avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate mia7761

Activitate mia7761

Va multumesc pentru raspuns si pentru sfatul dat, insa asa cum ati specificat si d-voastra acel contract este de adeziune cu clauze prestabilite, fara dreptul de a negocia clauzele introduse.
BUNA ZIUA
URMEAZA SA INCHEI CU UN FURNIZOR UN CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU EXECUTARE SUCCESIVA, CAND -LAM CITIT AM DAT PESTE UN ART CARE MA OBLIGA PERSONAL CA SI ADMINISTRATOR LA RASPUNDEREA IN NUME PROPIU SI SOLIDAR CU SOCIETATEA PT INDEPLINIREA OBLIGATIILOR ASUMATE, RENUNTAND LA BENEFICIUL DE DISCUTIUNE SI DIVIZIUNE.
VA ROG SA-MI SPUNE-TI DACA ACEASTA CLAUZA POATE FI INTRODUSA IN CONTRACT , PANA ACUM NU AM MAI INTALNIT-O IN NICIUN CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE,

Salariul minim de 670 lei se aplica indiferent de calificare? pot sa incadrez Agent vanzari cu salariul minim de 670 lei?
Răspuns la discuția Sotie - studiu dosar
da se poate dar cred ca trebuie sa faceti o cerere catre presedintele instantei prin care justificati un interes legitim de studiere a dosarului.
Buna ziua
Am o problema cu un client debitor al societatii unde lucrez. Pe scurt societatea mea a livrat marfa catre acest client doar in baza facturilor, neexistand contract comercial incheiat cu acesta.
La livrarea marfurilor si in baza facturilor acceptate si semnate s-au emis BO-uri ca si modalitate de plata, numai ca atunci cand au fost scadente le-a refuzat la plata. Vreau sa stiu daca nu am contract comercial incheiat sunt sanse sa-mi recuperez creanta?
Eu am incercat sa rezolv problema pe cale amiabila iar acesta m-a dus cu presul promitand ca plateste, fiind constient de faptul ca marfa nu am cum sa o iau inapoi pt ca nu mai exista, a vandut-o de mult.
Ce trebuie sa fac cum sa rezolv problema ? pot sa-l notific in baza OUG 119/2007 atata timp cat nu exista contract incheiat. Falimentul nu am posibilitate sa il cer deoarece debitul este mai mic de 10.000 lei.
Va multumesc
Mai este obligatorei dispozitia de repartitie de la somaj atunci cand faci angajari?