avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate mrsica

Activitate mrsica

Răspuns la discuția recuperatorii
L-as lua de manuta pe vecinu si i-am pune pe foaie calculul apoi i-as da si o copie a chitantei (un xerox e 0,5 RON), si ca acea datorie nu e prescrisa se face dovada cu legea.
Chiar frumos mistoul care il faceti (chiar m-ati facut sa rad)
Presupun ca lucreti la o firma de recuperare creante, si sunteti aici pe forum sa radeti de cei cu dotorii care nu mai au cum sa si le achite?
Va felicit domnule avocat si in acelasi timp va multumesc pentru raspunsul ironic (ultimul).
Alte pareri nu sunt???
Răspuns la discuția recuperatorii
Deci ce am inteles intr-un final e ca poate veni oricine la mine sa-mi spuna ca am sa-i dau bani si ei nu au nici o obligatie fata de mina sa se justifice cu acea datorie si se poate justifica numai in fata instantei.
Pentru cine e facuta legea pana la urma?
Noi cei care ne trezim cu astfel de datori ce drepturi avem? Sa stam si sa asteptam sa ne dea execute silit si pana atunci sa ne streseze cu telefoane si instiintari?
Răspuns la discuția recuperatorii
Sunt de acord ca instanta hotatareste dar vreau sa mi se faca si mie dovada ca acea datorie exista si sa stiu din ce cauza s-a ajuns la o suma datorata de 6 ori mai mare. ni macar acest drept nu am?
Atunci poate sa vina oricine la mine si sa spuna ca am dotorie de x RON la el si ca sa ii dau altfel ma da in judecata. Cum nu am fost niciodata intro sala de proces si nu vreau sa intru ma sperie gandu ca cineva ma va executa silit.
Răspuns la discuția recuperatorii
Atunci in ce cazuri se aplica aceasta Strategie de validare a restantei? Caci este pusa pe situl (blogul) unui avocat cunoscut care are o firma de recuperare creante si acolo spune ca se aplica in cazul in care suntem notificati sau somati de catre o firma de recuperare creante indiferent de unde provin datoriile (banca, telefonie mobila, etc).
As fi pus linkul dar nu stiu daca am voie!
Răspuns la discuția recuperatorii
u.b.i.k. a scris:

Da, este adevarat. Chiar daca e vorba despre o firma de telefonie mobila sunteti obligat sa platiti datoria pe care o aveti la ei. Apoi puteti sa-i injurati cat doriti si sa nu mai faceti niciodata abonament la ei.


Si eu nu am am nici un drept sa cer cele solicitate?
Discuție recuperatorii
Buna seara!
In urma cu aproximativ 2 ani am facut un abonament la Cosmote care mi-l platea mama. Eu am plecat din oras si mama nu a mai platit acest abonament. Acum aproximativ 1 luna primesc acasa un plic de la cosmte cu o declaratie de cesiune incheiata intre cosmote si creditexpress si o somatie de plata pentru 2 facturi neplatite insumand 360 RON dar la care s-au adaugat penalitati si s-a ajuns la o suma totala de 1734 RON. Pana la data primiri acestei somatii nu am mai primit nimic din partea celor de la Cosmote cum ca as avea ceva de plata catre ei.
Dupa o informare pe internet am trimis catre Creditexpress o scrisoare respectiv STRATEGIA DE VALIDARE A RESTANTEI, in care le solicit :
"-modul in care a fost calculata suma, cu defalcarea debitului principal fata de alte categorii de pretentii financiare cuprinse in total indicat
-copii ale documentelor in baza carora Creditexpress si Cosmote pretinde ca eu datorez aceste sume de bani
-sa imi demonstreze ca dreptul de a pretinde suma de bani nu este prescris conform legilor romanesti in materie de prescriptie extinctiva
-toate documentele sa imi fie trimise avans mentiunea conform cu originalul si avand semnatura originala si stampila reprezentantilor Cosmote.
Va notific de asemenea faptul ca, pana la data la care nu imi veti trimite un raspuns scris insotit de documentele solicitate, nu vreau sa ma mai contactati telefonic, e-mail sau in vreo alta forma si vreau sa notificati acest lucru atat catre Cosmote, in caz contrar urmand sa le cer daune in Justitie sub acuzatia de hartuire si amenintare nefondata.
Daca nu imi veti trimite raspunsurile scrise si documentele cerute in cele 30 de zile, voi prezuma faptul ca notificarea dvs. de plata a fost rodul unei erori, si va voi cere sa ma stergeti din baza dvs. de date, si sa incetati orice alte proceduri impotriva mea"
Imediat dupa primirea acestei scrisori sunt contactat de un reprezentant CreditExpress si imi spune ca nu imi va trimite nimic si o sa continue procedurile adica executarea silita la care le-am spus ca eu nu lucrez fiind somer si nu am bunuri pe numele meu, dar totusi doresc sa mi se faca o instiintare scrisa asupra solicitarii mele.
Apoi au revenit cu telefoane peste telefoane la care eu am spus sa mi se trimita cele solicitate la cere dansii spun ca nu sunt obligati sa imi trimita cele solicitate si sunt obligati decat in fata instantei sa le prezinte. Este adevarat???
Răspuns la discuția inselata si citata la politie
Am fost astazi la politie pentru a da declaratii si am mici nelamuriri:
1. La dosar sunt franturi din convorbirile avute cu el, facute de el cu telefonul mobil, se pare ca au fost taiate de el ca sa nu se auda si amenintarile lui. Se pot lua in considerare intr-un eventual proces, avand in vedere ca nu este convorbire cap-coada?
2. Sa ma impancientez ca politistul care ne-a luat declaratiile ar putea fi mana in mana cu el, din moment ce el mi-a aflat adresa, unde locuiesc, si chiar cand am fost sa dam declaratii? (pt ca cel ce a facut plangerea a sunat o prietena de-a iubitei mele in care i-a spus toate acestea, in timp ce noi eram sa dam declaratii).
Desi acest politist anchetator ne-a spus ca nu ar trebui sa ne facem probleme ca din ce a aflat mai mult ca sigur se va da neinceperea urmariri penale.
Răspuns la discuția inselata si citata la politie
Din cate am inteles sunt "traduse" convorbirile in care s-au facut amenintarile. De acolo ar rezulta ca el a inceput cu amenintarile si chiar recunoaste ca de acel credit s-a folosit numai el. Am si eu convorbirea respectiva pe telefon si am si sms in care ma ameninta pe mine si pe iubita. Se iau in considerare in momentul cand ma duc sa dau declaratia?
Ma numesc Marius si ma confrunt cu o problema la care sper sa gasesc lamuriri din partea dumneavoastra.
Iubita mea a facut un credit de nevoi personale unui amic de-al ei in urma cu 1 an, acesta promitandu-i ca-i va da banii in 3-4 luni. Nu a reusit sa-i dea dar a platit rata la banca cum era normal pana acum 2 luni, moment in care a inceput sa spuna ca nu-i mai plateste nimic. acum 1 luna am fost sa vorbesc cu asa zisul amic al ei sa vedem ce avem de facut mai departe (ramanem cu 1 credit pe cap sau plateste in continuare). Ne-am intalnit si nu recunostea creditul. A doua zi m-a sunat si ma ameninta ca imi taie capul si il arunca in strada si mie si ei si alte amenintari de genu la care am reactionat si eu tot cu amenintari. In momentul de fata ne trezim cu citatie la politie ca l-am amenintat noi pe el. El intre timp a fost la prietenii iubitei si s-a interesat de mine (unde stau, unde lucrez, ce masina am, etc). In momentul de fata ma simt eu amenintat de el si nu stiu cum sa procedez si ce sa fac?