Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA AVANS INCASATIN 2012,FACTURA INTOCMITA IN 2013
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

AVANS INCASATIN 2012,FACTURA INTOCMITA IN 2013

:(IN LUNA DECEMBRIE 2012 SOCIETATEA INCASEAZA PRIN BANCA CONTRAVALOAREA CAZARII SI MESEI ORGANIZATE DE REVELION IN VA;OARE DE 10000 LEI.FIRMA CARE INCASEAZA ACEASTA VALOARE ASIGURA DOAR CAZAREA.IN IANUARIE 2013 INTOCMESTE FACTURA PENTRU CLIENT PENTU INTREAGA VALOARE MENTIONAND SEPARAT VALOAREA CAZARII 4000 LEISI VALOAREA MESEI SERVITE6000 LEI CU TVA AFERENT PENTRU FIECARE.INREBAREA MEA ESTE DACA TREBUIE DEDUS TVA LA INCASAREA IN AVANS NESTIIND VALORILE EXACTE SI DAC TREBUIE INTOCMIT FACTURA DE AVANS.MENTIUNEA TVA LA INCASARE VA FI SCRIS PE FACTURA DIN IANUARIE2013 IN CAZUL IN CARE FACTURA A FOST INCASATA IN DECEMBRIE
trebuia colectata tva in luna in care s-a incasat avansul.