avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1824 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters126274

Activitate ContSters126274

Am incheiat un credit ipotecar in 2008. La data respectiva apartamentul a fost evaluat de banca la suma de 106000 euro iar valoarea creditului a fost de 60000 euro. Aferent contractului de credit s-a incheiat o polita de asigurare, valabila pe toata perioada creditului. Imobilul fiind asigurat la valoarea evaluata respectiv 106000 euro. Intre timp valoarea de piata a apartamentului (2 camere, decomandat) a scazut la 50-55000 euro. Am solicitat bancii sa-mi comunice modalitatea de schimbare valorii politei de asigurare conform valorii de piata a apartamentului la momentul actual, dar care sa acopere valoarea restului de plata a creditului asigurat (aprox. 50000 euro). Banca mi-a comunicat ca nu poate schimba valoarea evaluata a apartamentului, mentinandu-se tot la 106000 euro, La momentul actual nu imi permit sa platesc o noua evaluare.
Care sunt caile de urmat si eventual daca aveti ceva modele de cereri

Răspuns la discuția fond de rulment
Nu cred ca este cazul sa judecati oamenii fara sa-i cunoasteti...
Pe chitanta de intretinere este specificata suma care reprezinta fondul de rulment si reparatii(separate).Pana acum nu m-a interesat suma care mi se opreste, erau alte vremuri si aveam incredere in administrator.Administratorul a dat bir cu fugitii si nimeni nu ne poate spune ce suma are fiecare apartament la fondul de rulment.Nu sunt singurul in aceasta situatie, suntem un bloc intreg.Noul administrator ne-a comunicat ca nu are acte decat pe ultimii 5 ani, restul nu mai exista si nu are cum sa ne spuna ce suma avem fiecare apartament la fondul de rulment.Eu unul mi-am calculat din chitantele detiunute de mine ca si altii din bloc si asa am constatat ca avem sume foarte mari retinute.
Nu exista niciun registru de evidenta a fondului de rulment si pana acum 2 luni toti banii erau tinuti in casa la vechiul administrator.
Daca se pun intrebari pe acest forum nu cred ca persoana care le adreseaza trebuie luata in ras, sunt atatia oameni care nu vor decat sa fure...daca am fi specializati toti in detoate am fi GENII.
Multumesc!
Răspuns la discuția fond de rulment
Si totusi daca cheltuielile lunare de intretinere pe ultimul an au fost de 400 ron, mie de ce mi-a oprit atat de mult?
Nu exista posibilitatea sa mi se scada plata urmatoarelor luni la intretinere din fondul de rulment? Nu am nicio datorie la intretinere, ba chiar am platit in avans 250 ron.
Discuție fond de rulment
Buna ziua,
de curand am calculat ce suma am platit la fond de rulment de cand m-am mutat in apartament (20 ani) si am constatat ca pana acum am platit 2302 lei.
Este normal sa mi se opreasca o suma asa de mare?
Ce pot face sa mi se restituie din suma sau cel putin sa nu mai platesc intertinerea o perioada?
Răspuns la discuția cum inregistrez?
Exista contract cu dobanda
Răspuns la discuția cum inregistrez?
Mai am o intrebare, daca s-au scos bani din banca pentru cheltuieli deplasare (pe o perioada de 3 luni) inregistrez ca avans spre decontare?
S-a deschis o societate neplatitoare de TVA, care este alimentata financiar de o firma din Egipt.
Cum sa inregistreaz in conta aceste sume?
Discuție marfa de la pf
Am voie sa cumpar de la PF marfa si sa o inregistrez in contabilitate? Cum?
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
- societate cu un singur angajat trebuie depusa declaratia 010?
- salariat incepe azi si isi va luat salariul pe 30, contributiile pt luna septembrie cand trebuiesc platite (salariat si angajator)
- in ce conturi se platesc contributiile pt salariat si angajator.
-- daca un salariat are CIM cu data de 12.09 si se inregistreaza in Revisal dupa 10 zile ce probleme apar?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract contabiliate
Cum sa aleg o firma serioasa?