avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate DORISSS

Activitate DORISSS

Răspuns la discuția concediu de studii fara plata
programul este pana la 16.300, iar cursurile incep la 16.00

iar daca nu sunt prezenta, pot sa am restante la unele cursuri
Se poate solicita concediu de studii fara plata si daca participi la cursuri in timpul semestrului la master (cursurile sunt dupa ora 16,00)?...nu sunt in sesiune examene
Se poate solicita concediu de studii fara plata si daca participi la cursuri in timpul semestrului la master (cursurile sunt dupa ora 16,00)?...nu sunt in sesiune exame
in antecontract este mentionat ca :
cumparatorul isi pierde avansul jn cazul neachitarii diferentei de bani in termen de 6 luni, iar eu ca vanzator , daca nu mai inchei contractul de v-c ii platesc dublul sumei de avans
la notariat mi s-a spus ca daca cumparatorul nu plateste diferenta de bani ajungem in instanta si acesta poate sa-si recupereze avansul dat conform noului Cod civil avand drept de ipoteca echivalent cu suma avansului
eu sunt vanzatorul.........la notariat mi s-a spus ca neonorarea diferentei de bani de catre cumparator in termenul stipulat in antecontract duce la ajungerea in instanta si acest cumparator poate sa-si recupereze avansul dat
multumesc
dar la notar mi s-a spus ca ajung in instanta ca sa-mi recuperez diferenta de bani si nici atunci nu este sigur deoarece cumparatorul poate sa-si ceara avansul (dupa noul Cod civil)
ce risc imi asum ca vanzator, dupa noul Cod civil, daca cumparatorul nu-mi plateste diferenta de bani?
va multumesc
Am ajuns la stadiul de evaluare apartament si teren la judecatorie , dupa 1 an prin tribunal...fratele cu care ma judecat pe apartamentul parintilor nu vrea sa plateasca 1/2 din tariful evaluatorului, iar la judecatorie ne-a spus ca se va suspenda dosarul...daca platesc si partea lui, ce va urma? Multumesc
Răspuns la discuția impozit primarie mostenire
Nu mai stiu..a spus ca exista o suma fixa de 2416 lei(RON) la care se adauga 1% la valoare ce depaseste suma de 5000 lei pana la valoarea ce o stabileste evaluatorul