avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate aledical

Activitate aledical

Răspuns la discuția Cost expertiza
procurorul de caz
Discuție Cost expertiza
am un dosar penal de delapidare suma recunoscuta de mine este de trei ori mai mic decit sa constatat de catre expert la prima expertiza iar la 2 expertiza sa constatat cu 120 000 lei mai putin comisarul care investigeaza cazul pune presiuni sa recunosc aceasta suma el afirmind sa ma bucur ca a scazut prejudici si acesta datorita procurorului de caz care avea dubi la suma care am recunoscuto si suma expertului care era identic cu cel cerut de firma.In acest caz in care expertul scade dela o expertiza la alta 120 000 lei pot cere si o a 3 expertiza? cit ma coasta o expertiza ? daca expertiza mea este cea corecta pot aduce acuzatii expertului si daune pentru ca una e sa fii judecat la o valoare si alta daca suma este de 3 ori mai mica.
buna ziua este vorba de un dosar de delapidare la prima expertiza de si eu am cerut sa se verifice acea lista care o aveam eu de la firma la plecare expertul a luat ce a spus firma de 3 ori suma sustrasa de mine . Eu detin un scadentiardupa plecare cu 2 luni cu firmele cu care eu am colaborat si nu am predat sumele la caserie acea este paguba . procurorul a trimis dosarul la politie pentru acere unele lamuriri in privintia sumei de 3 ori mai mare decit aveam eu la plecare.La a 2 expertiza a iesit jumatate din suma de la prima expertiza .Eu inca de la inceput am anutiat organele de ceretare penala ca firma ar avea o intelegere cu expertul pentru ca ei stiu ca eu nu am bani sa platesc un expert.Pot depune plingere in potriva firmei si a expertului pentru inducerea in eroare a organelor de cercetare penala? pot cere si o a 3 expertiza? va multiumesc.
Răspuns la discuția inchisoare cu suspendare
va multiumesc pentru raspuns nu am avocat pentru ca nu imi permit dar am spus pocurorului ca expertul a gresit expertiza cu o suma de un miliard opt sute mii lei desi dupa expertiza am depus o contestatie la politie dar nu sa luat in calcul plingerea mea.Pot lua legatura acum cu acel expert sa il intreb daca a verificat toate actele pe care eu am cerut sa se verifice.
Buna seara am savirsit o delapidare procurorul a schimbat incadrarea la deosebit de grava de la 10-20 ani nu am reusit sa restitui din bani dar am colaborat cu anchetatorii nu am antecedente m-am autodenuntiat . Am vreo sansa sa primesc cu suspendare la aceasta incadrare?
Răspuns la discuția rechizitoriu
am o plingere penala din 2010 care acum a ajuns la procuror am recunoscut iar procurorul ma anuntiat ca voi primi acasa dar nu stiu ce si cind?
Discuție rechizitoriu
Cit timp poate dura un rechizitoriu daca eu imi recunosc vinovatia? Am fost chemat la procuratura unde am recunoscut fapta si am semnat o hartie pe care nu am citit ce scriea dupa care procurorul ma anuntiat ca voi primi acasa dar nu stiu ce?
cit timp poate dura pina la finalizarea unui dosar de delapidare daca la politie a durat 2 ani iar acum dosarul se afla la parchet faptuitorul recunoaste vina.
La Parchet ce se va intampla, ma va aresta?

Editat de moderator simonette12- am rugamintea sa nu mai editati mesajele cu litere majuscule- pct.1.2 din Regulament
Buna seara va rog daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi.Am savirsit o fapta penala delapidare dosarul a fost inregistrat in 2010 la politie am fost chemat de 3 ori la declaratii unde am recunoscut fapta deoarece eu m-am si autodenutiat la firma . Nu am fapte penale si am colaborat cu organele de cercetare penala nu am avocat si nici nu imi permit acum am primit citatie de la parchet cu siguranti ma voi prezenta si voi declara acelas lucru ca sint vinovat asta e am gresit trebuie sa platesc. Doresc sa stiu voi fii arestat sau ce se va intimpla? am sanse de si voi sustine ca sint vinovat sa scap cu suspendare?