Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profitul reinvestit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profitul reinvestit

Buna ziua,
Daca o sa-mi investesc profitul in utilaje pot sa fiu scutit si de plata TVA-ului pe profit sau doar a impozitului pe profit? Si ca firma recent deschisa mai pot beneficia de ceva scutiri de taxe sau impozite?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua
Este doar facilitatea de scutire de impozit pe profitul reinvestit . In fond, pentru tva aferent investitiilor beneficiati de drept de deducere .
Dar acea facilitate de la plata impozitului pe profit este acordata doar pana la 31.12.2010 , doar pentru anumite investitii ( pentru uttilaje da, se acorda), doar daca sunt puse anul acesta in functiune, doar daca le pastrati in patrimoniu o durata de cel putin 1/2 din durata de viata ... si oricum, impozitul minim tot va trebui platit , daca dupa reducere va rezulta o suma mai mica .
Am trecut in vedere cateva aspecte, mai sunt inca o multime de alte restrictii. Trebuie bine analizat pentru ca , in caz de nerespectare intocmai a clauzelor din codul fiscal, se va recalcula impozitul datorat , cu dobanzi si penalitati .
Vedeti , va rog , art 19 indice 2 si normele din codul fiscal .