avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate anna2000

Activitate anna2000

buna ziua,
se poate incepe o executare silita inauntrul termenului de plata stabilit de instanta in procedura ordonantei de plata?
am platit debitul in termenul stabilit de instanta si totusi mi se face poprire pe cheltuieli de executare. mai mult, anterior poprii comunicate bancii nu am primit niciun act de executare, o somatie..nimic
multumesc mult
Răspuns la discuția despre competenta materiala
tare multumesc frumos
aveam nevoie de o confirmare, in conditiile in care constat ca niciunul dintre creditorii ce ma poarta prin instanta nu pare sa stie de modificarea asta! :D
legea 71/2011 a abrogat art. 2 pct 1 lit a) din cpc care prevedea ca
"Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) procesele si cererile in materie comerciala al caror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum si procesele si cererile in aceasta materie al caror obiect este neevaluabil in bani"

in aceste conditii, o cerere intemeiata pe oug 119 pentru o creanta de 300.000 lei este de competenta judecatoriei avand in vedere ca acum cpc prevede ca
ART. 2
Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) abrogata;
b) procesele si cererile in materie civila al caror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei

???

multumesc frumos
Răspuns la discuția competenta materiala
gresesc sau la 1 oct s-a abrogat litera a) pct. 1 art 2 cpc prin legea 71?

"a) procesele si cererile in materie comerciala, cu exceptia celor al caror obiect are o valoare de pina la 10 milioane lei inclusiv;
buna ziua,
imi puteti spune va rog un litigiu comercial ce are ca obiect o creanta de 210.000 lei noi este de competenta judecatoriei sau tribunalului?
multumesc frumos
Răspuns la discuția dobanda legala de acum incolo....
gata, m-am lamurit...am intrebat inainte sa citesc bine :)
nu sunt o experta in materie si m-am piedut pe drum...
am avut o ordonanta 9/2000 care stabilea ca in cazul in care partile nu au prevazut un nivel al penalitatilor pt neindeplinirea obligatiilor asumate la scadenta, se percepe dobanda legala (rata dobanzii de referinta bnr).la fel zicea si oug 119/2007
se modifica OG 9/2000 prin legea 71/2011 iar ordonanta 13/2001 o aborga la 01.09.2011 si prevede ca dobanda penalizatoare este egala cu rata dobanzii de referinta + 4%...dar asta pana la intrarea in vigoare a noului CC.
intrebarea mea e ...acum cat e dobanda legala?
multumesc frumos
buna ziua,
datorii reciproce. emit ordin de compensare insa debitorul meu nu opereaza in contabilitate compensarea.
anaf incepe executarea silita impotriva lui. primesc adresa de infiintare a popririi la care raspund in scris ca nu datorez nicio suma.
mi se cer acete justificative de la finante si situatia parea lamurita.
intre timp, firma ma da in judecata si pretinde la plata factura emisa si care eu am compensat-o cu factura mea.
acum am primit poprire asiguratorie de la anaf pe o suma mai mare decat cea in litigiu.
ce trebuie sa fac? nu am mai avut popriri asiguratorii de la anaf...urmeaza sa imi blocheze si conturile?
multumesc mult
sigur-sigur?
suma din hotarare era deja poprita la data la care creditorul a inregistrat cererea ...
deci si cand s-a admis...
situatia e urmatoarea: suma restanta la plata.
primesc poprire anaf pentru intreaga suma, achit partial.
ulterior, creditorul meu inregistreaza cerere pe oug 119 si se admite, instanta obligandu-ma sa achit creditorului suma restanta.
platesc restul debitului in baza popririi in contul de trezorerie sau in contul creditorului?
multumesc frumos