avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate teodora.nenciu

Activitate teodora.nenciu

Bună ziua,
Referitor la decizia de pensionare, am depus cartea de muncă în data de 9 octombrie 2023 și am primit decizia în 06 martie 2024, după părerea mea suficient timp pentru a completa corect buletinul de calcul, dar se pare că am ghinion în această privință.

Am constatat cu stupoare că NU SUNT înregistrate în buletinul de calcul următoarele perioade:
1. 03 August 1978 până la 14 Septembrie 1979
2. 01 Octombrie 1979 până la 01 Septembrie 1984 (facultate)
3. 17 Septembrie 1984 până la 01 Ianuarie 1988
4. 01 Martie 1995 până la 15 iunie 1999

Am depus în data de 21 Martie 2024 la casa de pensii o solicitare de revizuire decizie, cu un nou termen de 45 de zile.
Rugămintea mea este să mă lămuriți referitor la termenul acela de 45 zile trecut în decizia incorectă unde sunt obligată să depun contestație la instanța judecătorească competentă.

Acesta va fi întrerupt de cele 45 de zile obținute ca urmare a solicitării de revizuire a deciziei?

În speranța că îmi veți răspunde la această postare, vă mulțumesc anticipat.
Cu stimă,
Teodora Nenciu
Bună ziua,
Am aceeași problemă.
Voiam doar să întreb dacă fostul soț nu a plătit pensia alimentară, pot solicita ca această sumă să fie scăzută din sulta pe care mi-o va solicita?
Valoarea pensiei alimentare va fi reactualizată la momentul solicitării sultei?
Vă mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
O zi minunată vă doresc!
Cu respect,
Teodora Nenciu
Păi asta și intenționez, să depun dosarul pentru a putea avea o minimă sursă de venit, ulterior pe măsură ce voi obține și restul adeverințelor să solicit recalcularea pensiei în baza lor.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!

Cornel Vasile a scris:

M-am referit la perioada care nu o aveti ... cu 16 ani vechime, puteti depune dosarul pentru pensie la limita devarsta.

Nu am înțeles întrebarea!

Cornel Vasile a scris:

Despre ce perioade este vorba și ce societăți?

Bună ziua,
Am pierdut cartea de muncă.
Am apelat la o casă de avocatură.
Mi-au spus că durează aproximativ un an de zile pentru a obține adeverințele necesare.
Rugămintea mea este să îmi spuneți dacă pot depune dosar cu adeverințele pe care le am în acest moment.
Acestea totalizează 16 ani și 11 luni din totalul de aproximativ 40 de ani vechime.
Aș dori să fac acest demers pentru că situația mea financiară o impune.
În speranța că îmi veți răspunde la acest mesaj, vă mulțumesc anticipat.
Cu mult respect,
Teodora Nenciu
Nu am primit niciun raspuns la problema mea. Am gasit abia acum X-(ceva legat de asta si poate va ajuta candva, cumva pe cineva.

[ link extern ] /

Sper sa fie de folos!

In cazul Popririi
Onorarii,minimale


a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul minim se calculeaza dupa cum urmeaza:

pentru creantele in valoare de pana la 500 lei inclusiv, onorariul minim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
pentru creantele in valoare de peste 500 lei, dar pana la 1.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 50 lei plus un procent de 5% din suma care depaseste 500 lei din valoarea creantei ce face obiectul
executarii silite;
pentru creantele in valoare de peste 1.000 lei, dar pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 75 lei plus un procent de 2% din suma care depaseste 1.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
b)pentru creantele in valoare de peste 50.000 lei, dar pana la 80.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 1.175 lei plus un procent de 2% din suma care depaseste 50.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
c)pentru creantele in valoare de peste 80.000 lei, dar pana la 100.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 1.775 lei plus un procent de 1% din suma care depaseste 80.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
d) pentru creantele in valoare de peste 100.000 lei, onorariul minim se calculeaza dupa cum urmeaza:
pentru creantele in valoare de peste 100.000 lei, dar pana la 400.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 2.500 lei plus un procent de 1% din suma care depaseste 100.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
pentru creantele in valoare de peste 400.000 lei, onorariul minim este de 5.500 lei plus un procent de pana la 0,5% din suma care depaseste 400.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite. In cazul in care, la calculul onorariului maxim se foloseste un procent de pana la 0,5% inclusiv, pentru calculul onorariului minim datorat se aplica acelasi procent care a fost folosit si pentru calculul onorariului maxim.
Onorarii,maximale
a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
b) pentru creantele in valoare de peste 50.000 lei, dar pana la 80.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.000 lei plus un procent de pana la 3% din suma care depaseste 50.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
c) pentru creantele in valoare de peste 80.000 lei, dar pana la 100.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.900 lei plus un procent de pana la 2% din suma care depaseste 80.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
d) pentru creantele in valoare de peste 100.000 lei, onorariul maxim este de 6.300 lei plus un procent de pana la 1% din suma care depaseste 100.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite.



In raport de cele de mai sus, tragem urmatoarea concluzie.

Daca in cazul popririi unei sume de de peste 50.000 lei, dar pana la 80.000 lei inclusiv avand in vedere ca executorul emite aceleasi acte, onorariul minimal pe care il poate incasa, este de 1.175 lei plus un procent de 2% iar in acelasi caz, fara niciun alt act emis in plus si pentru dosare de aceeasi complexitate, fiindca poprirea este una si aceeasi pentru toata lumea onorariul maximal este de 5.000 lei plus un procent de pana la 3%.

Calea prin care o persoana supusa unei proceduri de executare silita poate sa conteste acest tip de cheltuiala, este contestatia la executare, ce in raport de dispzotiile legale, se poate face la 15 zile de la primirea actelor de executare silita.

Nicio executare silita nu este taxata cu suma minimala sau cu suma intermediara, oricum executorul nu ar avea niciun interes, iar TOATE executarile silite pe care le-am vazut in ultimii 5 ani de zile au fost tarifate cu onorarii maximale,evident nejustificate, aparent legale cu protectia ordinului mai sus amintit, , ce fac ca executarea silita sa devina si mai impovaratoare pentru debitor. Instanta, poate sa anuleze sau sa reduca proportional aceste sume de bani.





Atentie – Nu uitati, executorul judecatoresc, nu poate incasa, decat un singur onorariu de executare si mai multe cheltuieli de executare, pe parcursul procedurii.
Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti daca stie cineva despre cum se stabileste valoarea cheltuielilor cu executarea.

Valoarea acestor cheltuieli reprezinta 26,45% din suma pe care o datorez bancii, dupa cum urmeaza:

- 17,00 Lei Interogare CNPAS
- 9,80 Lei Taxe postale
- 19,60 Lei Taxe postale
- 40,00 Lei Taxa timbru executare
- 4,90 Lei Taxe postale
- 24,80 Lei Emitere adresa proprie angajator
- 49,60 Lei Emitere adresa proprie cont
- 24,80 Lei Instiintare poprire
- 49,60 Lei Redactare adresa - ANAF, CNPAS
- 248,00 Lei fotocopiere si papetarie
- 62,00 Lei Incheiere cheltuieli executare
- 161,20 Lei Incheiere NCPC+cerere incuviintare
- 50,84 Lei Inregistrare, formare si arhivare dosar
- 24,80 Lei Proces verbal incheiere dosar
- 124,00 Lei PV eliberare/distribuire sume
- 24,80 Lei Redactare adresa - ditl s2
- 37,20 Lei Ridicare incuviintare
- 858,68 Lei Onorariu executor judecatoresc

Total cheltuieli:1.831,62 Lei

Aveti cunostinta de corectitudinea acestor sume?

Se mentioneaza ca sumele calulate sunt valabile pana la data emiterii incheierii de stabilire a cheltuielilor de executare, urmand a fi ajustate cu dobanzile / penalitatile prevazute de lege si de costurile actelor de executare ulterioare ce se vor emite in cadrul dosarului executional.

Aceste dobanzi / penalitati se aplica intregii sume datorate, adica banca si executor?

In conformitate cu prevederile art. 714 alin (2) NCPC, am drept de contestatie la executare in 15 zile de la comunicare.

Eu nu contest executarea, dar mi se pare exagerata valoarea cheltuielilor efectuate, valoare care va urma sa creasca, fara a se mentiona cum si cand.

Pot face contestatie privitor la aceasta valoare? Si daca voi face contestatia, este posibil sa ma trezesc cu o valoare si mai mare?

Ce inseamna actele de executare ulterioare ce se vor emite in cadrul dosarului executional?

Am un salariu extrem de mic, dupa o lunga perioada de somaj si un copil in intretinere care nu primeste de la fostul sot pensie alimentara din ianuarie 2011, pe motiv de lipsa loc de munca.

Am calculat ca-mi trebuiesc 2 ani si jumatate ca sa pot achita suma totala. Ce se poate intampla pe parcursul acestei lungi perioade de timp?

In speranta ca-mi veti raspunde tuturor acestor intrebari, va multumesc anticipat pentru sfaturi si ajutor.

Cu mult respect,
Teodora


avocatteodorescunicusor a scris:

Din pacate multi se cred avocati. Iata ce trebuie facut:


Domnule Prim-Procuror
al Parchetului de pe lângă Judecătoria ....


Multumesc frumos pentru sfat, voi incerca si aceasta modaliate de a-mi solutiona problema.

Aceasta solicitare se face la Judecatoria de Sector? Eu locuiesc in Bucuresti.
vldstf a scris:

ar mai fi o portita : art. 131 al. 5 din Codul Penal. Organul de cercetare penala se poate sesiza din oficiu pentru savarsirea faptei si astfel ar fi evitat acest termen de 2 luni. multi procurori accepta acest mic siretlic, insa conditionat si de volumul de munca.


Multumesc mult pentru solutia propusa de dvs, dar nu stiu practic cum sa o aplic, cui si unde sa o adresez.

Ma pot folosi de modelul trimis mai sus de domnul avocat Nicusor Teodorescu?
AVLIL a scris:

s-ar putea aduna mai mult de 3 ani la datorie.


Nu am inteles acest aspect, ma puteti lamuri?

Eu as dori sa opresc prescrierea, nu am bani acum de executor, mi-a cerut 300 de lei pentru a demara o asa actiune, pentru o simpla notificare mi-a cerut 100 de lei. Am acumulat multe datorii si nu imi mai permit acum sa fac si altele.

Am depus repetate plangeri la politie si raspunsul lor a venit dupa 1 an si 6 luni acuzandu-ma de tardivitate, intarziasem doua luni cu formularea plangerii penale. Ulterior am refacut plangerea penala in termen si s-a dat NUP la recomandarea agentului sectiei de politie.

Multumesc mult pentru interesul dvs. in rezolvarea acestei situatii.