa reprezentantii primariei ascunzandu-mi initial toate conditiile ...recunosc si greseala mea ca nu m-am consultat cu contabilul .
mentionez ca factura respectiva e introdusa in contabilitate si e platit si impozitul pe "profit"
va multumesc !
Răspuns la discuția Amenda primita pe nedrept !!!
cateodata am impresia ca aproape toata lumea (cu cateva exceptii) are ceva cu mine ... am lucrat la unul din combinatele lui ioan niculae, am luat teapa de 230 mil. lei vechi, am dat combinatul in judecata si ... surpriza !!! e in faliment si nu are nimeni ce-i face ... acum apare agentu' lu' peste si-mi trimite amenda de 400 de lei (aproape cat ajutorul de somaj) si ma lasa fara mancare si asta o luna de zile ca asa vor muschii lui .... iar fapta sa e catalogata ca "eroare umana" ... stau si ma gandesc daca dintr-o eroare umana, la locul de munca pe care l-am avut (DEPOZIT DE AMONIAC LICHID !!! ) as fi pierdut si eu circa 12000 de tone de produs extrem de toxic, produs care ar fi omorat absolut tot pe raza de cateva sute de km ... as fi raspuns sau nu ???
Răspuns la discuția Amenda primita pe nedrept !!!
va multumesc frumos pentru raspuns, dar as dori sa stiu daca il pot chema in judecata pe acel agent de politie locala pentru abuz in serviciu sa platgeasca pentru greseala sa... va spun sincer ca chiar imi sunt antipatici acesti asa zisi politisti care desi nu au scoala de politie sunt plini de ei si se cred mai presus decat Politistii adevarati !!! iar daca stau bine si analizez cazul, agentul in cauza ... ori are memoria scurta ori nu stie sa citeasca ...chiar cu fotografia in fata...