avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Activitate addy28

Activitate addy28

Răspuns la discuția Somaj
cred ca nu constientizati ceea ce se intampla de fapt la nivelul intregii tari!fiica mea nu a dorit sa se faca somera,imediat a dorit sa munceasca,si da,va intreb pe dvs,sau nu am voie?si treaba cu locurile de munca e cam......tocmai pentru ca e tanara nu a fost acceptata pentru ca nu are experienta?!si cum sa o dobandeasca daca nu munceste!!halal oameni ne conduc!!si normal ca nu exista o lege care sa oblige la angajare pe cineva,in schimb exista legi care ne omoara cu zile!!!sunt doar pentru cei cu bani si putere!!!
Răspuns la discuția Somaj
Multumesc pentru raspuns,dar eu va intreb :pentru cine sunt facute aceste legi?fiica mea de cand a terminat liceul a cautat tot timpul de munca:munca..nu...bani ...nu....ce sa mai faca?deja este depresiva...in fiecare zi cauta ..si fara folos..Vi se pare normal?
Discuție Somaj
Buna ziua,as dori sa stiu cum poate obtine fiica mea ajutorul de somaj?va intreb deoarece a terminat liceul in 2011,si cu parere de rau nici in ziua de astazi nu a gasit un loc de munca(locuim intr-un oras mic).Daca nu a fost angajata niciodata dar poate dovedi ca si-a cautat de munca poate primi acest ajutor?Statul ar trebui sa-i acorde.Ea trebuie sa traiasca cumva,pana isi gaseste de munca.E inuman ce se intampla la noi.Multumesc
Va multumesc pentru raspuns,va mai deranjez cu o singura intrebare:la cite salarii compensatorii am dreptul?unul sau doua?Cu stima addy28.
Sint in perioada de preaviz,lucrez la politia comunitara,as dori sa stiu daca la incetarea contractului de munca am dreptul la plata compensatorie de doua salarii medii si daca da cum trebuie sa solicit?pentru ca la noi,romanii,in general,lipseste cu desavarsire orice fel de informatie...
Răspuns la discuția imprumut
Oricum doresc sa achit si restanta,dar nu mi se pare corect cum procedeaza,iar eu chiar nu pot face nimic impotriva asa zisei modalitati ?credeti ca e corect ceea ce face?Mai ales ca respectiva persoana s a oferit sa ma ajute la vremea respectiva nu eu am cerut acel imprumut(tatal meu are o tumora la cap),iar cind m a ajutat a fost constienta de faptul ca nu am posibilitatea sa i returnez mai repede.
Discuție imprumut
Buna,in luna noiembrie,anul trecut am primit imprumut de la o persoana fizica suma de 600 lei din care am reusit sa restitui 250,am probleme de familie si inca nu am reusit sa restitui diferenta.persoana respectiva a inceput sa mearga la locul meu de munca sa vorbeasca cu superiorii mei si sa ma puna intr o "lumina"nefavorabila mie.pe linga asta am primit numeroase telefoane de la aceasta persoana cu amenintari si mai ales ce e mai grav a imprastiat zvonul ca am sa i dau bani,la toti colegii mei de munca,inclusiv superiorilor mei.Are dreptul aceasta persoana sa faca ceea ce a facut? ce pot eu face in acest caz?doar la sfirsitul acestei luni pot sa i restitui diferenta.Ma deranjeaza ca m a facut de ris la locul de munca.ce pot sa fac?
Răspuns la discuția paternitate
si primul copil este tot al lui!Al doilea copil in momentul in care s a nascut a fost inregistrat cu numele tatalui si nu s-a cerut sa se schimbe numele.In legatura cu pensia alimentara ,daca se dovedeste ca a folosit acte false la dosar si martori care au depus marturii false, nu se poate in acest caz sa i plateasca eventual daune morale?
Totusi copilul a fost privat de niste drepturi,sau nu?
Răspuns la discuția paternitate
Va mutumesc pentru raspuns.O zi buna in continuare!
Discuție paternitate
Buna,am o probleme mai delicata:sint recasatorita si din prima casatorie am doi copii.La vremea respectiva(cind am divortat,1992)fosta mea soacra era medic,si prin relatii si falsuri a facut in asa fel ca cel de al doilea copil sa nu fie recunoscut de catre tata cu toate ca este tatal copilului.Nu mi a platit pensie alimentara,de fapt asta era si scopul,copilul poarta totusi!numele tatalui.referitor la falsuri:a depus o adeverinta la dosar din care rezulta ca nu poate avea copii!Trebuia sa mergem la un test de paternitate dar eu am primit instiintarea exact in ziua in care de fapt trebuia sa ma prezint la institutul medical pentru a face acel test,neavind cum sa ajung la timp s a crezut ca nu doresc sa fac testul.In prezent fostul sot e recasatorit si sotia lui este insarcinata!!!Eu doresc sa fac acel test si sa demonstrez existenta acelor falsuri de la dosar si mai ales ca fiica mea a fost privata de niste drepturi ce i se cuvineau.Fiica mea are acum 18 ani,ar putea ea in numele ei sa deschida un proces?Stiu ca e complicat,vi am spus in mare despre ce este vorba,nu am intrat in amanunte deoarece e mult de spus,doresc sa va spun ca la divort au existat persoane care au depus marturii false si pe care nu le am vazut in viata mea!Va rog mult,daca exista vreo posibilitate,sa ma ajutati.
Cu respect Addys
Multumesc