avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiu Catalin Nicolaescu

Activitate Laurentiu Catalin Nicolaescu

Răspuns la discuția D318
Buna ziua,
Spre deosebire de formularul vechi, la descriere nu mai trebuie completat nimic, cu exceptia cazului in care folositi codul 10.
Răspuns la discuția adeverinta crestere copil
Exista o diferenta intre venitul net si salariul net, iar ceea ce sa ia in calcul se numeste salariu net. Cine a invatat la scoala contabilitatea salariilor stie ce vb.
Buna seara,
:O Am descarcat si testat putin noua varianta de Revisal, publicata astazi, 01.08.2011 si personal o gasesc foarte greoaie. Pe langa acest lucru constat ca aplicatia ruleaza extrem de greu cu cativa salariati.
Daca dintre domniile voastre mai exista cineva care are chef de "teste", astept opinii!
Răspuns la discuția CIM cu 1 zi/pe luna
Faceti contractul de munca exact asa cum lucreaza. O zi pe luna, mentionati care zi si intre ce ore va lucra, iar in pontaj scrieti exact ca si in contract: prezent in ziua respectiva si pontat cate ore a lucrat. Legea permite incheierea de contracte de munca cu program flexibil. Deci in cazul de fata salariatul va lucra 5 ore /sambata(ex.) si 5 ore/ luna si asa o sa-l pontati. Aveti grija, insa, ca in ac. caz salariatul nu poate efectua munca suplimentara, decat in caz de forta majora.
Răspuns la discuția despre avantajul mediatorilor
Intreb si eu: cum ajungi mediator?
Răspuns la discuția concediu medical
Va multumesc frumos pentru sugestia din privat si, cu mentiunea ca n-am stiut acest lucru, imi cer scuze pentru fapta mea.
Răspuns la discuția concediu medical
din pacate nu ai ce sa faci...decat daca... Conform art. 60 alin. 1 lit. a din Codul muncii concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca stabilita prin certificat medical conform legii. De la aceasta regula exista o singura exceptie prevazuta de art. 60 alin. 2 din Codul muncii, conform caruia prevederile alin. 1 al aceluiasi articol nu se aplica in cazul concedierii pentru motive care intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului
Răspuns la discuția concediu medical
in primul rand daca angajatul respectiv mai este pe statul de plata, adica nu este concediat, trebuie sa faceti declaratia de sanatate, respectiv cci doar cu el si sa o depuneti ca si pana atunci si implicit trebuie sa ii si platiti concediul medical;
asta daca nu ati "trimis in somaj" si angajatul respectiv
Răspuns la discuția somaj
scuze...lg. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca vezi si aici www.avocatnet.ro/content/art...
Răspuns la discuția somaj
da, cu o conditie: Art. 34. - (1) pct. b) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;