Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna seara, in ce fel poate raspunde angajatorul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna seara, in ce fel poate raspunde angajatorul pentru un angajat ...

buna seara, in ce fel poate raspunde angajatorul pentru un angajat care a furat din casa clientului ? va multumesc !

mentionez ca este deschis un dosar de cercetare penala in care angajatul apare ca faptuitor. acum vor sa trimita dosarul in instanta si m-au chemat si pe mine ca martor . probe sunt oarecum suficiente ca angajatul meu a comis fapta, sustragand un lant de aur din casa clientului, angajatul fiind singurul care a intrat in casa omului ,iar cand trebuia sa mearga la amprentare nu a mai venit deloc la munca, fiind chiar zi de salariu. ...mi-a trimis raspuns sa-i dau banii pentru acea saptamana prin fratele sau. i-am spus sa se prezinte personal sa-i dau banii, nu a vrut sa vina, si de atunci nu mai stiu mare lucru despre el...stiu doar ca lucreaza tot in bacau
Manuela Rășină, administrator
Cel mult veți fi ținut să reparați prejudiciul civil cauzat părții vătămate, iar asta doar dacă s-a constituit parte civilă și dacă înțelege să vă introducă și pe dumneavostră în cauză, ca parte responsabilă civilmente. Nu se vor autosesiza organele judiciare pentru că este vorba despre o infracțiune a cărei acțiune penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a victimei (furt).
este deja un dosar de cercetare penala, si urmeaza a fi trimis in judecata. doamna s-a constituit parte civila dar prejudiciul mi se pare corect, daca se cunoaste autorul, sa si-l recupereze de la acesta...muncitorul era angajat cu forme legale de munca, si nimeni nu are de unde sti ce e in capul fiecaruia. muncitorul avea o vechime de 1 an si 4 luni si nu crease probleme pana la acea data....eu nu aveam de unde sti ce are el in cap , ca altfel il concediam inainte de eveniment :)
marian1973_bc, utilizator
Eu vă cred. Speța se analizează de la caz la caz. Poate nu va cere și introducerea dumneavoastră în calitate de parte responsabilă civilmente. Nu avem de unde ști lucrul acesta. În orice caz, aveți dreptul de regres împotriva angajatului dumneavoastră.
multumesc frumos, o seara placuta va doresc !