avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate asboss28

Activitate asboss28

Ce se poate face daca in timpul procesului de divort, mama a plecat din localitate cu copilul si nu da detalii despre unde locuieste , la ce gradinita e copilul , etc

multumesc!
Buna ziua! Sunt casatorit cu sotia mea de 3 ani si avem un copil de 2 ani si jumatate impreuna. Sotia mai are un copil din prima casatorie. Noi am locuit in Bucuresti, dar, sotia mea a plecat cu copiii la Satu Mare si a depus actiunea de divort la Judecatoria Carei. Este normal si legal? Daca da, cum pot muta procesul la Bucuresti? Mentinonez ca lucrez in Bucuresti si nu pot pleca la Carei ori de cate ori trebuie, am aici serviciul plus atatea cheltuieli pe drum. Multumesc!
multumesc! dar, are vreo importanta ca decesul a survenit in 2000? au trecut 17 ani de atunci
Tatal meu a decedat in anul 2000. Acum am aflat ca a avut un cont bancar destul de substantial la o banca. Se mai poate intra in posesia acelei sume , cu certificatul de mostenitor? Sau s-a prescris termenul? Multumesc!
Buna ziua!

Sper sa gasesc ajutor pe acest site la problema mea. Situatia este in felul urmator: pentru un prejudiciu creat de contabilul firmei acum 20 de ani si pentru care exista sentinta definitiva se mai poate pune in aplicare acum? Sau s-a prescris? Daca s-a prescris, se poate incepe alta actiune?
Răspuns la discuția taxa executor judecatoresc
aceste taxe nu au fost achitate, taxele de 10 milioane pe care le cere executorul
Buna ziua, daca am facut un act notariat cu o persoana pentru o datorie fata de aceasta, iar persoana in cauza mi-a deschis dosar de executare silita, i-am restituit suma si am mers la notariat ca datoria s-a stins, trebuie sa mai achit taxa catre executorul judecatoresc care este destul de piperata, in jur de vreo 10 milioane, sau daca executarea silita nu s-a facut, nu trebuie sa achit aceasta taxa? Multumesc anticipat
Buna ziua, am si eu o intrebare, am o societate comerciala si doresc sa colaborez cu o doamna psiholog, dar nu doresc sa o angajez efectiv cu contract de munca pe firma, pentru a nu plati acele contributii usturatoare, ce alte variante am? Am auzit ceva de un contract de conventie civila, contract de colaborare nu mai exista. daca acest contract de conventie civila exista, eu ca si firma cat trebuie sa platesc ca impozite si taxe? ar fi fost mai bine daca doamna psiholog ar fi avut pfa? in acest caz cat ar fi trebuit sa platesc eu ca si socieate? Multumesc anticipat pentru raspuns
Discuție divort
buna ziua, o prietena de a mea doreste sa divorteze, ambii parteneri au domiciliul in buletin in sectorul 2, in pantelimon, sotul nu este de acord cu acest divort, exista si un copil minor in varsta de 1 an si 5 luni, unde trebuie depuse actele de divort, la judecatoria sectorului 2, care sunt pasii, cand depunde actele de divort i se da si un termne pentru prima infatisare, ce acte trebuie aduse mai ales ca nu este cu acordul partilor, se pot depune actele de divort si fara prezenta unui avocat cel putin la inceput? Multumesc din suflet anticipat pentru raspuns
Discuție act notarial
buna ziua, daca o persoana i-a acordat niste bani cu imprumut unei alte persoane, nu i-a inapoiat la timp , dar si-a recunoscut la notariat datoria si si-a asumat un termen, persoana care a imprumutat banii poate folosi in instanta acea hartie notariala, daca persoana care a luat banii cu imprumut are bunuri se trece la executare silita, nu? dar daca nu are ce se intampla? poate face puscarie? multumesc