Forum Discuţii juridice Executare silită poprire asiguratorie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire asiguratorie

buna ziua,
datorii reciproce. emit ordin de compensare insa debitorul meu nu opereaza in contabilitate compensarea.
anaf incepe executarea silita impotriva lui. primesc adresa de infiintare a popririi la care raspund in scris ca nu datorez nicio suma.
mi se cer acete justificative de la finante si situatia parea lamurita.
intre timp, firma ma da in judecata si pretinde la plata factura emisa si care eu am compensat-o cu factura mea.
acum am primit poprire asiguratorie de la anaf pe o suma mai mare decat cea in litigiu.
ce trebuie sa fac? nu am mai avut popriri asiguratorii de la anaf...urmeaza sa imi blocheze si conturile?
multumesc mult
Buna ziua,

poprirea blocheaza o suma egala cu cea pretins datorata de dvs. Restul banilor nu vor fi atinsi. Impotriva masurii aveti cale de atac.

Avocat Costi Boncu
Mai mult ca sigur sunt blocate deja, sau partial, se poate contesta masura privind instituirea popririi.