avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate tony123

Activitate tony123

Buna ziua! Ma intereseaza daca o persoana care a avut carte de munca 3 ani dar acum nu mai lucreaza si care in prezent este la liceu seral, necasatorita, poate avea medic de famile. daca da pe ce baza? ii trebuie adeverinta de la scoala? Multumesc
Discuție indemnizatie
Buna ziua! Un pfa primeste indemnizatie crestere copil? Ce trebuie sa plateasca? doar contributia pt asigurarile sociale de 6,5% si impozitul de 16%. Si cu cat timp inainte de nastere trebuie sa infiinteze pfa-ul? Acum persoana respectiva are contract de munca, dar va fi data in somaj in iunie si vrea sa infiinteze un pfa. Multumesc
Răspuns la discuția bani in casa
Nu am contract de munca. dar ca administrator iti trebuie neaparat carte de munca?daca nu ma insel am auzit ca si administratorul poate sa fie platit fara carte de munca. daca da pe ce baza? multumesc
Răspuns la discuția bani in casa
Multumesc din nou. Banii la un eventual control exista. Dar vreau sa ii scot din firma fara sa fac vreo achizitie.Cum pot? Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu vreau sa fac nimic ilegal, dar acum nu pot sa trec banii pe dividende pt ca provin din 2008, nu vreau sa fac investitii sau sa achizitionez ceva, vreau sa-i scot din firma legal si sa platesc impozitul legal.Inca nu m-am hotarat daca vand firma sau o suspend si vreau in ambele cazuri sa o las pe 0. multumesc
Răspuns la discuția bani in casa
Multumesc pt raspunsuri. Vreau sa precizez ca firma nu mai are venit din 2008, de atunci provin banii din casa. Nu mai vreau sa fac achizitii, vreau doar sa-i scot din firma si sa platesc impozitul aferent(dar cat mai mic 16%). cum pot sa fac asta? ca asociat, ca administrator?
Discuție bani in casa
Buna ziua. Vreau sa suspend o firma, dar am bani in casa cam multi, cum as putea sa fac sa 'scap de ei', sa platesc administratorul? cat se plateste impozit pt asta? pe dividende nu pot sa bag ca sunt bani proveniti din anii anteriori.Ma sfatuiti si pe mine va rog cum as putea sa aduc casa pe 0 cu minim de impozit. multumesc
Multumesc, dar nu prea pricep ce inseamna: 'Art. 31
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare'. Daca fac actul aditional la notar nu este valabil?Sau nu se poate face asa ceva?
Multumesc mult pt raspunsuri. Se pare ca trebuia sa spun mai multe. Incerc acum sa explic mai bine: Am avut banii inainte de a-l cunoaste pe sotul meu, nu pot sa demonstrez asta pt ca nu i-am avut la banca, i-am avut la 'saltea' in euro. Actele pt terenul respectiv (cadastru, intabulare) au durat mai mult decat ar fii trebuit, eu intre timp am ramas gravida si am vrut sa ne cununam inainte de a naste, de aceea actul de vanzare cumparare pt teren s-a facut dupa casatorie. In contract nu sunt precizate cotele, este pe numele meu dar este precizat ca sunt casatorita. Acum as vrea sa specific aceste cote, cu toate ca sotul meu nu a contribuit cu nimic. Eu nu consider acest teren bun comun pt ca nu a contribuit cu nimic la cumpararea lui, din pacate actele s-au facut dupa casatorie. multumesc
Buna ziua! Am cumparat un teren in 2006, sotul meu (cu care am facut cununia in acel an) neparticipand cu nimic. Se poate face acum un act aditional in care sa se mentioneze procentajul 95% pt mine si 5% pt sot?Multumesc
Răspuns la discuția somaj-1/2 norma in 2 locuri
Multumesc mult pentru raspuns