avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate aniela 2

Activitate aniela 2

Discuție Infiere minor
sotul meu are dintr-o relatie anterioara un copil minor de 4 anisi 6 luni i a fost incredintat minorul si i-a fost cerut mamei pensie alimentara de 1200000 lei ia nu s-a interesat de 4 ani de copil ,mentionez ca a abandonat copilul in spital si tatal a aflat din neamuri ca copilul e in spital , .In acest moment vrem sa ne casatorim si eu as vrea sa infiez minorul tinand cont ca de la varsta de 6 luni eu il cresc impreuna cu tatal mama naturala zicand ca nu o intereseaza de copil si semnand si un document cu martori ca renuta la copil in favoarea tatalui .Cum se procedeaza? ce pot face ?

Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
Pai cum dumnezeului sa dau de el daca nu-mi raspunde la telefon?nici pe fb? i-am trimis si mesaje cum pot da de el .Cel care avea o treime din mostenire a vandut partea sa adica drepturile sale unui av care acum ma forteaza pe mine sa acctionez adica mi-a cerut sa deschid succesiunea ,a adus un expert
Răspuns la discuția Acte necesare frontiera
Nu trebuie traducerea procurii este valabila cea facuta la notariat in italia
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
SI DACA EU NU STIU ADRESA DE DOMICILIU DIN ROMANIA? CUM POT SA DESCHID SUCCESIUNEA AVAND IN VEDERE CA NU EL FIGUREAZA IN ACTE CI TATAL LUI DECEDAT ?EL A FACUT DEZBATEREA SUCCESORALA DUPA TATAL SAU ASA STIU EU ?
In anul 2009 a murit mama mea lasindu-mi ca mostenire un imobil .La acest imobil mai are dreptul un var de al meu cam un perete Tinand cont ca acest imobil a fost intretinut de la moartea bunicii mele 1990 si pana in 2009 de mama mea si respectiv 2009-2013 de mine ca mostenitoare ,si ca varul meu nu s-a interesat pana acum de acest imobil ce drept mai are el la aceasta casa si cat m-ar costa iesirea din indiviziune .Mentionez ca el mi-a spus ca nu-l intereseaza casa dar fiind plecat in Spania la munca de 10 ani nu poate venii sa facem actele .Ce pot face in acest caz? ca sa pot vinde imobilul?
fratele meu a facut 12 ani de puscarie dar a muncit in puscarie se calculeaza la pensie?ca vechime?
In anul 1982 i s-au confiscat mamei mele 4 monede din aur franz iosef dupa revolutie mama a facut un proces impotriva BNR dar rezolutia a fost negativa.Dupa moartea mamei mele,am facut o cerere la BNR pt restituirea monedelor raspunsul a fost aceste monede se afla in trezoreria noastra dar au fost valorificate la bugetul de stat adica m-au trimis la Ministerul de Finante .Finantele la BNR si tot asa . Azi am vorbit la BNR si mi s-a spus ca trebuie sa dau in judecata Finantele ca sa recuperez banii adica contravaloarea monedelor .Nu se poate fara proces adica tu ai banii mei in mana si nu mi poti da decat cu HJ ?
mA AJUTA CINEVA?
instanta care are pe rol acest dosar mi-a dat o rezolvare a cauzei ca fiind nefondata adica nu am nici un drept sa atac donatia nu este aceasta o discriminare adica in alt dosar pe fond funciar mi -a admis cauza adica sunt mostenitor iar in acest mi-a respins-o ce pot face?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
As vrea sa transfer un dosar penal aflat la o judecatorie din judetul salaj la bucuresti cum procedez? motivul legitim e o banuiala de partinire din partea judacatorului
Imi spune si mie cum procedez?
Multumesc
E legal ca pe titlul de proprietate, facut ulterior decesului mamei mele ,sa apara numele mamei mele decedate dar adresa de domiciliu a mea ?
Mama mea avand la data decesului o alta adresa decat a mea?
Cererea de punere in posesie la legea 18 a fost facuta inainte de deces de catre mama mea in termen legal
Procesul verbal de punere in posesie a fost semnat de mine singurul mostenitor legal,la data aceia nu aveam titlu de mostenitor ,certificat de mostenitor,l am facut ulterior semnarii procesului verbal?