avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate natty1954natty1954

Activitate natty1954natty1954

Discuție inscriere auto
buna ziua, eu locuiesc acum pe teritoriul germaniei si doresc sa ma intorc in tara, intrebarea mea mea este daca am o masina aici proprietate personala si doresc sa o aduc in tara si sa o inmatriculez mai trebuie platita taxa de mediu sau nu ,si daca nu ce acte trebuie .Va multumesc
Răspuns la discuția Casare mijloc de transport
sechestru...pt neplata datorii la bugetul staului
buna dimineata... avem un buldoexcavator in val.de 186.270 lei (amortizat 100%)care a luat foc si a ars in proportie de 90 %... administratorul vrea sa il caseze...intrebarea mea este cum pot sa il casez ....tinand cont ca acesta este girat la Finante (dar era in custodie la noi pt a ne putea desfasura activitatea) .Mentionez ca nu avem nici un proces verbal de la Pompieri sau de la o alta institutie ....cum ca este distrus in proportie de 90 %..... va multumesc
Discuție Diurna salariat
buna ziua....am detasati muncitori la lucru la o distanta mai mare de 5 km...pleaca dimineata si se intorc seara....intrebarea mea este daca pot sa le dau diurna cf legii 13*2.5 = 32.5 lei pe zi/muncitor , fara acte doveditoare ( facturi ,chitante ,etc) numai in baza delegatiei...sau exista alta modalitate ..pt ca seful meu spune ca se poate. .... multumesc
buna dimineata ...am primit o factura de la furnizor pentru o lucrare ,in care se specifica "cota parte garantie tehnica " cf contract , TVA la incasare . Intrebarea mea este in ce cont sa o inregistrez , avand in vedere ca eu trebuie sa o achit in aceasi zi . Mentionez ca noi suntem subcontractori la lucrarea respectiva ...va multumnesc .
buna ziua, am preluat o societate si am constatat urmatoarea gresala si nu stiu cum sa o remediez... conturile 281din balanta privind amortizarile nu au aceasi solduri cu situatia amortizarii mijloacelor fixe din fisa ....nu stiu ce s-a intamplat...in contul 281 am o valoare totala de 987.490,62 iar in fisa amortizarilor am 1.023.423,45, o valoare destul de mare in suma de 35. 932,83 lei .Mentionez a bilantul a fost depus pt 2012 .va multumesc
buna ziua ...cum sa inregistrez in contabilitate : in data de 21.02.2013 am primit o factura proforma pt materiale de constructii , dar in acelasi timp am facut si proces verbal de custodie (pt ca nu am ridicat marfa de la furnizor) , numai plata s-a facut in baza facurii proforma.

va multumesc.
Răspuns la discuția declaratia 205
va multumesc , va doresc o zi buna
Discuție declaratia 205
buna ziua , pana la ce data se depune declaratia 205 impozit dividende 2011, va multumesc
buna ziua, in luna decembrie am casat mijloace de transport si le-am dus la fier vechi , eu am facut urmatoarele inregistrari in contabilitate si nu stiu daca este corect...mentionez ca sunt amortizate integral
4111 = 703 valoare 18 748
4427 taxare inversa
6351 = 4111 valoare 562.56 (taxa mediu 3%)
6351 = 4111
281=213 15.107.67 valoare inventar

346 = 711 val.18748
711 = 346 val.18748

sau trebuia facuta NC

4111 = 7583
va multumesc