avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate miluma

Activitate miluma

Se poate inregistra un contract de munca in revisal fara sa fie semnat de angajat, retroactiv? Am lucrat intre 1-30 iunie ( fix pt o luna vorbisem ), mi s-a spus verbal ca am contract ( nu am dus adev medicala).Nu mi-au dat banii inca , iar azi, dupa 10 zile imi cere adev ca sa-mi dea o parte din bani ! E normal ?
Imi raspunde si mie cineva din site-ul acesta ? Repet, am fost angajata strict pt o luna , cat au fost patronii in concediu.
Am fost angajata legal pentru o luna de zile la un SRL-D. Dupa incheierea lunii, mi-au spus ca salariul pentru munca mea imi va fi dat in doua rate , avans si lichidare , la datele respective, 10 si 25 ale lunii. E posibil asa ceva? Eu stiam ca daca pleci ti se face lichidarea.
Nu e vorba de partaj si nici de vanzare . As vrea sa scot chiriasul de acolo , dar mai are contract de inchiriere pentru inca un an. Vreau sa stiu daca trebuie sa refac contractul de inchiriere pentru ca de semnat am semnat eu si matusa mea . Acum proprietar pe apartament sunt eu si fata mea . Daca fata mea refuza inchirierea contractului de inchiriere, pot sa-i dau afara legal?
Un apartament , trasformat in spatiu comercial este in proprietatea a doua persoane , rude. Una dintre ele face act de vanzare-cumparare pentru partea ei fiicei celei de-a doua proprietare . Intrebarea este ( tinand cont ca spatiul este inchiriat de o firma , cu reziliere contract amiabil sau pentru neplata chiriei pentru 3 luni ), daca trebuie sa se refaca contractul de inchiriere . Si daca fiica refuza sa mai inchirieze acelei firme, ce se poate intampla ? Sau daca este posibil aceasta ?
Discuție mostenire
Sotul meu a avut patru copii, o fata in afara casatoriei, in tinerete, doi baieti dintr-o casatorie anterioara si o fata din actuala casatorie. La moartea lui pentru a putea face repede actele , cei trei copii au renuntat la mostenirea din partea tatalui in favoarea mea, cea de-a doua sotie. Apartamentul avut cu prima sotie este cumparat in timpul casatoriei lor , dar pe actul de proprietate este trecuta doar ea. Acum ne-am lovit de urmatoarea problema, fiind foarte bolnava prima sotie vrea sa-i faca act unuia dintre baieti , conform intelegerii intre noi. La divortul lor partajul nu a fost facut si se pare ca la intabulare s-au lovit de acest lucru . As vrea sa-mi explice cineva care este cota fiecaruia la acel apartament.
Vreau sa cumpar o camera in care a fost acum ceva timp ghena blocului ( parter ). Acolo as vrea sa deschid un magazin de tip pet shop. Ce acte si ce autorizatii imi trebuie pentru acest lucru ? Ce autorizatii imi trebuie pentru a putea deschide acest tip de spatiu comercial ? Care este minimul obligatorii de amenajari ( apa calda/rece, toaleta , ....etc) ?
multumesc mult , multa sanatate va doresc !
Răspuns la discuția noul cod civil
Si asta cred ca dureaza cel putin un an , Pana atunci?
Nu vreau sa va dau un sfat , dimpotriva , sunt in aceeasi situatie , doar ca eu nu am frati si as lua-o la mine ....binenteles ca in alta localitate . Tare as vrea sa stiu cum ati procedat cu apartamentul. Va multumesc din suflet. Numai cine s-a confruntat cu asa ceva poate intelege prin ce trecem . Va doresc numai bine !