avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate gechi123

Activitate gechi123

eu exact asta vreau, sa-mi restituie avansul, chiar daca m-a incurcat destul de mult si am avut ceva cheltuieli pana acum daturita lui.
Cat despre avocat, cam asta caut aici pe forum :D.
Situatia mea este urmatoarea: Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pentru un imobil in calitate de cumparator, platind si un avans. In urma verificarii actelor in fata notarului, s-a ajuns la concluzia ca proprietarul nu detinea autorizatii pentru anumite modificari aduse imobilului(extindere pe spatiul comun din scara blocului). Am intrebat de cateva ori daca are autorizatie si mi-a raspuns ca da, martorii confirma acest lucru, dar nu este trecut in antecontract o asemenea clauza.

Intrebarea mea este: se poate anula acest antecontract in acest caz si eu sa-mi recuperez avansul? Proprietarul refuza sa-mi inapoieze avansul pe motiv ca ne-am razgandit, dar el practic a incercat sa ne insele.
Va multumesc pentru raspuns.
va multumesc pentru raspuns.

O zi buna!
Ciprian
Doamna Cristea, asta am inteles, el nu poate vinde ceva ce nu detine. totuwi, exista riscul ca eu sa cumpar azi apartamentul, si maine sa fiu amendat pentru lipsa autorizatiei, sau chiar sa fiu obligat sa demolez acea parte??
Buna ziua,

Vreau sa cumpar un apartament situat la parter, care s-a extins in fata blocului pe o suprafata echivalenta cu balconul celor de la etajele superioare. Proprietarul are proiect pe acele modificari din 1994(se pare ca inainte acolo a fost o societate comerciala cu intrarea din strada acum a transformat usa de intrare in geam) dar nu are nici o autorizatie de constructie. De asemenea nu ar drept de proprietate pe terenul pe care s-a construit. Care ar fi riscurile daca as cumpara acest apartament? Se poate obtine autorizatia de constructie dupa?

Va multumesc pentru raspuns.
Ciprian