avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate Ad3

Activitate Ad3

Buna ziua, o sa va zic problema mea pe scurt ,care e in felul urmator:
Am facut transplant de rinichi in Noiembrie 2012, in Martie 2013 trebuia sa merg la expertiza medicala (comisie) in localitatea (X) unde am domiciliu pentru a mi se stabili gradul de pensie,unde am vazut decizia venita de mai sus,adica din resedinta de judet (Y) pe care aveam specificat gradul I cu handicap grav.M-am prezentat la comisie ,unde mi-a dat decizia fiind incadrata in gradul I handicap grav ,dupa ce am semnat ,vazand ca nu i-am dat mita ,doamna doctor mi-a cerut decizia inapoi si in fata mea a modificat gradul , a pus gradul II de pensie.Se vede clar ca a fost modificata (decizia era batuta la masina ,dar dansa a modificat cu pix).Stiu ca exista lege care prevede ca 12 luni dupa transplant sa beneficiem de handicap grav , am facut contestatie si a doua zi am depus-o la dansa la birou , fara sa imi dea nr de ordine,motivand ca sunt prima persoana din localitatea X care depune contestatie,dar ea v-a trimite contestatia unde trebuie.
Pana in luna iulie mi-a venit si indemnizatia de handicap, insa de luna aceasta nu a mai venit.De aceea eu banuiesc ca dansa nu a intregistrat contestatia facuta de mine.
Acum va cer ajutorul dvs , nu stiu unde sa fac contestatie,unde sa ma adresez.Precizez ca pe langa transplant renal am si alte boli , una din ele fiind la coloana ,care imi permite deplasarea doar insotita.
Stiu ca suna a rautate,dar as mai vrea sa ma sfatuiti unde as putea sa ma adresez ca sa vina cineva autorizat sa vada ce se intampla aici , cum se dau gradele de pensie ( in functie de plic -mita ) .Vreau sa vina cineva cu camera ascunsa si sa filmeze, pt ca taie grade la oameni bolnavi si da la cei "bolnavi".Stiu cazuri care nici macar nu se prezinta la comisie,doar duc "cadoul" si au continuitatea pensiei asigurate,iar persoanele respective sunt asa de bolnave incat muncesc in strainatate!
Nu vreau sa fac rau ,dar dansa mi-a facut mie ,desi aveam dreptul pana in Noimebrie 2013 la handicap grav.
Buna seara, se poate sa fac o contestatie sau cerere inainte de a plati timbru de mediu in care sa precizez ca daca as plati taxa,oricum o sa dau in judecata dupa aceea si o sa castig,in baza acestei cereri pot sa fiu scutit de plata timbrului de mediu? Adica sa fac o cerere sa nu platesc timbru de mediu pe care oricum o sa-l recuperez mai tarziu.
Sau trebuie sa platesc si abia apoi sa fac actele pt a recupera timbru de mediu?
Buna.M-am inscris la facultate in data de 14 septembrie,am platit taxa de inscriere (120lei),nu am fost admis,am fost pe lista de asteptare (adica nu am intrat la facultate,dar daca isi retragea cineva dosarul intram ).M-au sunat de la facultate sa ma intrebe daca imi confirm locul si am zis ca DA(ceea ce inseamna ca am loc la taxa),m-au pus sa platesc o taxa de 100 de lei pt confirmare,insa am fost respins si acum.
Cand m-a sunat sa ma intrebe daca vreau sa-mi confirm locu ma intreb oare ce am confirmat eu? Pt ce am dat banii? Logic nu era sa confirm pt locul cutare?Dar de fapt sa aflu acum ca sunt tot respins,deci nu sunt student,iar banii ,cei 100 de lei platiti pt asa zisul loc confirmat nu mi se mai returneaza,de ce?Pt ca eu am confirmat un loc,adica eu am platit pt ce?
Va rog sa ma lamuriti . Multumesc
Buna.Detin padure in suprafata de 10 ha,ce drepturi am?Eu platesc impozit dupa ea dar nu am nici un benefiuciu.Multumesc de ajutor.
Buna ziua.As avea cateva intrebari,daca se poate.Am o bunica veterana de razboi si are bilete gratuite CFR.As vrea sa le utilizez eu.
1.Eu le pot folosi fara ca ea sa ma insoteasca?
2.Ce acte sunt necesare ca sa pot folosi acele bilete fara ea?
3.Trebuie ceva de la notar,daca da,ce anume si cam cat m-ar costa (aproximativ)?

As vrea sa merg la mare,si mi-ar fi de mare folos sa le pot folosi fara ca ea sa ma insoteasca....

Multumesc anticipat de raspunsuri.O zi buna!
Răspuns la discuția Martor
Deci termenul este maine 24 nov 2010.Am sa merg sa dau declaratie in fata procurorilor.Dupa ce dau declaratia va mai fi un termen urmator pt mine?Adica va mai fi nevoie de prezenta mea la proces ?Eu banuiesc ca nu...insa astept raspunsul vostru.Multumesc
Răspuns la discuția Martor
Va multumesc pentru raspunsi si sfaturi.Nu am ce face,trebuie sa merg...din pacate!
Răspuns la discuția Martor
Multumesc de sfat.

as vrea sa fac astfel incat sa nu ma prezint...e neplacut,am fost numit ca martor obligat fortat sa zic asa..
Răspuns la discuția Martor
Da,am primit.
Discuție Martor
Buna seara.Am fost numit ca martor intr-un inccident neplacut- un sofer prins in stare de ebrietate ,conducand fara permis- ...Am fost citat ca martor pe data de 18 oct 2010,am fost insa inculpatul a cerut o amanare pe motiv ca doreste sa schimbe avocatul.Ni s-a spus sa mergem pe 24 noiembrie 2010 in calitate de martor,insa nu am primit nici o hartie,citatie.Este neparat sa ma prezint,avand in vedere ca nu am fost citat in scris? Astept raspunsuri,sfaturi.Multumesc


Corectez.....subiect: MARTOR