avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate ivanov teodora

Activitate ivanov teodora

Buna ziua. Povestea mea este una care o au multi dintre noi, am ramas fara servici somajul s-a terminat si as dori daca imi poate raspunde cineva cum trebuie sa procedez si unde trebuie sa merg ca sa imi fac o asigurare medicala ca sa pot beneficia si eu macar de un tratament minim in acest minister (unde am lasat bani 20 de ani si am avut doar 2 internari atunci cand am nascut a tinut dzeu cu mine sa fiu sanatoasa pana acum). Si daca stiti cam ce costuri implica acest lucru.
Va multumesc, o zi buna.
Buna ziua, as dori daca se poate sa primesc un sfat.
Am fost casatorita azi am terminat divortul. Din mariaj avem impreuna un copil in varsta 20 ani care acum este la facultate in anul 2. Sotul meu tatal copilului a vrut sa ii fixeze o pensie alimentara de 200 de roni cu care nu sunt deacord deoarece nu l-a interesat niciodata cum a ajuns copilul lui mare si cu bursa la facultate si in plus are un salariu net de 2700 ron.
Avand in vedere varsta copilului va rog sa ma invatati ce trebuie sa facem (eu sau copilul) pentru a primi pensia alimentara care i se cuvine.
Va multumesc mult.
Buna ziua, as dori daca se poate sa imi spuna cineva: dupa depunerea actelor de divort cu cerere de plata a pensiei alimentare catre un copil adult care este la facultate, incepand de cand trebuie sa plateasca din data depunderii actelor sau dupa terminarea divortului. Prima infatisare a divortului este pe 14.09.2011 iar tatal a primit deja la serviciu instiintare de plata a pensiei alimentare.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția sechestru casa
Nu am primit nici o corespondenta doar un mesaj pe telefon care suna asa:
Un agent de executare va ajunge la dvs in cursul zilei de maine. Va rugam sa ne contactati la nr. de tel. .......... pentru a cominica ora la care puteti fi gasit.
Am sunat am spus ca in jurul orei 11 sunt acasa iar domnisoara foarte raspicat ma intrebat cu cine mai locuiesc si a tinut sa ma instiinteze ca va pune sechestru pe casa chiar daca nu este pe numele meu si doar mostenirea sotului. Iar cand am intrebat daca este normal pentru 3500 euro sa nu ajungem la o intelegere si sa puna sechestru pe un apartament in care locuiesc 8 persoane a zis ca nu o intereseaza.
Răspuns la discuția sechestru casa
Va multumesc mult, nu apartamentul nu imi apartine, sotul are 1/3 din el in urma succesiunii dupa tatal lui.
Discuție sechestru casa
Va rog din suflet sa imi dati un raspuns am un credit restant de 3500 euro si am fost anuntata ca maine vine executorul sa puna sechestru pe casa. Casa in urma succesiunii este a soacrei sotului meu si a cumnatei . Sotul nu este girant sau coplatitor la creditul meu, se poate pune sechestru atata timp cat eu nu dispun de acest apartament?
Va multumesc
Răspuns la discuția executare silita
Deci maine sa incerc sa esalonez plata. Va multumesc mult. Dar nu am inteles de ce mi-a zis ca vine cu politia ca nu sunt chiar un criminal. Sincera sa fiu sunt foarte speriata dar dvs m-ati mai linistit putin spunandu-mi ca nu poate pune sechestru pe casa.
Răspuns la discuția executare silita
Nu sotul nu este nici girant nici coplatitor dar ei zic ca pun sechestru pe casa nu mi-a venit nici o instintare mi-a venit azi un mesaj pe telefonul mobil si am sunat eu la ei.
Va rog mult ajutati-ma.
Am avut un credit de nevoi personale fara garantii si nu am mai putu platii ratele.
Azi am fost sunata ca maine sa fiu acasa ca vine executorul si m-a amenintat ca pune secrestu pe casa(care nu este proprietate personala are sotul o cota parte dupa moartea tatalui sau).
Va rog mult invatati-ma ce sa fac serviciu nu am bunuri proprii nu am ce sa fac maine
Suma cu penalizari s-a ridicat la 14800 ron.
Va multumesc anticipat.
Discuție citatie divort
Se poate sa imi spuna cineva daca stie in cat timp de la depunerea actelor de divort vine citatia. Actele au fost depuse azi 07.04.2011 si are termen pe data de 14.09.2011.
Va multumesc o zi buna.