avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Discreet

Activitate Discreet

Multumesc pentru raspuns.

Pentru siguranta am sa intreb si la administratia financiara locala.

Stii vre-un link unde pot vedea care sunt plafoanele pentru fiecare stat in parte din EU?

Cunosti procedura sau exista un site de unde ma pot informa cum pot obtine numar de tva intr-un alt stat din EU ?

Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns Danike,

Din ce ai explicat tu situatia este cam asa:

- Daca clientul nu imi comunica un cod de TVA din tara respectiva, trebuie sa il facturez cu TVA.
- Daca intr-un an de zile vand produse cu o valoarea totala mai mare de 35'000 euro catre persoane din acelasi stat (in exemplul meu, Germania) care nu au cod TVA, trebuie sa ma inregistrez in scopuri TVA in Germania.
- Daca clientul comunica un cod de TVA din acel stat atunci pot factura fara TVA si nu trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA in acel stat cand depasesc suma de 35000 euro.

Este corect ?
Produsul pleaca din Romania prin intermediul unei firme de curierat, deci pot face dovada prin intermediul AWB-lui (nota de transport) ca produsul a parasit Romania.

Nelamurirea mea este legata de clauza "Vanzarea la distanta" mentionata in acea brosura informativa, la pagina 10. Comanda se plaseaza online si livrata prin curier, deci vorbim de "vanzare la distanta".
Buna ziua,

Operez un magazin online prin care vand produse in regim de vanzare la distanta atat in Romania cat si in spatiul intracomunitar.

Nelamurirea mea este legata de modul de incasare a TVA-ului in cazul livrarilor intracomunitare.

Propun 2 situatii in care vand un produs cu pretul de 100 euro fara tva catre un client in Germania:

- clientul este persoana fizica neinregistrat in scopuri TVA in statul German: voi adauga la pretul produsului si TVA-ul de 19% din Romania ?

- clientul este persoana juridica, inregistrata in scopuri de TVA si transmite codul de TVA care este valid: voi adauga la pretul produsului si TVA-ul de 19% din Romania sau se considera livrare intracomunitara si nu mai adaug pe factura TVA-ul.

Am gasit ceva informatii despre problema asta in pliantul din link-ul urmator , dar nu am reusit sa ma lamuresc

[ link extern ]

Astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra!