Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transformare spatiu comun in spatiu comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transformare spatiu comun in spatiu comercial

Vreau sa cumpar o camera in care a fost acum ceva timp ghena blocului ( parter ). Acolo as vrea sa deschid un magazin de tip pet shop. Ce acte si ce autorizatii imi trebuie pentru acest lucru ? Ce autorizatii imi trebuie pentru a putea deschide acest tip de spatiu comercial ? Care este minimul obligatorii de amenajari ( apa calda/rece, toaleta , ....etc) ?
Pentru inceput ar trebui sa schimbati destinatia spatiului din spatiu comun in spatiu comercial.
Apoi incepeti sa-l autorizati pentru activitatea pentru care doriti sa o desfasurati in interior; aveti nevoie ca spatiul sa fie racordat la utilitati (minim energie electrica, apa, canalizare, salubritate)
De asemenea, aveti nevoie de autorizatie de functionare eliberata de Primarie si DSV.