avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire asiguratorie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire asiguratorie

buna ziua,
datorii reciproce. emit ordin de compensare insa debitorul meu nu opereaza in contabilitate compensarea.
anaf incepe executarea silita impotriva lui. primesc adresa de infiintare a popririi la care raspund in scris ca nu datorez nicio suma.
mi se cer acete justificative de la finante si situatia parea lamurita.
intre timp, firma ma da in judecata si pretinde la plata factura emisa si care eu am compensat-o cu factura mea.
acum am primit poprire asiguratorie de la anaf pe o suma mai mare decat cea in litigiu.
ce trebuie sa fac? nu am mai avut popriri asiguratorii de la anaf...urmeaza sa imi blocheze si conturile?
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: ContSters213050 , utilizator 10:48, 21 Septembrie 2011
Buna ziua,

poprirea blocheaza o suma egala cu cea pretins datorata de dvs. Restul banilor nu vor fi atinsi. Impotriva masurii aveti cale de atac.

Avocat Costi Boncu
Mai mult ca sigur sunt blocate deja, sau partial, se poate contesta masura privind instituirea popririi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri pe conturi nelyflorea nelyflorea Poate sa-mi spuna cineva daca exista vreun art. in Codul de Procedura Fiscala prin care se prevede ca o poprire instituita de Administratia Fiscala, mai veche ... (vezi toată discuția)
Poprire asiguratorie vs poprire executorie ContSters22096 ContSters22096 pe contul lui A deschis la banca se infiinteaza o poprire asiguratorie de catre creditorul X. Dupa infiintarea acestei popriri asiguratorii, pe contul lui A se ... (vezi toată discuția)
Poprire asiguratorie ContSters154162 ContSters154162 Impotriva masurii porpririi asiguratorii dispusa de administratia finantelor publice ce se poate face, ce cale de atac exista? Multumesc! :) (vezi toată discuția)