avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate iolanda nyulas

Activitate iolanda nyulas

Discuție Reglare tva
Firma platitoare de tva la incasare emite doua facturi in mai si iunie 2016 cu tva 20%,tva de plata achitat la buget in termenul stabilit de lege. In ianuarie si februarie 2017 refactureaz cu va 19% si il si incaseaza in aceeasi luna. Cum se procedeaza in contabilitate si in declaratia 394 din 2017? Multumesc pentru ajutor.
multumesd pentru ajutor o sa incerc
Am complectat declaratia pentru impozit pe profit pentru luna ianuarie 2013 pe formularul indicat de dumneavoastra ,am expediat prin e guvernare si am primit raspuns ,termenul de plata nu poate fi 25.03.2014.Acest termen de achitare il genereaza programul dupa ce il coplectezi.Trag concluzia ca programul nu este bun s-au am omis ceva la coplectare?:D
Multumesc pt.ajutor ,legea o cunosc.avand impozit pe venit platit in plus il pot recupera in aceeasi masura cand voi avea din nou impozit pe profit de platat.Cred ca asa este corect?
poierderea inregistrata ca microintreprindere este o cheltuiala nedeductibila la calculu impozitului pe profit? dac amai aveti rabdare va multumesc din suflet pentru ajutor
Buna ziua.Am preluat o societate care inregistreaza pierdere din anul 2012 fiind platitor de impoxit pe profit.Inrebarea mea este daca pot recupera aceasta pierdere din profitul realizat in anul 2013 conform legii acuma fiimd microintreprindere.:D
Firma A vinde firmei B ambele neplatitoare TVA ziare la un pret fix si un comision de 25%,factura arata asa ziare 1000 lei,comision 25% -250 lei,total factura 750 lei.
Firma B vande la pret fix la alti clienti toate ziarele la pretul fix primit de la firma a cu un comision de 30%,factura arata asa ziare 1000 lei.comision 30%-300 lei,total factura 700 lei.inregistrarea contabila facuta:
371-401 1000 lei
401-767 250 lei pentru primirea marfi
411-707 1000 lei
667-411 300 lei pentru vanzarea marfi
V-as ruga confirmati-mi daca inregistrarile sunt corecte sau comisioanele trebuiesc inregistrate in alte conturi si nu in conturile de discont:">

Multumes pentru ajutor
Nu egzista lege care sa reglementeze acoperirea pierderii daca a trecut perioada legala de acoperire (5 sau 7ani),sau o sa figureze nencetat in balantele anilor urmatori ,si in ce cont inregistrezi aceste pierderi nerecuperabile sa nu ma incurce la intocmirea bilantului pe nul 2013.Sper sa ma puteti lamuri.Multumesc:hm:
:(IN LUNA DECEMBRIE 2012 SOCIETATEA INCASEAZA PRIN BANCA CONTRAVALOAREA CAZARII SI MESEI ORGANIZATE DE REVELION IN VA;OARE DE 10000 LEI.FIRMA CARE INCASEAZA ACEASTA VALOARE ASIGURA DOAR CAZAREA.IN IANUARIE 2013 INTOCMESTE FACTURA PENTRU CLIENT PENTU INTREAGA VALOARE MENTIONAND SEPARAT VALOAREA CAZARII 4000 LEISI VALOAREA MESEI SERVITE6000 LEI CU TVA AFERENT PENTRU FIECARE.INREBAREA MEA ESTE DACA TREBUIE DEDUS TVA LA INCASAREA IN AVANS NESTIIND VALORILE EXACTE SI DAC TREBUIE INTOCMIT FACTURA DE AVANS.MENTIUNEA TVA LA INCASARE VA FI SCRIS PE FACTURA DIN IANUARIE2013 IN CAZUL IN CARE FACTURA A FOST INCASATA IN DECEMBRIE
Nu am mentionat ca aceste pierderi au avut perioda de recuperare conform legi 5ani.deci nu se pune problema recuperarii din profit pentru ca si in prezent este pe pierdere,si a trecut termenul de recuperare.Bani asociatilor provine din venituri realizate in strainatate si nu din venituri firmei nedeclarate ,deci nu sunt bani negrii:dance:Firma isi realizeaza veniturile din cazari si rar mese servite de clienti fiind zona turistica ,cu un vad comercial scazut.Sper ca v-am relatat ot.Oricum multumesc pentru sfaturi
Societatea in cauza inregistreaz pierderi incepand din anul 2006.pe perioada 2006-2008 realizeaza pierderi din lipsa de venituri fiind o activitate de investitii(contruirea cabanei ,utilarea,punerea in functie acoperit din aportul asociatilor din credit nerambursabil partial,si din imprumut persoana fizica)intrucat veniturile inregistrate in anii urmatori nu au generat profit nu sa putut acoperi pierderea care in prezent a mai crescut.Avand un capital social mic ,fond de rezerva nefiind constituit cum a-si putea acoperii pierderile di anul 2006 si 2007.Mentiones ca aportul asociatilor este consierabil.pot constitui venituri din aceste sume cu acordul asociatilor pentru acoperirea pierderilor? V-as ruga sa-mi comunicati daca este vreo solutie ,ce document trebuie intocmit si chiar si operatiunile contabile.multumesc cu stima ;)