avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Activitate ticnita

Activitate ticnita

Buna ziua, am o garsoniera pe care am cumparat-o in 2011, pe numele meu, azi incerc s-o vand si sa-mi cumpar un apartament cu o camera. Am auzit ca se plateste un impozit de 25% din valoarea achizitionarii la stat. Daca e asa poate sa-mi spuna cineva sau daca e altfel ce taxe se platesc pentru vanzarea si cumpararea unei locuinte? Multumesc anticipat
esti de la ei???(minister sau prof??). ca in vara nu se cerea nimic nimai din septembrie se cere sa platesti. Si am intrebat ce lege sau articol ,nu baliverne cu tipizate si alte magarii!!!
e corect ca la terminarea unui liceu de 12 clase, la zi, sa se ceara taxa pentru eliberarea diplomei? Eu stiam ca scoala este gratuita, si ca nu se percep taxe pentru asa ceva. Care e baza legala(pe ce articole , din ce lege,etc,) se pot percepe astfel de taxe. Multumesc.
Am o situatie mai deosebita. Am fost angajata pe durata determinata pe 3 luni, apoi cu prelungire pe inca 9 luni.CIM-ul se termina pe 29.10.2009. In acest interval de timp nu am avut probleme , integrindu-ma bine in colectivul de colegi cu care lucram,cu o singura exceptie,inlocuitorul sefului meu direct care de la bun inceput nu m-a inghitit.La sfirsitul lunii august i-am facut o sesizare de hartuire morala in care explicam punctul meu de vedere la cele traite de mine, fapte pe care de altfel le-am prezentat si sefului meu direct, care era singurul in fata caruia raspundeam. Tin sa precizez ca nu am fost luata in seama,nu s-a discutat cu mine la nivel de conducerea firmei , dar cu trecerea timpului am observat o instrainare si din partea celorlalti colegi,si denigrarea mea pina la directorul firmei caruia i s-a plins respectivul coleg. #-o.Deoarece sint o fire corecta si luptatoare , am considerat ca trebuie sa se afle si pct meu de vedere la nivelul la care am fost denigrata, motiv pentru care am solicitat o audienta la directorul general de la aceea firma.Sint multe de spus, pe scurt ca sa nu lungesc vorba , nu am fost ascultata(initial dupa ce am facut un drum de la cluj la bucuresti, unde-si are loc sediul firmei mama,am fost rugata sa revin peste 2 saptamini atunci cind urmau sa se prezinte si seful meu direct si persoana cu care aveam problemele de hart. morala, dar la al doilea drum nu am fost primita asa cum mi se spusese initial de fata cu totii ci dupa ce pesoanele respective si-au spus parerile ,iar eu dupa ce ele au plecat, am fost instiintata ca nu mai au nevoie de seviciile mele , eu fiind oricum angajata doar pina pe 29.10.2009). Aceasta decizie verbala mi-a fost adusa la cunostinta atunci pe 19.10.2009, fara a mi da posibilitatea de a ma apara, si de a-mi spune si eu oful. Am incercat sa vorbesc cu seful meu direct sa-mi spuna motivul real pentru care firma nu mai are nevoie de mine ,fara rezultate insa, doar faptul ca asta e politica firmei si ca doar postul meu a fost desfiintat.:O.Nu mi s-a parut corect si cinstit ceeace mi s-a intimplat motiv pentru care constiinta mea nu se poate linisti, si asi dori un raspuns daca pot actiona cumva pe calea justitiei pentru a demonstra ca am fost concediata din cauza acelei coleg(pentru hartuire morala) si cum as putea proceda pentru o cunsultatie juridica pentru ca eu consider ca am fost nedreptatita si nu inteleg ceeace mi s-a intimplat.Va multumesc pentru eventualul raspuns. O zi buna.:))