avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate DANIELA PETRACHE

Activitate DANIELA PETRACHE

Răspuns la discuția am nevoie de ajutor va rog
am uitat sa precizez nu este angajat la nici o societate
Buna ziua,am un baiat de 19 ani si a facut o prostie cat el de mare,acum este judecat intr-un proces pentru comlicitate la furt,am nevoie si eu de un model de caracterizare ,nu stiu cum s-a formulez aceea caracterizare ce trebuie sa contina,daca ma puteti ajuta concret cu un model de caracterizare va multumesc din suflet
Discuție intrebare
se face un contract de vanzare cumparare intre parti,cel care vinde ai solicita cumparatorului o copie dupa act sau originalul,intrebare:mai poate vanzatorul sa-i solicite acel act cumparatorului?contractul este facut de un notar public.
Discuție un sfat va rog
Buna ziua,problema mea este urmatoarea:sunt casatorita de 25 ani,sotul meu a devenit alcoolic in urma cu 3 ani,anul trecut si-a pierdut locul de munca tot din cauza alcoolului,am cumparat un apartament in 2003 din banii mei,pe care de comun acord l-am vandut anul acesta in februarie fiului nostru an varsta de 19 ani cu act vanzare cumparare la notariat,intre timp am inaintat actiunea de divort iar el nu este de acord cu asa ceva,ma ameninta si nu vrea sub nici-o forma sa paraseasca apartamentul,mentionez ca in contract s-a pus clauza de uzufruct viager doar pe numele meu el fiind de acord l-a acel moment cu clauza aceasta spunand ca numai eu muncesc si ca sunt singura care pot intretine casa,intrebarea mea este:1cum sa procedez in aceasta situatie,2poate ataca actul atata timp cat amandoi am semnat si am declarat in fata notarului ca am primit banii de la fiul nostru si a fost de acord si cu clauza,
Răspuns la discuția un sfat va rog
La ce martori va referiti ma ameninta in casa fara martori doar fiul nostru aude amenintarile pe care mi le face
Discuție un sfat va rog
In urma cu doua luni eu cu sotul meu am vandut apartamentul copilului nostru in varsta de 19 ani,am luat aceasta decizie de comun acord eu sotia la inceput nu am vrut sa pun nici o clauza pe acel contract deoarece sotul este un alcoolic si intentionam de mult sa divortez dar la insistentele lui am pus clauza de uzufruct viager doar pe numele meu.Am inaintat actiunea de divort si el ma ameninta in continuu ca ma omoara,ma tem pentru viata mea atata timp cat el sta cu noi in imobil.Ce pot face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția ce pot face
nu inteleg mai clar daca se poate
Răspuns la discuția ce pot face
in acel act scrie clar ca am incasat banii,cum pot dovedi contrariul atata timp cat am semnat?
Discuție ce pot face
eu impreuna cu sotia mea am vandut apartamentul fiului nostru.Am pus clauza doar pe numele sotiei in contract adica uzufruct viager,ea acum vrea sa divorteze si sa ma evacueze din apartament.Mentionez ca vanzarea s-a facut la un notar public prin act vanzare cumparare.Ma poate da afara din casa?Ce mai pot face in aceasta situatie cui ma pot adresa?Exista vreo sansa sa pot anula contractul?Va mai mentionez ca fiul nostru este major are 19 ani.
Discuție uzufruct viager
Va rog frumos spuneti-mi si mie clar si detailat ce drepturi are o persoana care detine clauza de uzufruct viager a unui imobil.