Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In instanta cu antecontract imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In instanta cu antecontract imobil

eu sunt vanzatorul.........la notariat mi s-a spus ca neonorarea diferentei de bani de catre cumparator in termenul stipulat in antecontract duce la ajungerea in instanta si acest cumparator poate sa-si recupereze avansul dat
multumesc
Pentru un raspuns adecvat sunt necesare mai multe detalii. De principiu, cumparatorul care nu achita la termenul stipulat in contract diferenta de pret nu poate cere restituirea avansului, deoarece culpa in neexecutarea antecontractului ii apartine.
Admin, administrator
la notariat mi s-a spus ca daca cumparatorul nu plateste diferenta de bani ajungem in instanta si acesta poate sa-si recupereze avansul dat conform noului Cod civil avand drept de ipoteca echivalent cu suma avansului
Aţi prevăzut o clauză de arvună (pierderea avansului de către promitentul cumpărător în situaţia în care se răzgîndeşte)?

Chiar dacă nu, promitentul cumpărător nu poate fi în situaţia de a introduce o acţiune în desfiinţarea contractului decît în situaţia în care este prevăzută în contract o astfel de posibilitate.

Dacă nu vrea să plătească preţul la termenul stabilit, nu aveţi nicio obligaţie de a încheia contractul de v/c. Mai mult, puteţi cere rezoluţiunea antecontractului, cu pierderea sumei stabilite cu titlu de arvună sau, în lipsa clauzei de arvună, cu plata de daune interese.

Mirela David avea dreptate. Reveniţi cu amănunte.
in antecontract este mentionat ca :
cumparatorul isi pierde avansul jn cazul neachitarii diferentei de bani in termen de 6 luni, iar eu ca vanzator , daca nu mai inchei contractul de v-c ii platesc dublul sumei de avans
Somaţi cumpărătorul prin executorul judecătoresc. Cereţi-i să facă plata. Eventual, dacă s-a împlinit şi termenul pentru încheierea actului autentic, somaţi-l să se prezinte la notar. Dacă nu se prezintă, cereţi notarului o încheiere de certificare.

După toate acestea, dacă nu achită sau dacă nu se prezintă la notar, nu mai există din partea dumneavoastră nicio culpă.

Avansul nu îl poate pretinde. Îl împiedică clauza de arvună.