avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate kyky_micky

Activitate kyky_micky

Buna ziua. Cum se pot dona actiuni Fondul Proprietatea OMV Petrom ? O ruda a mea de gradul 1 vrea sa-mi doneze cateva actiuni, a fost la Depozitarul Central, a obtinut extras de cont dar la notariat nimeni nu poate sa faca un act de donatie cu care sa mearga inapoi la Depozitarul Central sa realizeze transferul/donatia catre mine.
Am gasit pe site-ul: [ link extern ]
"Efectuarea transferurilor directe intre rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv Inapoi

Depozitarul Central poate opera transferuri directe de proprietate asupra instrumentelor financiare cu indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:

partile sunt rude sau afini pana la gradul patru inclusiv;
nici una dintre partile implicate intr-o tranzactie de acest gen nu este sau, ca rezultat al unei astfel de tranzactii, nu devine actionar semnificativ;
volumul cumulat al acestor tranzactii sa nu depaseasca intr-o perioada de 12 luni 1% din numarul total al valorilor mobiliare de acelasi tip si de aceeasi clasa, puse in circulatie de emitentul respectiv;
actul incheiat între partile mentionate sa fie autentificat de un notar public.

Operarea transferurilor directe intre rude sau afini pana la gradul al patrulea, la cererea partilor implicate, se realizeaza la sediul Depozitarului Central, in baza urmatoarelor documente:

cererea uneia din partile implicate in tranzactie sau a mandatarului acestora pentru efectuarea transferului;
actele de identitate ale partilor implicate in tranzactie si/sau al mandatarilor acestora;
actul translativ de proprietate autentificat de un notar public si, dupa caz, actele doveditoare ale gradului de rudenie;
dovada achitarii tarifului aferent operatiunii de transfer direct.

In vederea efectuarii transferurilor directe intre rude sau afini pana la gradul al patrulea, documentele mai sus mentionate pot fi transmise Depozitarului Central si prin intermediul Postei cu scrisoare recomandata (cu confirmare de primire) transmisa la sediul Depozitarului Central din Bulevardul Carol I nr 34 - 36, sector 2, etaj 8, cod postal 020922, Bucuresti."

Dar niciun notariat din Bucuresti nu vrea/nu stie sa faca un astfel de act de donatie !:frantic:
Răspuns la discuția Decizie de impunere anuala ANAF
OK, daca dau ANAF in judecata pot obtine anularea ?

Decizia CCR nr. 1394 din 26 octombrie 2010, definitivă şi general obligatorie, stabileşte că „dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. f) teza finală din Legea nr. 95/2006 sunt neconstituţionale, în măsura în care se interpretează că valoarea contribuţiei minime la fondul de asigurări sociale de sănătate, datorată de persoanele care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi alte venituri care se supun impozitului pe venit, nu poate fi mai mică decât cuantumul unui salariu de bază minim brut pe ţară, lunar“.

În decizie se arată că „fiscalitatea trebuie să fie nu numai legală, ci şi proporţională, rezonabilă, echitabilă şi să nu diferenţieze [...] pe criteriul grupelor sau categoriilor de cetăţeni. Prin urmare, aşezarea justă a sarcinilor fiscale trebuie să reflecte însuşi principiul egalităţii cetăţenilor în faţa legii, prin impunerea unui tratament identic pentru situaţii identice şi să ţină cont, în acelaşi timp, de capacitatea contributivă a contribuabililor, luând în considerare elementele ce caracterizează situaţia individuală şi sarcinile sociale ale acestora“.
OK, daca dau ANAF in judecata pot obtine anularea ?

Decizia CCR nr. 1394 din 26 octombrie 2010, definitivă şi general obligatorie, stabileşte că „dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. f) teza finală din Legea nr. 95/2006 sunt neconstituţionale, în măsura în care se interpretează că valoarea contribuţiei minime la fondul de asigurări sociale de sănătate, datorată de persoanele care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi alte venituri care se supun impozitului pe venit, nu poate fi mai mică decât cuantumul unui salariu de bază minim brut pe ţară, lunar“.

În decizie se arată că „fiscalitatea trebuie să fie nu numai legală, ci şi proporţională, rezonabilă, echitabilă şi să nu diferenţieze [...] pe criteriul grupelor sau categoriilor de cetăţeni. Prin urmare, aşezarea justă a sarcinilor fiscale trebuie să reflecte însuşi principiul egalităţii cetăţenilor în faţa legii, prin impunerea unui tratament identic pentru situaţii identice şi să ţină cont, în acelaşi timp, de capacitatea contributivă a contribuabililor, luând în considerare elementele ce caracterizează situaţia individuală şi sarcinile sociale ale acestora“.
Buna ziua. Am si eu un caz asemanator...azi am primit instiintare de plata de 8400 RON de la ANAF. Eu sunt casnica nu am obtinut niciun venit, nici macar pensie nu am, singurul venit pe care-l recunosc sunt banii obtinuti pe dividende la fostul Competrol (actulal OMV Petrom) dar sumele au fost mici, de pana in 50-70 RON pe an....nu mi se pare normal sa achit 8400 RON pentru mai putin de 300 RON cat am incasat pe dividende pana acum....am intrebat la ANAF ce pot face si mi s-a sugerat sa aduc un extras de cont de la BRD (banca de la care se incaseaza banii obtinuti din dividende) dar mi s-a spus ca si asa nu am absolut nicio sansa si ca trebuie sa achit 8400 RON...ce pot face totusi ?...le demonstrez faptul ca nu am incasat nici macar 10 % din cat ma pun ei sa platesc si ei nu inteleg ? ce inseamna bataia aceasta de joc ? ....este un abuz grosolan ! PS.: Mentionez ca sunt din Bucuresti, sector 4...ANAF Brancoveanu...
...si inca ceva...pentru amaratii aceia de bani luati pentru dividende banca BRD care a distribuit banii a oprit impozit, de ce trebuie sa mai platesc iarasi imozit pentru acei bani ?...si de ce atat de mult ?
[ link extern ] ...
"Dividende
Obligaţii privind declararea: Nu trebuie să declaraţi nimic. Impozitul pe dividende este deja reţinut de firma care vi le plăteşte; ea îl şi varsă la bugetul statului."
Răspuns la discuția Instiintare plata anaf
...si inca ceva...pentru amaratii aceia de bani luati pentru dividende banca BRD care a distribuit banii a oprit impozit, de ce trebuie sa mai platesc iarasi imozit pentru acei bani ?...si de ce atat de mult ?
[ link extern ]
"Dividende
Obligaţii privind declararea: Nu trebuie să declaraţi nimic. Impozitul pe dividende este deja reţinut de firma care vi le plăteşte; ea îl şi varsă la bugetul statului."
Răspuns la discuția Instiintare plata anaf
Buna ziua. Am si eu un caz asemanator...azi am primit instiintare de plata de 8400 RON de la ANAF. Eu sunt casnica nu am obtinut niciun venit, nici macar pensie nu am, singurul venit pe care-l recunosc sunt banii obtinuti pe dividende la fostul Competrol (actulal OMV Petrom) dar sumele au fost mici, de pana in 50-70 RON pe an....nu mi se pare normal sa achit 8400 RON pentru mai putin de 300 RON cat am incasat pe dividende pana acum....am intrebat la ANAF ce pot face si mi s-a sugerat sa aduc un extras de cont de la BRD (banca de la care se incaseaza banii obtinuti din dividende) dar mi s-a spus ca si asa nu am absolut nicio sansa si ca trebuie sa achit 8400 RON...ce pot face totusi ?...le demonstrez faptul ca nu am incasat nici macar 10 % din cat ma pun ei sa platesc si ei nu inteleg ? ce inseamna bataia aceasta de joc ? ....este un abuz grosolan ! PS.: Mentionez ca sunt din Bucuresti, sector 4...ANAF Brancoveanu...
Buna ziua. Am o problema cu cadastrul, mai exact o fasie de 2 metri latime si 50 lungime se suprapune in actele cadastrale cu cele ale vecinului (acea portiune apare ca fiind si la mine si la el). Am fost la o firma care zicea ca are ca obiect de activitate intocmirea de acte cadastrale si am primit telefon de la ANCPI / ONCPI Ilfov prin care am fost instiintata ca s-a respins refacerea actelor (desi vecinul a dat procura notariala prin care a recunoscut ca suprafata care apare si la mine si la el imi apartine). Ce solutie as avea astfel incat actele pentru cadastru sa fie corectate ? M-am inscris in audienta la ANCPI / ONCPI....dar nu stiu ce sanse am sa fiu inteleasa....Multumesc.
Daca ma adresez instantei judecatoresti, implica timp indelungat ?...si cam la ce costuri sa ma astept ?
Acest om are ceva probleme...am fost la primarie sa cer ajutorul functionarilor de acolo si acestia l-au invitat la primarie si i-au expus problema, mai mult de atat i-au spus ca daca nu ma lasa sa-mi renovez peretele o sa primeasca amenda pentru ridicarea unei constructii fara autorizare (anul trecut si-a ridicat o alta constructie (o casa/vila cu 2 nivele si nu a cerut autorizatie)....atunci a zis ca este de acord si cand am ajuns acasa a zis ca nu mai este de acord.
La o eventuala problema nu pot avea ca martori functionarii primariei ?