avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate cretu13

Activitate cretu13

Buna ziua,
Daca o sa-mi investesc profitul in utilaje pot sa fiu scutit si de plata TVA-ului pe profit sau doar a impozitului pe profit? Si ca firma recent deschisa mai pot beneficia de ceva scutiri de taxe sau impozite?
Va multumesc anticipat.
Am un SRL deschis recent iar marfa cu care o sa-mi desfasor activitatea o sa o aduc din Belgia si Turcia. Am intrebat doi contabili despre plata TVA-ului pe mafa din import si am primit doua raspunsuri diferite. Primul a fost ca nu trebuie sa platesc TVA decat pentru montaj(profit) pentru ca o sa platesc TVA-ul cand am sa cumpar marfa in tara respectiva, iar al doilea contabil a spus ca TVA-ul se plateste dar o sa-l recuperez in timp. Acum sunt intr-o dilema si as avea nevoie de parerea dumneavoastra la plata TVA-ului pe marfa din import cat de curand. Va multumesc anticipat.
daca a trecut termenul de 30 de zile,si nu am depus cererea mai pot beneficia de acest drept?
Dupa infiintarea unei firme si depunerea unui proiect viabil pentru dezvoltare cu ajutorul fondurilor europene nerambursabile, ce procent trebuie sa detin din suma?
Dupa infiintarea unei firme si depunerea unui proiect viabil pentru dezvoltare cu ajutorul fondurilor europene nerambursabile, ce procent trebuie sa detin din suma?
Sunt absolvent de ASE si as dori sa infiintez o firma as dori sa stiu daca as putea accesa fonduri nerambursabile?