avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Activitate typhoon73

Activitate typhoon73

Am primit o hotarare judecatoreasca definitiva pt suspendarea permisului de conducere pt o fapta petrecuta acum aprox.6 ani.Acum am permis englezesc de vreo 2.5 ani.Ce ar trebui sa fac?Multumesc mult
Discuție permis auto
Buna dimineata.Am si eu,ca tot romanul,care doar cand il arde buza isi aminteste#-o...o mai veche problema care acum a devenit de actualitate.Am condus un autoturism sub influenta bauturilor alcoolice,mi-a fost suspendat permisul,am facut contestatie,am pierdut...Am mers la Politie sa predau permisul,nu mi l-au primit pt ca nu aveam hotararea definitva de la Judecatorie.Mi s-a spus sa astept ''hotararea'' pt a putea preda permisul.Am asteptat,anii au trecut (se intampla in 2010)....Intre timp am ajuns sa locuiesc in Anglia.Acum cateva zile am fost instiintat de parinti ca am primit hotararea definitiva si ca ar trebui sa predau permisul.Ce ar trebui sa fac avand in vedere ca mi-am si preschimbat permisul in Anglia.Acum detin permis UK.Va foarte multumesc si pt ca m-ati citit si pt eventualele raspunsuri.Zi faina sa aveti.
concret pe ce anume mi-as putea baza apararea?As putea spre exemplu sa intaresc cele afirmate in scris in plangerea initiala sau ce?Nu stiu...am si emotii.Oricum va multumesc din suflet pt. toate cuvintele de pana acum.Promit ca revin cu detalii.
Am uitat ceva.Ce inseamna intampinare? Merci inca o data.
revin pt. completari.mi-a fost retinut permisul pt alcool (0.20g/l).am contestat pv iar la primul termen am depus o cerere pentru angajare aparator.al doilea termen este maine iar eu nu am inca bani pt avocat,de aceea as dori cumva sa obtin inca un termen de amanare pt a face rost de bani.As vrea sa stiu pe ce anume mi-as putea baza pledoaria pt a obtine inca o amanare.Este prima oara cand intru intr-o sala de judecata si de aceea vreau sa fiu reprezentat de cineva calificat, dar deh, banii...Va multumesc din suflet si promit ca revin maine cu detalii dupa ce ies din sala.
as vrea sa stiu daca mai pot face o amanare a procesului dupa ce la primul termen am invocat lipsa apararii?daca nu cum anume as putea sa ma apar singur?Va multumesc.
Răspuns la discuția Cerere de amanare a procesului
ce anume atasezi daca vrei sa invoci lipsa apararii?.....multumesc.
Răspuns la discuția neprezentare la proces
va multumesc din suflet.inca ceva.....mai am timp sa fac asta pana luni 18.01.2009?......daca mi-ati spune si unde se depune...........va foarte multumesc
ce se intampla daca nu ma prezint la procesul pe care eu l-am intentat I.G.P. in urma contestarii unui proces verbal.as vrea sa stiu cum se poate amana.va multumesc