avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate mircea_av

Activitate mircea_av

Buna ziua ,in urma unui accident soldat cu tamponarea a doua mașini deoarece nu am văzut semnul oprire fiind șters și camuflat,m i se a luat permisul urmând că legea să stabilească pedeapsa,nu au fost victime și nimeni nu cer daune ,menționez că de pe data de 5septembrie nu am primit nicio citație cat timp mai durează și ce pedeapsa pot primi , mulțumesc
Buna ,in martie trebuie sa depun dosarul de pensionare,fac55 de an cu o vechime de aproape 27 de ani ,dacă în armata am făcut regimentala și sunt subofițer in rezervă beneficiez de vreo mărire la pensie ,multumesc
Nu sunt lămurit, nu la ce?
Nu trebuie sa mai plătesc anul,sau nu am dreptul de pensionare .și dacă pot deja sa depun dosarul, cu ce luna,,?,multumesc
Carp Mircea a scris:

Nu.

Bună ziua, as dori sa va rog a ma lamuri în legătură cu pensionarea ,dacă am o vechime de 13 ani și 11 luni la categoria a 2-a,,sunt nascuta în 1960,11 ianuarie ,mai trebuie sa plătesc acel an și o luna sau întra de la grupa?Va mulțumesc și cred ca în august am dreptul de a pune dosaru,nu?,mulțumesc
Multumesc frumos pentru raspuns nimeni după 2 luni cei de la City Insurance, nu da niciun semn de viață și nu știu ce trebuie sa fac sa pot recupera macar o parte din dauna,
În urma unui accident pe cine sa dau în judecată pentru recuperarea prețului mașinii fărâmate, în dauna totala ,pe city insurance sau pe cel ce m-a tamponat?Multumesc
Discuție Pensionare
Buna, sunt femeie, nascuta pe 15 ianuarie 1960,am 18 ani vechime, pe ce data pot iesi la pensie anticipata, după legislație de azi, mulțumesc
Răspuns la discuția Prescriere datorie din 2007
multumiri pentru raspunsuri dar si pe 27 decembrie 2017 ,dupa 10 ani imi trimite notificare cu suma de 2004,55lei,sa le spun ceva ,sau ai ignor,ei nu stiu legile ?sau vor sa m-a sperie,si asa nu au ce sa-mi ia ca pe mine nu am absolut nimic
Discuție Lamurire
Buna ziua ,as dori sa m-a ajute cineva cu o indrumare in legatura cu;.in perioada iunie 1996,-august 2008,am avut grija de mama care avea handicap de gradu unu cu insotitor,dar nu am avut dosar facut ca insotitor cu carte de munca ,pensia si pentru insotitor venind pe acelasi cupon de pensie ,intrebarea este ,cum sa pot proceda pentru a obtine acei ani ca vechime pentru dosaru de pensionare ca am varsta dar mai am nevoie de cativa ani pentru a iesi la pensie,va multumesc
Discuție pensionare
buna , daca am 24 de ani vechime la grupa a doua ,pot sa mai platesc diferenta pana la cei 35 de ani ,avand in vedere ca sunt nascut pe 11/03.1957,sa pot iesi la cerere la pensie ,si ce suma trebuie sa platesc?
va multumesc