avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate nelunickyn

Activitate nelunickyn

Buna ziua,
si… un inceput de martie, Primavaratic si Frumos, in sufletul fiecaruia.
Asadar, ma numesc Ionel D. din Bucuresti, in varsta de 68 ani, persoana cu dizabilitati gradul 1, grav cu insotitor, din annul 1957 mai exact de la varsta de 2 ani si sapte luni. Am lucrat si contribuit la stat timp de 23 de ani, iar in anul 1996 la varsta de 42 de ani am iesit la pensie limita de varsta (conform legii de la acea vreme)
Prin intermediul dvs. “avocat.ro” ci nu numai, am citit si analizat cu mare atentie, sper ca nu mi-a scapat nimic, chiar cunoscand foarte bine cum se calculeaza, noua lege a pensiilor, care sunt conditiile, numarul de ani etc…, care intra in viguare inca din annul acesta luna Septembrie.
Cu mine (noi), cei care santem in situatia aceasta, nu din vina noastra nu am mai putut presta in continuare servicile respective pentru a contribui la stat, in a acumula anii respectivi, oare cum va ramane..?!
Din cate am observat, personal (noi batuti de soarta) ma refer in general…, nu v-om beneficia de aceasta recalculare, ci si, numai annual de procentuajul acele (%) care, beneficiaza toata lumea. As fi bucuros si incantat daca, m-ati notifica cu o confirmare din partea “avocet.ro”

Va multumesc anticipat!

Cu simpatie & mult respect,
Ionel D - Bucuresti
Buna ziua
Am o problema ce tine de decizia de pensionare din anul 2016 pe care o consider eu ca fiind una nedreapta, de aceea vin pe aceasta cale cu rugamintea la dvs. dl. av. de a ma ajuta daca este corect ori nu si, ce anume ma indrumati va rog, daca ar fi vreo erroare ce anume trebuie sa fac, si la ce lege ma incadrez!?
Asadar, ma numesc Elena Dumitrescu din Bucuresti am 68 de ani, am iesit la pensie in anul 2016. Am lucrat in Bucuresti 10 ani de zile iar dupa perioada anului 1989 inca 18 ani la Consulatele si Ambasadele Romaniei din mai multe tari ale lumii, unde am fost renumerata cu valuta dolar & euro din 2003, nu vreau sa gresesc, chiar de cand a luat finta. In prezent beneficiez de pensie limita de varsta in valoare de 3. 256,00 lei din care se scade impozitul de 126,00 lei, dupa o vechime totala de 38 ani 11 luni 22 zile. In toata aceasta perioada 2016-2023 personal nu am beneficiat ca toti pensionarii de acele indexari care s-au facut, spunandu-mi de la CNPP ca este considerata o pensie speciala!!! Va intreb cu tot respectul cuvenit dl. av., este corect?! Daca este nevoie va voi face dovada cu decizia de pensionare etc. Va multumesc anticipat dl. avocat pentru raspuns!