Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare factura proforma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare factura proforma

buna ziua ...cum sa inregistrez in contabilitate : in data de 21.02.2013 am primit o factura proforma pt materiale de constructii , dar in acelasi timp am facut si proces verbal de custodie (pt ca nu am ridicat marfa de la furnizor) , numai plata s-a facut in baza facurii proforma.

va multumesc.
INREGISTRATI in contul 408-furnizori facturi nesosite.,adica

%=408 valoare platita
301 materiale(sau custodia ct.351)
4426 val Tva platita
Pentru ca nu au fost ridicate materialele de constructii,deci nu numai factura este nesosita,consider ca ar trebui sa solicitati pentru suma platita in baza facturii proforme,
factura de avans pe care sa o inregistrati 409/4426 = 401 si 401 = 5121 cu suma deja platita.