avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaalexandra

Activitate andreeaalexandra

Buna ziua,am o rugaminte ,daca ma puteti ajuta cu un sfat.Doresc sa achizitionez un autoturism pe firma(ob.de activitate -transport)de la o persoana fizica,in numerar,fiind specificat in in contractul de vanzare-cumparare ca plata se va face in trei rate.Este corecta operatiunea?
Va multumesc anticipat!
buna ziua,ma puteti ajuta va rog,intr o problema,daca am un angajat cu cim suspendat pana la data de 30.11,(inclusiv),iar cu data de 01.12 cu acordul partilor o sa inceteze cim,atunci pot face si incetarea suspendarii si incetarea cim in data de 02.12,avand in vedere ca 30.11 si 01.12 sunt zile nelucratoare si sa le transmit in aceeasi zi in revisal?
declaratia 010 se depune online?
multumesc!
imi cer scuze pentru insistenta!
eu nu inteleg ceva,daca sunt administrator la acest srl,care realizeaza venituri,(imp pe venit il platesc trimiestrial,il declar in d100 si platesc,d112 pe 0 mai departe) si in aceasta calitate o sa am venituri,ma refer aici la dividende,pana acum nu am ridicat dividende,srl-ul fiind pe pierdere,dar poate la anul va fi cazul daca soc realizeaza profit,atunci pot da acea D604?sau pot deveni coasigurat(sotie)?
multumesc mult!
Buna ziua,revin cu aceasta problema,am cim suspendat de la 1.02.2017 si as dori sa ma asigur la CASS.cum pot sa fac acest lucru avand in vedere faptul ca am intrebat la CASS si mi-au spus sa merg la Ad.Financiara fiindca ar fi trebuit sa depun acolo nu stiu ce declaratie.Eu depun D112 pe 0 fiind cim suspendat.In speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns :va multumesc anticipat!
va multumesc mult!
in acest caz as putea sa fac suspendarea cim ca si angajat (conducator-auto)pe o anumita perioada,apoi chiar incetarea cim si sa lucrez ca si administrator in baza actului constitutiv?
acestea nu presupun plata contributiilor la fel ca la cim?poate ma ajutati cu niste detalii.multumesc mult!
buna ziua.va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.am un srl,microintreprindere,ob de activiatate taximetrie,soc. are 2 administratori (eu si sotia),iar eu sunt angajat ca si conducator auto.intrebarea este daca as putea lucra doar ca administrator(incetarea cim ca si cond.auto)fara sa am niciun salariat,sau ca administrator trebuie sa am si contract de munca?
multumesc!#-o
Răspuns la discuția Impozit pe locuinte sediu firma
multumesc!
Buna ziua,puteti sa ma ajutati cu un raspuns,va rog ,la urmatoarea intrebare.Am un SRL ,cu sediul intr-un apartament,(contract de comodat)are ca obiect de activitate taximetria,deci activitatea nu se desfasoara la sediul firmei,in plus nu decontez nicio facture de utilitati pe firma.Ce impozit va trebui sa achit in 2016?Care este procedura de declarare pentru calculul impozitului?Multumesc!