avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate gabor elena

Activitate gabor elena

Răspuns la discuția dreptul familiei
multumesc mult pt incurajare,desi e foarte grea decizia.
Răspuns la discuția dreptul familiei
stiu ca imi va fi foarte greu ,si ca copii sunt cei care sufera cel mai mult,dar noi parintii ne am urmat alte drumuri in viata,si eu am considerat si consider ca e cel mai bine asa .sper ca autoritatea tutelara sa mi aprobe o cerere de stabilire a domiciliului a unuia dintre minori la tatal sau.trebuie sa simta si el ca este parinte.7 ani am crescut eu acesti copii singura fara ajutorul nimanui.tatal lor are domiciliul pe teritoriul romaniei,insa este plecat in danemarca la munca pe termen nelimitat.exista vreo lege care ma poate obliga sa tin eu ambii copii?
Răspuns la discuția dreptul familiei

tatal copiilor poate refuza cererea mea de ai incredinta unul dintre copii?
va multumesc.oricum imi voi angaja un avocat.
am doi copii minori in intretinere rezultati in urma unei relatii de concubinaj.tatal lor nu plateste pensia alimentara deoarece nu am deschis nici un proces pe tema aceasta.mentionez ca tatal copiilor lucreaza in danemarca.m am hotarat sa deschid un proces in care sa se stabileasca ca unul dintre copii sa ramana la mine iar altul la tatal lor.care ar fi demersurile care trebuie sa le urmez?ce sanse as avea pt acest proces?
Răspuns la discuția pensia alimentara
ce documentatie imi va trebui pentru acest proces,???????????
va trebui sa depun documentatie la ambasada danemarcai ?
Răspuns la discuția pensia alimentara
ce se va intampla in cazul in care nu va plati?
Răspuns la discuția pensia alimentara
minorii sint impreuna cu mine[mama lor],nu am nici o adresa exacta unde lucreaza,doar atat cunosc si sunt sigura ca lucreaza in danemarca.cat ar dura un proces de genul acesta?
as dori un raspuns pentru cazul meu.in urma unei relatii de concubinaj au rezultat doi copii minori in varsta de 7 ani jumate si 3 ani jumate.tatal lor lucreaza in danemarca,atata stiu,ce demersuri ar trebui sa fac pentru a plati pensia alimentara celor 2 copii.si daca beneficiaza de pensia alimentara la salariul pe care il obtine tatal lor in danemarca.va multumesc.
Discuție dosar penal
buna seara.ma aflu intr o situatie dificila,si nu mai stiu cum so scot la capat.am mai pus intrebari legate de cazul meu dar nu gasesc raspunsul potrivit.am incheiat un contract de vanzare cumparare a unui autovehicul folosit cu fostul meu concubin,contractul a fost scris de mana in fata a doi martori.ulterior el a plecat din tara si urma sa mi inmatriculez autoturismul pe numele meu.tin sa precizez ca autoturismul a fost lasat in grija parintilor fostului concubin.cu acel contract de vanzare cumparare mam deplasat la un birou de copiat acte pt a face altul contract de vanzare cumparare tipizat si altul de radiere .,nefiind in tara fostul concubin am semnat eu acel contract si ca vanzator si ca cumparator,urmand sa fac mai departe demersurile pt transcrierea autovehiculului.am obtinut fisa de inmatriculare pe numele meu si toate doc necesare transcrierii.in urma discutiilor cu parintii lui,fostul concubin a negat acele documente ba mai mult acuzandu ma de fals in acte.am inteles perfect ca am semnat eu acel contract tipizat si in locul lui,dar acel contract sa transcris dupa contractul avut de mana cu concubinul meu,si mam trezit cu un dosar penal.cu toate acestea am recunoscut semnatura din acel contract ca fiind a mea,insa organul de politie care se ocupa cu cazul meu imi cere sa depun toate documentele transcrierii autovehiculului la dosar cele originale deoarece sunt false.as dori sa stiu ce pot face in aceasta cauza,daca ar trb sa le depun si daca solutia cea mai plauzibila este sa deschid un proces cu contractul facut de mana intre noi doi cu martori.astept raspuns pe intelesul meu.va multumesc:(:sorry:
buna seara.am si eu o intrebare cred ca complicata.am cumparat un autoturism de la concubinul meu printrun contract de vanzare cuparare special in trei exemplare.autoturismul se afla in posesia lui,cu acordul meu.intelegerea a fost ca autoturismul sa ramana la el deoarece eu nu detin carnet de conducere si sa ma serveasca ori de cate ori este nevoie.tin sa precizes ca suntem despartiti iar in urma concubinajului avem 2 copii minori.concubinul meu este plecat din tara,iar autoturismul a ramas la parintii lui.mam deplasat la acestia spunandu le ca in ziua urmatoare am nevoie de masina,la care acestia mau scos afara spunand ca este masina fiului lor.mam dus la masina de unde mi am luat actele din bordul masinii si cheia de contact.masina se afla in fata portii.a urmat sa mi anunt concubinul ca am luat actele masinii si cheia,iar a doua zi parintii lui au depus plangere impotriva mea ca am intrat in curtea lor de unde am furat actele masinii.sa prezentat la mine organul politiei spunand umi ca mi va face dosar penal pentru furt.iam aratat contractul de vanzare cumparare fisa de inmatriculare si urma sa merg cu celelalte documente la inscrierea masinii pe numele meu.mia cerut actele in original adica talonul masinii si asigurarea la care mia zis ca mi va aduce masina acasa.i le am dat actele originale si mam trezit cu un dosar penal,inafara de asta nu mi pot face transcrierea masinii deoarece imi expira contractul de vanzare cumparare iar concubinul meu nu mai recunoaste semnatura.am depus la sediul politiei plangere pentru abuz de incredere si as vrea sa atiu daca domnul politist avea dreptul sa mi retina actele in original.mi a dat o dovata in care precizeaza ca iam predat documentele in baza art 97 cod proced.penala.spuneti mi ce am de facut,cum imi pot recupera actele si autoturismul?va rog sa ma ajutati cu un sfat.:(