avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Activitate Ramodea

Activitate Ramodea

Răspuns la discuția declaratia 600
Declaratia 600 se refera la pensii, NU are nici o legatura cu venitul estimat pe anul 2013 sau ce ati realizat pe 2012. Daca sotia Dvs vrea sa isi plateasca contributia pe 2013 pentru a beneficia de pensie in viitor depune declaratia cu venit minim de 741lei/ luna si va plati trimestrial CAS, iar daca nu vrea sa plateasca, nu depune.
Răspuns la discuția pfa-392
Buna,
avand in vedere faptul ca pe 2010 se putea trece DIN NOU la norma de venit(deci nu venit real), de unde se calculeaza cifra de afaceri?Pt ca rapoartele Z exista, dar daca cumpararile nu s-au pastrat(bonuri, chitante, facturi, etc)....

Multumesc anticipat de raspuns,

Andreea
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
onest
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
ezoteric
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
refuz
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
educat:D
Nu am spus nici o clipa ca daca trimit declaratiile le si platesc.La cum decurg lucrurile in tara asta, peste 2 luni se trezesc ca de fapt nu trebuia si atunci ce?Ma mai duc o data sa cer banii inapoi?Dupa cum am spus la inceput, astept cuminte sa-mi calculeze ei ce am de platit, daca tot trebuie sa platesc.Cu un singur lucru nu ma joc:impozitul, ca ala e sigur.In rest, datoria lor e sa ceara.A mea e sa platesc, daca am si cand am.Vroiam doar sa stiu ce ma asteapta daca nu depun declaratiile.

Andreea R.
#-oAsa m-am gandit si eu, ca pana la dosar penal mai este mult si bine, dar toata lumea stie cum pot fi "unii" taximetristi, le place sa "exagereze"(asta asa, in termeni amicaliB-))Eu una am luat-o logic: impart venitul estimat pe 2010 in declaratia de impozit la 12 luni si apoi la fiecare luna calculez 0.5% somaj, 10,5% sanatate si 5.5% cas, le trimit pe posta si sa se spele pe cap cu ele.:sorry:
Multumesc de ajutor.
Andreea R.
Buna ziua,

As avea si eu o nelamurire in toata harababura aceasta creata cu declaratiile PFA-arilor.Peste tot se spune despre data limita de depunere 25 august, dar ce se intampla daca nu reusesti sa depui aceste declaratii???
Sotul meu este PFA cu activitate taximetrie(activitate independenta, dupa clasificare), incepand din acest an cu norma de venit.Ok, impozit 16 %, platit la trimestru.Cas plateste din 2004, de cand nu a mai fost angajat, iar in 2009 cand adevenit PFA, cei de la fortele de munca au spus ca merge in continuare contractul vechi(de persoana fizica, venit minim) fara modificari.Si acesta se plateste regulat sau cu penalitati de intarziere,daca a fost cazul.
Dar CASS si somaj?Vreau sa mentionez faptul ca in martie am inceput demersurile pt plata la CASS, dar ne-au descurajat cele 3 zile de stat la coada la calculat pe anii precedenti si la incasari.Ne-am gandit ca oricum vor calcula ei si vor trimite hartie acasa, de ce sa ne distrugem nervii ca sa le dam niste bani??
In iulie sotul a avut un mic accident si a avut piciorul in ghips 3 satamani, apoi a trebuit sa-l menajeze(cum sa faca taxi cu piciorul umflat?) si a reinceput activitatea ieri, cand am aflat si grozavia.La ce sa calculeze cass si somaj daca e cu norma de venit si in iulie nu a lucrat?

Asa, si acum "cireasa de pe tort"! Colegii i-au spus ca i se deschide dosar penal daca nu depunem declaratiile.E adevarat?Se poate ajunge la asa ceva?Amenzile sunt de la sine intelese, dar dosar penal?

Multumesc anticipat pt lamurire.Desi, la cate am citit, nu cred ca ma mai poate lamuri cineva, decat poate Cel de sus, daca ii trasneste pe "minunatii" care ne conduc si care dau legi de care Domnul ministru "nu are cunostiinta ".

O zi cat mai putin zbuciumata va doresc!