avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA AVANS INCASATIN 2012,FACTURA INTOCMITA IN 2013
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

AVANS INCASATIN 2012,FACTURA INTOCMITA IN 2013

:(IN LUNA DECEMBRIE 2012 SOCIETATEA INCASEAZA PRIN BANCA CONTRAVALOAREA CAZARII SI MESEI ORGANIZATE DE REVELION IN VA;OARE DE 10000 LEI.FIRMA CARE INCASEAZA ACEASTA VALOARE ASIGURA DOAR CAZAREA.IN IANUARIE 2013 INTOCMESTE FACTURA PENTRU CLIENT PENTU INTREAGA VALOARE MENTIONAND SEPARAT VALOAREA CAZARII 4000 LEISI VALOAREA MESEI SERVITE6000 LEI CU TVA AFERENT PENTRU FIECARE.INREBAREA MEA ESTE DACA TREBUIE DEDUS TVA LA INCASAREA IN AVANS NESTIIND VALORILE EXACTE SI DAC TREBUIE INTOCMIT FACTURA DE AVANS.MENTIUNEA TVA LA INCASARE VA FI SCRIS PE FACTURA DIN IANUARIE2013 IN CAZUL IN CARE FACTURA A FOST INCASATA IN DECEMBRIE
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 17:32, 17 Ianuarie 2013
trebuia colectata tva in luna in care s-a incasat avansul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Deducere tva din valoarea reziduala a masinii luate in leasing manuelle manuelle Va prezint urmatoarea speta: in decembrie 2006 am incheiat un contract de leasing pt achizitionarea unei autoutilitare. La incheierea contractului am depus o ... (vezi toată discuția)
Incasare avans de la client alinaonita alinaonita In decembrie un client mi-a virat in cont suma de 8400 lei pentu contravaloarea serviciilor prestate. Factura s-a emis abia in ianuarie. In dec. am procedat ... (vezi toată discuția)